BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady SR sa v názore na Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor) rozchádzajú.
Slovenská národná strana prišla s iniciatívou, aby parlament prijal uznesenie k procesu ratifikácie dohovoru.
Podpredseda SNS Jaroslav Paška v pléne predstavil návrh uznesenia, podľa ktorého by NR SR mala požiadať vládu SR, aby proces smerujúci k ratifikácii Istanbulského dohovoru ukončila.
SNS vidí nesúlad s ústavou
"Vidíme, že sú problémy medzi terminológiou Istanbulského dohovoru a Ústavou SR, ktorá nepripúšťa také definície partnerských vzťahov, ako sú v Istanbulskom dohovore," uviedol Paška.
Podľa neho jedným z rozporov je, že v SR máme definovanú rodinu ako partnerský vzťah muža a ženy, čo je základnou bunkou systému SR.
V rámci rodovej terminológie Istanbulský dohovor umožňuje partnerstvo, kde sa používa terminológia rodič číslo jedna a rodič číslo dva.

Tento systém osôb vychovávajúcich deti podľa Pašku zakladá vážne problémy vo vzťahu k Ústave SR. SNS považuje za dôležité, aby dohovor nebol na Slovensku ratifikovaný.
Podľa navrhovaného uznesenia sa SR nehodlá stať zmluvnou stranou Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu.
Vláda má vykonať všetky úkony súvisiace s oznámením Rade Európy, že SR sa nehodlá stať zmluvnou stranou dohovoru. Vládu má o prijatí uznesenia informovať predseda NR SR.
Poslanec za SNS Štefan Zelník je presvedčený, že tvorcovia dohovoru "pod rúškom zákazu násilia na ženách tam zakomponovali články o nezmyselnej rodovej rovnosti".
Peter Pčolinský zo Sme rodina súhlasí s tým, aby sa SR nepridalo k tomuto dohovoru. Rovnako ho odmieta aj strana Mariana Kotlebu ĽSNS.
Poliačik: Prihlásme sa k civilizovanému svetu
Nezaradený poslanec Martin Poliačik má opačný názor. Podľa neho potrebujeme ukončiť hlúpe spory a nepochopenie definíciií.
"Treba sa prihlásiť k civilizovanému spôsobu, ako podporiť slabých ľudí v tejto krajine," povedal v rozprave.
Poslanec Ondrej Dostál (SaS) si myslí, že by sme mali čítať to, čo sa v dohovore píše a nie sa domnievať, čo je za tým. Anna Verešová (OĽaNO) si myslí, že SNS nejde o to zastaviť ratifikáciu Istanbulskeho dohovoru. "Mám pocit, že sa na to iba hráte," povedala.
Istanbulský dohovor, ktorý prijala Rada Európy v roku 2011, je najkomplexnejšia medzinárodná zmluva o boji proti násiliu páchanému na ženách. Dohovor nadobudol platnosť v auguste 2014, EÚ ako organizácia ho podpísala v júni 2017.
OĽaNO: Téma rozdeľuje spoločnosť
Téma Istanbulského dohovoru rozdeľuje spoločnosť už osem rokov. Uviedla to predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová (OĽaNO) s tým, že ani jedna medzinárodná zmluva sa neratifikovala tak ťažko.
"Jednou vetou nie je možné povedať, o čom dohovor je. Treba ho podrobne ´prelúskať´, aby v aplikačnej praxi nespôsoboval problémy. Dvadsať rokov pracujem s obeťami násilia - ženami a deťmi. V našej spoločnosti máme čo robiť, aby sme ich ochránili. Patria medzi obzvlášť zraniteľné osoby a treba ich chrániť. Istanbulský dohovor však nie je všeliekom, ktorý by dokázal odstrániť násilie na ženách a deťoch," dodala opozičná poslankyňa.
Verešová vypracovala pozmeňujúci návrh, ktorým by Slovenská republika vzala späť svoj podpis pod dohovorom.
"Dnes ráno s tým istým návrhom prišiel predkladateľ návrhu. Budem zaň hlasovať, aby sme ukončili toto trápenie. Keď sa chcú vládne strany odborne postaviť k tejto téme, nech to urobia, ale nech to nezneužívajú na získavanie preferencii, ktoré im klesajú," uviedla.
Žitňanská: Vzťah muža a ženy má byť o dohode
Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (tzv. Istanbulský dohovor) nejde proti slovenskej ústave.
Myslí si to nezaradená poslankyňa Národnej rady SR a exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
V parlamente zdôraznila potrebu predchádzaniu násiliu v domácnostiach. Hovorí o nevyhnutnosti pochopiť v spoločnosti, že vzťah muža a ženy má byť o dohode a nie o tom, že jeden môže druhému niečo dovoliť, zakázať, prípadne ho potrestať.
Toto treba podľa Žitňanskej učiť už deti, a to aj v školách.
Prijatím dohovoru by sa podľa jej slov zo dňa na deň nič nezmenilo.
"Zmení sa niečo až vtedy, keď sa v spoločnosti dokážeme kultivovane rozprávať o tom a vychovávať naše deti k tomu, že vzťah muža a ženy musí byť založený na dohode a nie na to, že muž môže zakázať, dovoliť a potrestať," zdôraznila exministerka. Dodala, že to treba brať ako záväzok, že na tom bude spoločnosť pracovať.
Za predložením uznesenia z dielne SNS, ktoré má viesť k zastaveniu ratifikácie Istanbulského dohovoru, vidí snahu získať voličov Štefana Harabina pred parlamentnými voľbami.
Schôdza pokračuje v piatok o 9:00 a potrvá do 14:00. Poslanci sa budú venovať poslaneckým návrhom zákonov prevažne z dielne opozičných strán.
Z rokovania parlamentu:
Novým členom rady pre vysielanie a retransmisiu sa stal György Batta. V tajnej voľbe o tom vo štvrtok rozhodli poslanci parlamentu. Batta v rade nahradí Zoltána Péka, ktorý sa k 5. januáru 2019 vzdal funkcie. Battu nominoval Tibor Bastrnák z Mosta-Híd. Jeho funkčné obdobie potrvá do 13. decembra 2023. Od 114 poslancov prítomných na voľbe získal 70 hlasov. Druhým kandidátom bol Peter Alakša nominovaný Mediálnym inštitútom Bratislava. Vo voľbe získal len 11 hlasov.
Rodičia by čoskoro nemuseli úradom nosiť potvrdenie o návšteve školy dieťaťa. Občania by tiež nemuseli už nosiť napríklad potvrdenie o nedoplatkoch na zdravotnom a sociálnom poistení či na daniach. Zrušiť tieto papierové výpisy plánuje vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer) v rámci boja s byrokraciou. Počas parlamentnej Hodiny otázok informoval, že sa skončilo medzirezortné pripomienkové konanie k druhému antibyrokratickému balíčku. A ten by mal zrušiť viaceré papierové výpisy.
- Zákon o štátnom občianstve sa meniť nebude, plénum odmietlo návrh z dielne poslancov klubu SaS a nezaradených. Občania tak naďalej budú prichádzať o slovenský pas pre prijatie cudzieho štátneho občianstva. Opozícia chcela zmeniť zákon tak, aby platil stav z roku 2010 pred prijatím súčasnej právnej normy. Navrhovali, aby jedinou formou straty slovenského štátneho občianstva bolo prepustenie zo štátneho zväzku na vlastnú žiadosť. Poslanci tiež chceli, aby všetci, ktorí prišli o slovenský pas pre prijatie cudzieho občianstva, mohli opätovne nadobudnúť štátne občianstvo SR bez splnenia podmienok, ktoré sa inak na nadobudnutie občianstva vyžadujú.
- Návrh poslancov zo SaS Branislava Gröhlinga a Radoslava Pavelku zmeniť spôsob financovania školstva neprešiel do druhého čítania. Cieľom návrhu novely zákona o štátnej správe v školstve bolo vrátiť sa v plnom rozsahu do stavu pred rokom 2013, keď bolo regionálne školstvo financované výlučne z kapitoly ministerstva školstva. Regionálne školstvo spadá pod ministerstvo vnútra.Liberáli zároveň navrhovali obnoviť existenciu krajských školských úradov ako rozpočtových organizácií ministerstva školstva a vrátiť im kompetencie na úseku školstva.
- Návrh novely zákona o mene a priezvisku, vďaka ktorej by si mohli ženy slovenskej národnosti zmeniť svoje priezvisko na formu bez koncovky slovenského prechyľovania aj bez toho, aby to podliehalo povoľovaniu, neprešiel do druhého čítania. Návrh predložili poslanci SaS Ondrej Dostál, Milan Laurenčík, Zuzana Zimenová, Vladimír Sloboda a Peter Osuský.Možnosť zmeniť si svoje priezvisko na formu bez koncovky slovenského prechyľovania aj bez toho, aby to podliehalo povoľovaniu, existuje aj v súčasnosti. Týka sa však iba osôb inej ako slovenskej národnosti. Osoby slovenskej národnosti si takto môžu zmeniť priezvisko iba na základe povolenia.
Súčasné podmienky dané policajtom, hasičom, príslušníkom SIS či vojakom, ktoré majú počas ošetrovania člena rodiny (OČR), sa s bežnými zamestnancami zosúlaďovať nebudú. Poslanci nepodporili návrh novely zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, SIS, Zboru väzenskej a justičnej stráže a Železničnej polície z dielne OĽaNO. Kým zamestnanci majú nárok na ospravedlnenie neprítomnosti v práci napríklad pri ošetrovaní svojich rodičov, u policajtov a príslušníkov iných ozbrojených zborov a zložiek to tak nie je. Tí nemajú nárok napríklad na platené služobné voľno ani pri ošetrovaní detí starších ako desať rokov, ak s nimi nežijú v spoločnej domácnosti.
Precizovanie aktuálnych ustanovení upravujúcich neprimerané podmienky, posilnenie postavenia kontrolórov a zefektívnenie kontroly zavedením samostatného kontrolného procesu definitívne prešlo parlamentom. Poslanci opätovne schválili zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, ktorý vetoval prezident Andrej Kiska. Jedinou podstatnou zmenou oproti pôvodne schválenému zákonu z 5. februára 2019 je zmena účinnosti zákona z 1. apríla 2019 na 1. máj 2019. Pozmeňujúcim návrhom to presadila poslankyňa NR SR za SNS Eva Antošová.