BRATISLAVA. Organizáciu správy informačných technológií, kompetencie orgánu vedenia a orgánu riadenia ustanovuje rozsiahly a podrobný návrh zákona o informačných technológiách vo verejnej správe v stredu schválil parlament.
Na rokovanie ho predložil vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).
Jednotné pravidlá
Kým súčasný zákon reguluje najmä prevádzku a bezpečnosť, nový zákon má obsahovať pravidlá aj pre nastavenie vnútornej organizácie úradov v oblasti IT, plánovania a prípravy budovania IT, ako aj monitoringu a kontroly.
"Na zákonnej úrovni bude pokrytý celý životný cyklus IT v organizácii. Zároveň sa zabezpečí, aby tieto pravidlá boli jednotné," priblížil úrad vicepremiéra.

Podľa Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) zákon upraví aj povinnosti vo vzťahu k dodávateľom a dodávkam IT, napríklad povinnosť posudzovania alternatív pri príprave veľkých projektov a manažovanie ich dodávky spôsobom, keď ich je možné ukončiť aj po čiastkovom dodaní, ak toto pre potreby úradu postačuje.
Bude sa to týkať aj povinnosti využívania otvorenej licencie pri softvéri, ktorý sa vyvíja pre verejnú správu.
Podľa návrhu zákona informačné technológie verejnej správy spravujú orgán vedenia, ktorým je ÚPVII, a orgán riadenia, ktoré majú viacero povinností. Medzi základné patrí napríklad dodržiavať princípy transparentnosti, proporcionality, hospodárnosti a efektívnosti.
Efektívna úroveň informatizácie verejnej správy
Materiál obsahuje aj definovanie informačného systému, informačnej technológie v rámci verejnej správy, správcu, prevádzkovateľa, zaoberá sa bezpečnosťou informačných technológií verejnej správy.
V súvislosti s národnou koncepciou uvádza, že ju schvaľuje vláda na návrh orgánu vedenia (ÚPVII) a jej cieľom je budovanie riadnej a efektívnej úrovne informatizácie vo verejnej správe.
Zákon by mal nadobudnúť účinnosť od 1. mája 2019. V súčasnosti platná právna úprava správy informačných systémov je z roku 2006.
Jej revízia je potrebná aj s ohľadom na vývoj v informačných technológiách, na zmeny vo vnímaní a stave realizácie informatizácie verejnej správy na Slovensku, uvádza sa v dôvodovej správe.
Z rokovania parlamentu:
- Zmeny v Obchodnom zákonníku sú v druhom čítaní. Novela mení zákonník na základe európskej smernice, predložil ju minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). Právna norma má napríklad odstrániť existujúce prekážky v cezhraničnom investovaní. Tiež pri účasti a hlasovaní akcionárov na valnom zhromaždení prostredníctvom elektronických prostriedkov. Smernica by tiež okrem iného mala zaviesť novú právnu úpravu odmeňovania členov orgánov verejnej akciovej spoločnosti s dôrazom na posilnenie postavenia akcionárov pri jej určovaní a vykonávaní. Ďalej by mala zaviesť novú právnu úpravu významných obchodných transakcií so spriaznenými osobami.
- Vládny návrh novely zákona o výbere kandidátov na funkciu európskeho prokurátora a európskeho delegovaného prokurátora v Európskej prokuratúre poslanci národnej rady posunuli do druhého čítania.
- Novelu zákona o Ozbrojených silách SR, ktorá zamedzí zneužívaniu vojenských uniforiem rôznymi polovojenskými, polomilitantnými skupinami s pochybnými záujmami a extrémnymi podtónmi, dnes schválil parlament. Po novom bude zakázané nosiť uniformu inej osobe ako vojakovi. Za priestupky bude možné udeliť pokutu až do výšky 500 eur podľa zákona o priestupkoch a toto právo bude mať vojenská polícia. Polícia môže konať na základe podnetov občanov alebo pri náhodnej kontrolnej činnosti.Zákon nadobudne účinnosť 1. mája 2019.
- Novelu zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorou sa majú výsluhové dôchodky, invalidné výsluhové dôchodky, vdovské výsluhové dôchodky, vdovecké výsluhové dôchodky a sirotské výsluhové dôchodky od 1. júla 2019 do 31. decembra 2021 zvyšovať novým spôsobom, posunul parlament do druhého čítania.
- Na Slovensku by mal pribudnúť nový typ ambulancie zdravotnej záchrannej služby (ZZS), ktorá má slúžiť na prepravu pacientov. S jeho zavedením počíta novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú poslanci v stredu posunuli do druhého čítania.
- Pri výbere kandidátov na funkciu európskeho prokurátora sa má vypustiť vekové obmedzenie 40 rokov. Vyplýva to z novely zákona o výbere kandidátov na funkciu európskeho prokurátora a európskeho delegovaného prokurátora v Európskej prokuratúre, ktorý v stredu poslanci posunuli do druhého čítania.
- Ministerstvo dopravy a výstavby chce prostredníctvom dotácií z rozpočtovej kapitoly rezortu podporiť rozvoj cyklistiky. Počíta s tým návrh zákona o poskytovaní dotácií na podporu rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky. Právnu normu posunulo do druhého čítania plénum parlamentu.
- Cieľom návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania, je harmonizovať vnútroštátne právo s právom Európskej únie v oblasti vnútrozemskej prepravy nebezpečného tovaru. Zároveň má precizovať niektoré ustanovenia podľa skúseností z aplikačnej praxe, napríklad o dopravnej obslužnosti územia. To by malo zlepšiť možnosti poskytovania služieb verejnej osobnej lodnej dopravy pre odľahčenie preťaženej cestnej siete.
- Novelou zákona o poštových službách, ktorá v parlamente prešla do druhého čítania, by sa malo prevziať nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) z 18. apríla 2018 o službách cezhraničného dodávania balíkov. Návrh novely od Ministerstva dopravy a výstavby SR by mal po schválení nadobudnúť účinnosť 23. novembra 2019.
- Návrh novely zákona o výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií, ktorý poslanci posunuli do druhého čítania, umožňuje zníženie pokút. Pôjde o sankcie udelené v rozkaznom konaní za delikty neúhrady mýta a nesprávneho nastavenia počtu náprav v palubnej jednotke motorových vozidiel nad 3,5 tony s následkom nedoplatku mýta. Novelu s navrhovanou účinnosťou 1. júla 2019 pripravilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR.
- Poslanci posunuli do druhého čítania komplexnú novelu zákona o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku, ktorou sa mení aj zákon o správnych poplatkoch, zákon o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov a zákon o lesoch. Novelu zákona predložilo na marcové rokovanie parlamentu Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.