BRATISLAVA. Objekty slúžiace na plnenie úloh troch najvyšších ústavných činiteľov Slovenskej republiky budú považované za stavby pre bezpečnosť štátu.
Parlament schválil novelu stavebného zákona, ktorú predložila trojica poslancov koaličného Smeru Jaroslav Baška, Dušan Bublavý a Peter Šuca.
Podľa nich vzhľadom na skutočnosť, že v objektoch slúžiacich na plnenie úloh prezidenta, predsedu Národnej rady (NR) SR a premiéra je nevyhnutné dodržiavať prísne režimové opatrenia, je vhodné, aby aj pri stavebných konaniach boli dodržiavané osobitné opatrenia.
Zahrnutím týchto budov pod pojem "stavby pre bezpečnosť štátu" sa docieli, že pôsobnosť stavebného úradu na tieto stavby bude vykonávať ministerstvo vnútra.
Súčasný stavebný zákon hovorí, že za stavby pre bezpečnosť štátu sa považujú objekty v správe, nájme alebo vo výpožičke ministerstva vnútra, Slovenskej informačnej služby a Národného bezpečnostného úradu užívané na služobné účely.
Patria sem aj stavby, ktoré sú v správe, nájme alebo vo výpožičke rozpočtových organizácií alebo príspevkových organizácií, akciových spoločností a štátnych podnikov v zakladateľskej alebo v zriaďovateľskej pôsobnosti týchto orgánov.
Z rokovania parlamentu:
- Návrh eliminovať rozdiely pri ošetrovaní členov rodiny v prípade policajtov, hasičov, profesionálnych vojakov či príslušníkov finančnej správy v porovnaní s bežnými zamestnancami ukončil druhý deň 43. schôdze Národnej rady SR. Návrh novely zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície predložili poslanci za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).
- Návrh Slovenskej národnej strany na zvýšenie ochrany štátnych symbolov ako jedného zo základných pilierov štátnosti, ktorý vychádza priamo z Ústavy Slovenskej republiky, poslanci schválili. Cieľom novely zákona o štátnych symboloch SR je tiež ochrana tradícií, ktoré súvisia s používaním štátnych symbolov, a aj ochrana štátnych symbolov pred ich znevažovaním v elektronickej komunikácii a v digitálnej podobe.
- Vláda SR nedostane povinnosť každoročne predkladať do parlamentu správu o skutočných vplyvoch schválených zákonov. A to tých, pri ktorých aspoň 15 poslancov NR SR hlasovalo proti. Poslanci NR SR totiž v stredu nepodporili návrh novely zákona o tvorbe právnych predpisov z dielne SaS.
- Verejné vysoké školy by mohli vytvárať konzorciá a takto užšie spolupracovať. Umožniť im to má novela zákona o vysokých školách z dielne poslancov Ľubomíra Petráka (Smer), Evy Smolíkovej (SNS) a Pétera Vörösa (Most-Híd). Plénum posunulo právnu normu do druhého čítania.
- Novela Civilného mimosporového poriadku je v rozpore s medzinárodnými dohovormi, ktorými je Slovensko viazané, nepomáha deťom, ale ich únoscom a zo Slovenska urobí epicentrum únoscov detí. Vyhlásila to šéfka klubu SaS Natália Blahová a žiada parlament, aby o novele ďalej nerokoval.