BRATISLAVA. Slovensko si pripomína 15. výročie vstupu do Severoatlantickej aliancie (NATO). Ako hodnotia s odstupom času vstup do NATO politici, alebo predstavitelia armády.

Andrej Kiska
Aj vďaka NATO je podľa prezidenta Andreja Kisku v súčasnosti Slovensko prosperujúca a bezpečná krajina.
Prezident v tejto súvislosti zdôraznil, že vstup do NATO bolo suverénne a dobrovoľné rozhodnutie.
"Dnes ani tá najsilnejšia krajina nedokáže sama čeliť výzvam, ako je terorizmus, migrácia, klimatické zmeny alebo udržanie ekonomického rastu. Aby sme to dokázali, musíme niekam patriť," poznamenal Kiska.
Podľa jeho slov si Slovensko vstupom do NATO vybralo, že patrí medzi slobodné, demokratické a úspešné krajiny.
Bezpečnosť a obrana sú podľa Kisku vo veľkej miere o dôvere, že si spojenci prídu navzájom na pomoc. Je presvedčený, že Slovensko je krajina, ktorá svoj sľub dodrží.

Peter Pellegrini (Smer)
Vstup Slovenska do NATO bolo podľa premiéra Petra Pellegriniho strategické rozhodnutie, ktoré prinieslo najvyššie bezpečnostné garancie, aké medzinárodné spoločenstvo môže ponúknuť.
"Ochrana Slovenska je priorita. Sme malá krajina, ale ak by sme zostali osamote, nestaneme sa mostom, ale veľmi ľahkou korisťou," napísal na svoju facebookovú stránku.

Peter Gajdoš (SNS)
Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) vyzdvihol aktívne a rešpektované členstvo našej krajiny v Aliancii a poďakoval vojakom a zamestnancom ministerstva obrany za ich kvalitné plnenie úloh a tiež reprezentáciu Slovenska.
„Slovensko je už 15 rokov súčasťou Severoatlantickej aliancie a za ten čas sme potvrdili, že nie sme iba konzumentom výhod, ktoré z členstva v Aliancii vyplývajú, ale práve naopak - sme aktívnym členom," povedal Gajdoš.
Slovensko robí podľa ministra maximum pre plnenie záväzkov, ktoré jej vyplývajú z členstva v NATO.
Ministerstvo zahraničia
NATO je podľa ministerstva najspoľahlivejšou a ekonomicky najvýhodnejšou zárukou bezpečnosti.
Zároveň pripomína, že je to obranný spolok s dôrazom na dôveryhodné odstrašenie a predchádzanie ozbrojeným konfliktom.
Ministerstvo v tejto súvislosti zdôrazňuje, že Slovensko nesie diel politickej zodpovednosti, finančnej aj personálnej záťaže.
"Tú istú podporu, ktorú Slovensko očakáva od spojencov v prípade ohrozenia, je pripravená poskytnúť," konštatoval rezort diplomacie.
Jaroslav Naď, OĽaNO
Severoatlantická aliancia je podľa Naďa pre Slovensko kľúčovým zoskupením. Podľa jeho slov v súčasnosti predstavuje Aliancia pilier bezpečnosti a záruku mieru v našom regióne.
Naď pripomína, že v doterajšej 70-ročnej histórii NATO nebol vedený voči členskej krajine vojenský útok, ani členské krajiny neboli medzi sebou vo vojnovom stave.
Tiež dodal, že Slovensko prakticky až do súčasnosti profitovalo z tejto organizácie, aj keď sa nesprávalo zodpovedne, napríklad pri vojenskej technike, do ktorej sme roky neinvestovali dostatočne.
"Aliancia je v dnešnom svete zárukami, ktoré Slovensko potrebuje,“ povedal Naď. Po vstupe do NATO sme podľa neho zanedbali komunikáciu s občanmi, prečo bolo potrebné vstúpiť do spoločného zoskupenia a dali sme tak podľa Naďa priestor rôznym konšpirátorom a dezinformáciám.
„Platí, že potrebujeme NATO a musíme neustále pracovať na tom, aby sme boli zodpovedným a dôsledným partnerom," priblížil Naď.
Ľubomír Bulík, bývalý náčelník Generálneho štátu
NATO je podľa Bulíka pre Slovensko neustálym prínosom. Pripomenul, že členstvo v NATO vytvorilo na Slovensku bezpečnostný rámec pre podnikateľské prostredie, ktorý využili aj zahraniční investori.
Bulík tiež pripomenul, že Slovensko nebolo len konzumentom výhod Aliancie, ale aj aktívne prispievalo napríklad vo veliteľských štruktúrach NATO, misiách, tam, kde to bolo potrebné a stále prispieva aj účasťou na vojenských cvičeniach či iných oblastiach.
Okrem toho sa nedá nespomenúť i finančný príspevok, ktorý tvoril viac ako tretinu sumy na modernizáciu letiska Sliač a iné benefity, ktoré toto členstvo ponúka.
Slovenská republika si tento rok nepripomína len výročie vstupu do NATO, ale aj vstupu do štruktúr Európskej únie.
"Rozhodne si myslím, že 15-ročné členstvo v Severoatlantickej aliancii jasne potvrdilo, že rozhodnutie bolo správnym krokom. Slovensko tým získalo garancie a využilo toto členstvo pomerne rozumne. Trochu ma prekvapuje reakcia niektorých ľudí a politikov, ktorí toto členstvo spochybňujú," povedal Bulík.
Podľa bývalého náčelníka Generálneho štábu je to pričinením aj nedostatočnej komunikácie ministerstiev, ale aj médií voči verejnosti. Táto komunikácia by mala byť o tom, že „My sme NATO“.
Igor Slobodník, slovenský veľvyslanec
Slovensko vstupom do NATO získalo garanciu takého stupňa obrany, aký by neposkytla žiadna iná alternatíva.
Vďaka členstvu krajina disponuje kvalitnými, medzi spojencami zdieľanými informáciami a analýzami.
Slobodník tvrdí, že sedíme pri stole, kde sa rozhoduje o zásadných otázkach bezpečnosti kontinentu a jeho okolia a pri modernizácii našich ozbrojených síl môžeme spolupracovať s tými najlepšími z najlepších.