BRATISLAVA. Päť debát pred druhým kolom prezidentských volieb, z toho dve pre verejno-právny Rozhlas a televíziu Slovenska. Aj takto bude vyzerať druhý týždeň volebnej kampane pred druhým kolom prezidentských volieb.

To sa uskutoční už v sobotu 30. marca. Doň postúpili dvaja kandidáti Zuzana Čaputová, ktorá vyhrala s veľkým náskokom pred svojim súperom Marošom Šefčovičom.
Tá prvá sa konala v sobotu 23. marca v budove Slovenského rozhlasu v diskusnej relácii Sobotné dialógy. Ako prvá prišla Zuzana Čaputová, niekoľko minút za ňou prišiel jej protikandidát Maroš Šefčovič.
"Debata skončila remízou. Posledné minúty sa každý snažil povedať svoje posolstvo," zhodnotil debatu Václav Hřích z prieskumnej agentúry AKO.
Ďalšie debaty bude mať aj televízie Markíza, TA3, ale i prvý televízny okruh Slovenskej televízie. Predvolebnú diskusiu zorganizuje aj Denník N.
Problém koncipientská prax, spor o sudcov
Sobotné dialógy boli debatou, ktorá mala pokojný priebeh. Maroš Šefčovič svoj slovník v porovnaní s diskusiou po prvom kole prezidentských volieb opätovne veľmi miernil. Už nehovoril napríklad o odmietaní superliberálnej agendy.
"Verím, že som uveriteľný. Rétorika sa nemení tak ako sa nemenia moje hodnoty," hovoril v Sobotných dialógoch Maroš Šefčovič.
Ten sa v Sobotných dialógoch obul aj do predsedu opozičnej SaS Richarda Sulíka. Strana SaS vyjadrila podporu Čaputovej.
"Keby pán Sulík dotiahol dohodu s pánom Kočnerom o novom generálnom prokurátorovi, bol by pán Žilinka ešte živý?," pýtal sa Šefčovič v Sobotných dialógoch.
Čaputová spájanie s Richardom Sulíkom označila zo sveta fantázie.
Tento spor nastal vtedy, keď sa Šefčovič s Čaputovou sporili o jej koncipientskú prax. Čaputovej sa totiž nepáči, že Šefčovič a podpredseda Smeru sa snažia z jej praxe vyrobiť kauzu.
“Verím, že som uveriteľný. Rétorika sa nemení tak ako sa nemenia moje hodnoty.
„
"Porovnávať to s veľkými kauzami v čase, keď si pán Glváč esemeskuje s pánom Kočnerom," reagovala v Sobotných dialógoch Čaputová.
Práve Martin Glváč si totiž mal podľa uznesenie o obvinení Mariana Kočnera z objednávky vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej písať textové správy s Kočnerom. Informáciu zverejnil Denník N.
Kočner údajne chcel z Glváča ministra vnútra po tom, čo Robert Kaliňák z tejto pozície odstúpil.
Glváč na to v piatok podvečer reagoval na Facebooku statusom, v ktorom špekuluje, že texty o vzťahu Mariána Kočnera a vplyvných ľudí z politiky a biznisu sú snahou prekryť Čaputovej problém s advokátskou praxou.
Šefčovič ani Čaputová sa v debate nezhodli ani na tom, či poslanci majú voliť kandidátov na post sudcov Ústavného súdu tajne alebo verejne. Kým Čaputová je za verejnú voľbu, Šefčovič rovnako ako Smer preferuje tajnú.
Podpora pre letiská
Obaja kandidáti na post prezidenta sa zhodli v podpore Američanov pre obnovu vojenských letísk na Slovensku. Američania totiž ponúkajú Slovensku 105 miliónov eur.
Je to v čase, keď vláda rozhodla o kúpe lietadiel F16. Koaličná SNS je proti tomu, keďže podľa nej zmluva s Američanmi zasahuje do suverenity Slovenska. Strana zároveň vyhlásila, že Slovensko tieto peniaze má k dispozícii.
"Podobnú zmluvu podpísali už všetci naši susedia vrátane Poľska a Maďarska," povedal Šefčovič. Peniaze, ktoré by štát ušetril, by sa podľa neho dali použiť na športoviská alebo nemocnice.

Beata
Balogová
