SME

Ústavný súd: Advokát spotrebiteľov Irsák kandidoval za OĽaNO

Irsáka na Ústavný súd posiela Slovenská advokátska komora.

Diplom z práva získal Stanislav Irsák v roku 1994 na bratislavskej Univerzite Komenského. Rigoróznu skúšku skladal o štrnásť rokov neskôr na Vysokej škole Danubius v Sládkovičove, ktorá mu udelila titul JUDr.

V práci písal o slabej ochrane dlžníkov, ktorým pri zabezpečení nesplatených záväzkov hrozili veľké zásahy do ich práv. Irsák tvrdí, že bola základom pre neskoršie zmeny v zákonoch.

V minulosti stážoval na Nemeckom inštitúte pre medzinárodné právne vzťahy. Absolvoval tiež kurz amerického právneho systému John Marshall Law School.

SkryťVypnúť reklamu

Spolupracoval s Jurinovou aj Beňovou

Irsák je takmer dvadsať rokov advokátom. V motivačnom liste uvádza, že „povolanie právnika s cieľom realizácie princípu spravodlivosti cíti od malička aj ako svoje poslanie.”

Prečítajte si tiež: Najmocnejšia inštitúcia. Čo robí a ako funguje Ústavný súd Čítajte 

Ťažiskom jeho praxe je ochrana spotrebiteľov. S ich združeniami dlhodobo spolupracuje, viaceré zastupoval v spore s nebankovými spoločnosťami pred Európskou komisiou.

Päť spotrebiteľských organizácií minulý rok ministrovi spravodlivosti odporúčalo, aby Irsáka navrhol za sudcu Všeobecného súdu Európskej únie. Vyzdvihovali jeho „odborné zázemie” a „morálnu integritu”.

Irsák má tiež skúsenosti s občiansko- a obchodno-právnymi spormi a konaniami pred Protimonopolným úradom. V mene klientov sa obracal aj na Ústavný súd, vyplýva to z jeho rozhodnutí.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2015 spolu s Erikou Jurinovou z OĽaNO pripravoval zmenu zákona, ktorá mala posilniť ochranu práv detí a rodičov v športe. Dva roky predtým pomáhal europoslankyni Monike Flašíkovej-Beňovej (Smer) s deklaráciou o smernici k úžere, ktorou chcela z ochrany dlžníkov spraviť celoeurópsku tému.

Keď v rokoch 2008 a 2009 Úrad vlády skúmal, ako dotiahnuť na vidiek rýchlejší internet, Irsák patril medzi expertov, ktorí dodávali právne a legislatívne riešenia.

Má na konte poltucet publikácií. Venuje sa v nich problému úžery, ochrane dlžníkov a dobrým mravom v slovenskom práve. V životopise uvádza, že jeho angličtina, nemčina a sčasti francúzština sú na úrovni, ktorá mu dovoľuje zastupovať zahraničných klientov.

Kritizoval organizovaný zločin v štátnych štruktúrach

V roku 2016 kandidoval Irsák do parlamentu za OĽaNO. Na webe strany napísal, že dovtedajšie vlády krajinu priviedli do „chaosu hraničiaceho s anarchiou“ a stavu, kedy sa „organizovaný ekonomický zločin plne infiltroval do štátnych štruktúr.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako poslanec plánoval zlepšiť ochranu spotrebiteľov. Tvrdil, že „rozkradnutím nášho spoločného majetku pod názvom privatizácia“ a rozpredajom elektrární, nemocníc či plynární „z nás všetky doterajšie vlády urobili novodobých poddaných majiteľov týchto podnikov.“

Chcel tiež reformovať justíciu. Podľa Irsáka musia sudcovia prejsť od normatívneho k tzv. prirodzeno-právnemu rozhodovaniu. Zákony nemajú vykladať rigídne, ale spravodlivo tak, aby chránili slabších účastníkov právnych vzťahov.

Navrhoval aj zmenu súdneho systému. Namiesto všeobecných súdov by rád zaviedol samostatné civilné, trestné pracovné a administratívne súdy. Otvorilo by o podľa neho dvere novým sudcom a „podstatným spôsobom znížilo vplyv najvyšších predstaviteľov justície.“

Irsák sa nakoniec do parlamentu nedostal. Krúžkovalo ho 871 občanov, v strane skončil na 71. mieste. V materiáloch ku kandidatúre na Ústavný súd uvádza, že nie je členom žiadnej politickej strany.

SkryťVypnúť reklamu

V jednom zo svojich predvolebných článkov píše, že bol účastníkom Nežnej revolúcie. Patril k členom štrajkového výboru na univerzite a spoluorganizoval demonštráciu v Prešove.

Profil Stanislava Irsáka vypracoval Projekt Biela vrana.

Projekt Prečo je dôležitý Ústavný súd vznikol v spolupráci Transparency International Slovensko, Nadácie Zastavme korupciu, Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť SGI, Projektu Biela vrana a denníka SME.

Autor: Profil vypracoval Projekt Biela Vrana

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 165
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 089
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 229
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu