BRATISLAVA. S cieľom poukázať na problémy týkajúce sa zásobovania pitnou vodou a zvýšiť povedomie verejnosti o dôležitosti zachovania a ochrany zdrojov vody si dnes pripomíname Svetový deň vody.
Vyhlásila ho Organizácia spojených národov (OSN) v roku 1992, slávi sa od nasledujúceho roku.
Voda pre všetkých
Ústrednou témou pre tento rok je Voda pre všetkých. Téma vychádza z Agendy 2030, ktorá zahŕňa aj zabezpečenie dostupnosti a trvalo udržateľný manažment vody a hygienických zariadení pre všetkých do roku 2030.
Agenda sa tiež zameriava na udržateľné hospodárenie s vodou, bezpečné nakladanie s odpadovou vodou a redukovanie znečistenia vodných tokov.
V roku 2010 OSN uznala právo na bezpečnú a čistú pitnú vodu a hygienu ako ľudské právo, ktoré oprávňuje každého, bez diskriminácie, na dostatočnú, bezpečnú a dostupnú vodu na osobné a domáce použitie.
Vyše mialiarda ľudí nemá bezpečnú vodu
Ako píše Štátna ochrana prírody (ŠOP) na svojej internetovej stránke, v súčasnosti ešte stále žije viac ako miliarda ľudí bez akéhokoľvek prístupu k bezpečnej vode, asi 2,1 miliardy žije v domácnostiach bez bezpečnej pitnej vody.
Alarmujúci je aj fakt, že je priemerná vzdialenosť, ktorú musia ženy v Afrike a Ázii prejsť, aby si nabrali vodu, je až šesť kilometrov.
Každý deň zomrie viac ako 700 detí mladších ako päť rokov pre brušné problémy v súvislosti s kontaminovanou vodou a zlou hygienou.
Približne štyri miliardy ľudí, takmer dve tretiny svetovej populácie, majú aspoň jeden mesiac v roku vážny nedostatok vody.
OSN očakáva, že do roku 2030 by sa mohlo pre vážny nedostatok vody presídliť až 700 miliónov ľudí na celom svete.
Svetový deň vody vyhlásila OSN na Konferencii o životnom prostredí a rozvoji v Riu de Janeiro v roku 1992. Od roku 2003 je za neho zodpovedná agentúra OSN UN-WATER.
Podľa dostupných poznatkov pokrýva voda viac ako 70 percent zemského povrchu. Z celkového objemu vody na planéte však pitnú vodu tvoria len necelé tri percentá.
Na Slovensku je v súčasnosti priemerná spotreba vody približne 120 litrov na osobu a deň.
Avšak v priemere iba štyri litre vody denne spotrebujeme na varenie a pitie, ostatná spotreba predstavuje využívanie pitnej vody na kúpanie a sprchovanie, pri praní, umývaní riadu, auta či pri polievaní záhrady.