SME
Pondelok, 21. október, 2019 | Meniny má Uršuľa

Výbor vypočul Černákovho advokáta ako kandidáta na sudcu Ústavného súdu

Procházka napísal nový motivačný list.

Kandidát na sudcu Ústavného súdu SR Miloš Maďar počas druhého kola vypočúvania kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR v rámci schôdze Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR.Kandidát na sudcu Ústavného súdu SR Miloš Maďar počas druhého kola vypočúvania kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR v rámci schôdze Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR.(Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková)
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. O post sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR majú opäť záujem aktívni aj bývalí politici.

Poslednými tromi vypočutými kandidátmi boli predsedníčka Najvyššieho súdu (NS) SR Daniela Švecová, predseda Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Michal Truban a externý poradca na ÚS SR Martin Vernarský.

Švecová v opakovanom vypočúvaní videla príležitosť, aby svoje predchádzajúce vyjadrenia doplnila.

Členov výboru zaujímal jej názor na opätovné zavedenie práva na odpoveď pre politikov.

"Keď sa niekto cíti byť urazený správami, ktoré sú v médiách, mal by mať možnosť tov yužiť, nevynímajúc politikov," priblížila.

Ku konkrétnym zneniam novely tlačového zákona sa vyjadriť nechcela, pretože podľa nej môžebyť predmetom rozhodovania ústavného súdu.

Predsedníčka NS tiež mala zhodnotiť nález ÚS, že plošné previerky sudcov Národným bezpečnostným úradom sú protiústavné.

Previerky sudcov by podľa nej mali ostať zachované, zmeniť by sa mal ich spôsob.

Švecovú navrhli rektor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Vladimír Hiadlovský, predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková, dekanka Právnickej fakulty Trnavskej univerzity Andrea Olšovská, Notárska komora, Slovenská advokátska komora, ako aj dekan Právnickej fakulty UK v Bratislave Eduard Burda.

Trubana na post ústavného sudcu nominovali šéfka Najvyššieho súdu Daniela Švecová a Slovenská advokátska komora.

Tvrdí, že je ťažké stanoviť mantinely, do akej miery by mal ústavný súd zasahovať do rozhodovacej činnosti všeobecných súdov.

Truban doplnil, že je zástancom toho, aby došlo k zjednoteniu rozhodovacej praxe na ústavnom súde, pretože podľa neho dochádza k nejednotnému rozhodovaniu v rovnakých otázkach.

Vernarský si myslí, že mesiac a pár dní, počas ktorých je ÚS nefunkčný, je ešte udržateľný, no rozsah nevybavenej agendy bude narastať.

Noví ústavní sudcovia budú podľa neho vystavení tlaku, aby sa čo najskôr vyrovnali s podaniami. Externého poradcu ústavného súdu nominovala Právnická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Pred poslancami Ústavnoprávneho výboru NR SR v piatok absolvovali opätovné vypočutie aj Edita Pfundtner a Radoslav Procházka a advokátka Zuzana Pitoňáková.

Prečítajte si tiež: Fico podceňuje Ústavný súd, tvrdí expredseda súdu Mazák Čítajte 

Všetci traja sa zúčastnili aj neúspešnej februárovej voľby kandidátov na ústavných sudcov.

Štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Editu Pfundtner nominoval dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda.

"Ochrana ľudských práv je téma, s ktorou som denne v kontakte," uistila poslancov. Zdôraznila, že členkou Mostu-Híd nie je, je nominantkou tejto strany. Ešte v januári vyhlásila, že je pre ňu samozrejmé pomáhať ľuďom v poskytovaní včasnej a kvalitnej spravodlivosti.

"Aj keď nemám bohatú publikačnú činnosť, verím, že do cieľa dobehnem a za svoj výkon sa nebudem musieť hanbiť. Funkciu chcem vykonávať s obrovskou dávkou ľudskosti, odvahy, s rešpektom a schopnosťou počúvať, netolerujúc vnútorné ani vonkajšie tlaky," povedala.

Advokátku a dlhoročnú externú poradkyňu ÚS Zuzanu Pitoňákovú navrhol poslanec Eduard Adamčík (Most-Híd).

Už v januári označila za najdôležitejšiu vec riadne odôvodnenie rozhodnutí ústavného súdu.

Vie si dokonca predstaviť debatu v médiách, kde by ústavní sudcovia mali vysvetľovať verejnosti niektoré dôležité rozhodnutia.

"Moja motivácia je jednoduchá. Je to ochrana ústavnosti a základných ľudských práv a slobôd. Ak dostanem tú možnosť a stanem sa sudkyňou, predstavujem si zefektívnenie činnosti ÚS," uviedla v piatok.

Procházka sa cíti ochranu ústavnosti

Bývalého politika a odborníka na ústavné právo Radoslava Procházku navrhla Slovenská advokátska komora.

Napriek tomu, že po dvoch mesiacoch kandiduje opäť, napísal nový motivačný list.

Po tomto stručnom oznámení nechal Procházka poslancom priestor na otázky.

Ešte v januári povedal, že sa cíti plne spôsobilý a pripravený podieľať sa na ochrane ústavnosti. A že za poznanie, že jeho úlohou nie je vedenie politickej strany, zaplatil veľmi vysokú cenu.

"Moja integrita ako ústavného právnika sa opiera o dve nohy. Vždy, keď tu bol spor o ochranu základných práv a slobôd, nikdy som nebol ticho a nikdy som tieto svoje postoje neprispôsoboval momentálnym náladám či politickému vkusu. Vždy som si povedal svoje. Fakt, kto je pri moci, dôvodom na zmenu mojich ústavnoprávnych a ľudskoprávnych postojov nikdy nebol. Tu zostávam odolný voči akýmkoľvek zmenám," deklaroval Procházka.

Vypočúvanie kandidátov na Ústavný súd

Výbor začal vypočúvanie Ivanom Fiačanom a Michalom Matulníkom.

Počas vypočúvania čakalo Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR 14 kandidátov.

Advokát Fiačan pred výborom uviedol, že jeho motiváciou uchádzať sa o post je dôvera, ktorú do jeho osoby vložili navrhovatelia.

"Iba by som si dovolil poukázať na môj motivačný list. Ďalším motivačným prvkom je prejavená dôvera voči mojej osobe," povedal na úvod Fiačan.

Poslancov zaujímal Fiačanov názor na rozhodnutie Ústavného súdu SR z konca januára tohto roka, v ktorom označil ústavný zákon za protiústavný.

"S týmto nálezom sa nemôžem stotožniť. Ak sme dali kompetenciu Súdnej rade SR posudzovať sudcov, nerozumiem, prečo bolo potrebné v tomto smere ešte meniť Ústavu SR zo strany poslancov ústavným zákonom," povedal Fiačan.

Na záver doplnil, že najväčším problémom slovenskej justície je preťaženosť jednotlivých súdov a ich materiálneho vybavenia.

Michal Matulník tiež reagoval na rozhodnutie ústavného súdu. Podľa jeho slov išlo v istom smere o odvetu súdu k parlamentu.

"Viem si predstaviť prípady, keď zasiahne Ústavný súd SR a zruší ústavný zákon. V zásade je to možné, ale opäť zdôrazňujem, že v extrémnych prípadoch. V tomto rozhodnutí bolo cítiť odvetu voči parlamentu zo strany Ústavného súdu SR. Nepovažujem to za dobré a takto by súd nemal rozhodovať," povedal Matulník.

Advokát dostal otázku aj na spôsob voľby sudcov v Národnej rade SR. "Je jedno či je voľba tajná, alebo verejná. Ide o proces, ktorý by mal byť úspešný tak, aby mohol Ústavný súd SR fungovať v plnom zložení," uzavrel.

Černákov advokát

Pred poslancov predstúpili aj advokát Miloš Maďar a exekútor Peter Molnár. Maďar, ktorý zastupuje ako advokát napríklad odsúdeného Mikuláša Černáka, pripomenul, že zastupuje klientov a nie ich skutky.

Molnár opakovane poďakoval inštitúciám, ktoré ho na tento post navrhli, pričom to vníma ako istý prejav dôvery v jeho osobu. Parlamentný výbor pred obednou prestávkou vypočuje ešte štyroch uchádzačov. Medzi nimi aj štátnu tajomníčku Editu Pfundtner a Radoslava Procházku.

"Advokáti sú inštitucionálne v kontakte s ústavným súdom," povedal Miloš Maďar na úvod svojho vystúpenia s tým, že keďže pred daným súdom zastupujú klientov, ide o bezprostredný kontakt.

Zároveň sa odvolal na stanovisko benátskej komisie, podľa ktorého je vhodné pri výbere kandidátov na vysoké justičné pozície klásť dôraz na diverzifikáciu právnických povolaní.

Tiež pripomenul, že pôsobil ako vysokoškolský pedagóg a že sa podieľal na 40 odborných a vedeckých publikáciách. Na tému Mikuláša Černáka uviedol, že zastupuje klienta, nie jeho činy. Maďar v prvej voľbe parlamentu patril medzi favoritov na zvolenie.

Molnár na úvod poďakoval za svoju nomináciu.

"Chcel by som opätovne poďakovať tým, ktorí ma navrhli. Veľmi si ich vážim a považujem ich za prejav dôvery. Naďalej považujem efektívnu ochranu základných práv za nevyhnutnú súčasť právneho štátu. Ústavný súd SR považujem za najdôležitejší justičný orgán na Slovensku. Domnievam sa, že by som bol dobrou súčasťou ústavného súdu," povedal Molnár.

Na margo tajnej či verejnej voľby v pléne parlamentu exekútor povedal, že sudca by nemal byť týmto aspektom ovplyvnený.

"Ja by som sa s tým vyrovnal a osobne by som nebol ovplyvnený tým, kto ma volil, alebo kto nie," dodal. Aj Molnár, rovnako ako Maďar, patril v prvej voľbe Národnej rady SR medzi favoritov.

Pavlikovský: Nie som Harabinov človek

Výbor vypočul nováčika Vlastimila Pavlikovského a štátnu tajomníčku rezortu spravodlivosti Editu Pfundtner.

Podľa Pavlikovského je potrebné vynaložiť veľké úsilie na to, aby mohol byť sudca dobrý a spravodlivý. Štátna tajomníčka Pfundtner na úvod povedala, že jej motivácia je rovnaká, ako v januári tohto roka. Sama svoju nomináciu vníma ako výzvu.

"Úlohou súdu je nájsť také riešenie, ktoré je v súlade s prirodzenými právnymi princípmi a v súlade s výkladom spravodlivosti. Sudca musí presvedčivo argumentovať svoj vlastný právny názor. Povinnosťou súdu hľadať právo neznamená len vykladať predpisy, ale tiež interpretovať svoje rozhodnutia. Byť dobrým sudcom si vyžaduje veľké úsilie," povedal Pavlikovský.

Sudca odpovedal aj na otázky o jeho pôsobení na rezorte spravodlivosti za ministra Štefana Harabina.

"Považujem označenie mojej osoby za Harabinovho človeka za nálepkovanie. Nikto ma po jeho odchode neodvolal. Bol som na pozícii služobného úradu rezortu spravodlivosti ešte rok. Nebol som nominantom Štefana Harabina, ale vlády SR," povedal. "Konal som v súlade so zákonom. Bol som neutrálny v názoroch," doplnil.

Straka, Szigeti a Šorl kandidujú opäť

Záujem o post kandidáta na ústavného sudcu majú podobne ako v januári aj Peter Straka, Ľuboš Szigeti a Robert Šorl.

Aj táto trojica uchádzačov si musela zopakovať vypočutie na pôde Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR.

Krajského sudcu z Prešova Petra Straku navrhla dekanka Právnickej fakulty Trnavskej univerzity Andrea Olšovská.

Straka sa pri svojej januárovej prezentácii venoval najmä téme ochrany spotrebiteľa.

Sám sa označuje ako zástanca posilnenia práv občanov.

"Pre nastupujúcu generáciu na ústavnom súde je dôležité, aby osobitne bdela nad občianskym zákonníkom, aby sa ustrážili veci v prospech princípov súkromného práva, ochrany slabšieho," apeloval.

Opätovne sa rozhodol kandidovať preto, lebo "výzva na obsadenie ústavného súdu nebola ukončená a v mojom živote nenastala taká udalosť, ktorá by prerušila môj záujem o tento post".

Predseda Okresného súdu v Galante Ľuboš Szigeti je nominantom Slovenskej komory exekútorov.

Tvrdí o sebe, že sa počas 30-ročnejpraxe nikdy nedostal do situácie, že by sa ho v jeho činnosti niekto pokúšal ovplyvniť.

"Ako predseda súdu som v živote nešiel za nikým,aby som intervenoval, ako má rozhodnúť," deklaroval Szigeti.

Šéf Okresného súdu v Prievidzi Robert Šorl je kandidát piatich členov Súdnej rady SR, dekanky Právnickej fakulty Trnavskej univerzity Andrey Olšovskej a Slovenskej advokátskej komory.

Jeho motivácia vychádza jednak z toho, že bol navrhnutý a z presvedčenia,že by túto funkciu mohol zvládnuť.

Šorl sa okrem iného pochválil zrýchlením práce na svojom súde a poklesom počtu nevybavených vecí.

Kandidáti na ústavných sudcov

Do voľby je celkovo prihlásených 29 uchádzačov, väčšina z nich kandiduje opäť. Pri prvej voľbe parlament nezvolil žiadneho kandidáta.

Prečítajte si tiež: Pred voľbou sudcov chce koalícia vedieť, kto bude prezidentom Čítajte 

Kandidátmi na sudcov Ústavného súdu SR sú Pavol Boroň, Martin Javorček, Michal Matulník, Vlastimil Pavlikovský, Edita Pfundtner, Peter Straka, Anton Dulak, Eva Kováčechová, Katarína Čechová, Rastislav Kaššák, Peter Melicher, Stanislav Irsák, Michal Ďuriš, Ivan Fiačan, Štefan Kseňák, Pavol Malich, Radoslav Procházka, Miloš Maďar, Ľuboš Szigeti, Marek Tomašovič, Michal Truban, Libor Duľa, Radovan Hrádek, Daniela Švecová, Ladislav Duditš, Peter Molnár, Robert Šorl, Martin Vernarský a Zuzana Pitoňáková.

Voľba kandidátov sa uskutoční na schôdzi Národnej rady SR, ktorá sa začne 26. marca.

Poslanci majú zvoliť 18 kandidátov, ktorých majú predložiť prezidentovi SR. Ten z nich má vymenovať deviatich sudcov namiesto tých, ktorým sa 16. februára skončilo funkčné obdobie.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nestarnú, ale dozrievajú
 2. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky
 3. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)
 4. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch
 5. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo
 6. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
 7. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 8. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie
 9. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 %
 10. Rýchlejšie doma. Už čoskoro.
 1. Bezpečnosť pri práci je priorita, pomáhajú i moderné technológie
 2. Pripojte sa na nový internet už aj v oblasti Gemera a Novohradu
 3. Na Kysuciach budete môcť surfovať na internete rýchlejšie
 4. Na Orave dobre aj s novým optickým internetom
 5. Aj do Liptovského Mikuláša dorazí nová optická sieť
 6. Najnovšia ponuka optického internetu na Spiši
 7. V oblasti Prešova budete môcť využiť nový optický internet
 8. V okolí Levíc budete mať možnosť využiť nový, rýchly internet
 9. Moderný a spoľahlivý internet aj na Hornom Zemplíne
 10. Surfujte na novej optickej sieti aj na Dolnom Zemplíne
 1. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo 16 252
 2. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 15 645
 3. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 14 748
 4. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti) 9 108
 5. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 8 293
 6. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch 7 964
 7. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 7 805
 8. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 7 139
 9. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov? 7 055
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 6 051

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno

Dal gól, vylúčili ho, zbil rozhodcu. Klub dostal pokutu, hráč dištanc a končí

Osemnásťročného arbitra napadol 34-ročný futbalista. Incidentov pribúda.

„Rozhodca nedostal 4 rany do tváre, to by mal rozbitý nos a monokel. Dostal otcovské zaucho, dve alebo tri,“ tvrdí hráč.

Kontrolór vyčíta Trnkovi viac právnikov i advokátov. Úrad mu kritiku vracia

Majú sa venovať aj problému majetkového priznania poslanca Petrovčika.

Župan Trnka je s kontrolórom Hudákom v konflikte.

Prešovu chýbajú milióny eur, skúša zvýšiť dane o štvrtinu aj polovicu

V komisiách ani mestskej rade to neprešlo, rozhodne zastupiteľstvo.

Prešov plánuje zvýšiť daň z nehnuteľností a poplatok za odpad.