DOBŠINÁ. Po štrku premočenom vodou z lavórov, v ktorých miestne Rómky perú bielizeň, bežia hore brehom v gumákoch tri šesťročné dievčatá.
Nechcú nič iné, len si s novinármi z Bratislavy tľapnúť rukou. Veľakrát, až do nekonečna. Smejú sa pritom tak radostne, že človek má pocit, akoby to bol najjednoduchší spôsob, ako sa stať šťastným.
"Bojíme sa, čo bude v nedeľu," zamyslene povie opodiaľ stojaci sedemdesiatnik Matej Kotlár. So ženou býva v ošumelej bytovke na konci Dobšinej, vedľa ktorej bola ešte donedávna rómska osada.
"Niekedy minulý rok postavili tieto dve bytovky a osadu tento mesiac zrovnali so zemou," ukáže na dve veľké budovy, v ktorých bývajú desiatky rómskych rodín.
Nielen Rómovia z bývalej osady sa báli, čo sa stane, keď v nedeľu do päťtisícového bývalého baníckeho mestečka vo Volovských vrchoch príde neonacista Marian Kotleba so svojou partiou robiť pochod, aby si vraj "uctili" pamiatku zavraždeného miestneho futbalistu Štefana (+28).
Zavraždil ho tunajší Róm Ondrej (21). Dobil ho latou na smrť.
Niektorí v meste sa zas boja Rómov. Najmä po zotmení, keď majú prejsť mestom, v ktorom vraj nefunguje verejné osvetlenie.
Dobšiná je po Jelšave mestom s druhým najväčším podielom Rómov. Tvoria až 40 percent z celkového počtu obyvateľov.
Smrť obľúbeného futbalistu
K tragédii došlo predminulú sobotu po záverečnej pred miestnym pohostinstvom Turzák. Jeho majiteľ Ján Klobušník sa síce s médiami na záznam nechce rozprávať, opíše však, ako k vražde došlo.

Ondrej, ktorý sa len na začiatku marca vrátil z väzenia, sa domáhal alkoholu v krčme. Krčmárka však už zatvárala, a tak ho nechcela pustiť dnu.
Mladík aj s tehotnou priateľkou však boli neodbytní. Keď na dvere krčmy zaklopala, otvoriť jej išiel práve Štefan. Keď otvoril dvere, Ondrej ho prvýkrát udrel.
Pred spravodlivosťou dlho neunikal. Policajti ho vraj dolapili už po desiatich minútach a skončil vo väzení. Môže v ňom stráviť 20 rokov. Primátor Dobšinej Ján Slovák žiada doživotie, k prípadu sa však nechcel vyjadrovať.
V okne krčmy je dnes Štefanova fotografia v oranžovom pracovnom odeve, ako stojí pred veľkým stavebným strojom. Pred ňou sú desiatky kahancov so sviečkami.
"Bol to veľmi dobrý človek, ktorý každému pomohol," chváli ho jeho kamarát Marek Podolinský. "Škoda ho," zosmutnie.