SME
Sobota, 3. december, 2022 | Meniny má Oldrich

Slováci si vybrali prezidentku, Čaputovej gratuloval aj Kiska (minúta po minúte)

Čaputová získala viac ako milión hlasov.

Načítavam video...

Dôležité informácie o 2. kole prezidentských volieb 2019

Priebeh a výsledky prezidentských volieb 2019 sme sledovali minútu po minúte:

2:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Povolebné dianie budeme podrobne sledovať aj v nedeľu. O 9:30 nájdete ne webe SME volebné štúdio, kde príde aj novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová.

SkryťVypnúť reklamu

1:58 Po spočítaní všetkých okrskových zápisníc zvíťazila v druhom kole prezidentských volieb Zuzana Čaputová. Získala 58,4 percenta, v absolútnom vyjadrení je to 1 056 582 hlasov. Maroš Šefčovič má 41,6 percenta - 752 403 hlasov. Volebná účasť dosiahla 41,8 percenta.

Prečítajte si tiež: Čaputová je víťaz, ale čo teraz čaká krajinu? Čítajte 

00:55 Čaputová je víťaz, ale čo teraz čaká krajinu? Prečítajte si analýzu Jakuba Fila.

00:15 K Čaputovej dorazil prezident Kiska a zagratuloval jej s kyticou.

"Zase nám mnoho krajín závidí. Závidí to, že Slovensko si zvolilo prezidentku, ktorá symbolizuje hodnoty ako slušnú krajinu," povedal Kiska, podľa ktorého je hrdinom večera práve Čaputová.

Po tom, čo sa pridal medzi oslavujúcich hostí v štábe novozvolenej prezidentky, sa objal aj s Robertom Mistríkom.

00:14 V druhom kole je už spočítaných viac ako 90 percent okrskových zápisníc. Účasť vo voľbách sa momentálne pohybuje na úrovni 41,57 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Čaputová si drží náskok so ziskom 58,01 percenta, v absolútnom vyjadrení získala zatiaľ 940.609 hlasov. Šefčovič má 41,99 percenta alebo 680.579 hlasov.

00:08 Po konci príhovoru budúcej prezidentky dav dlho skandovala jej meno. "Život ma naučil, že nie som zodpovedná za výsledok, ale len svoj diel na ňom," reagovala Čaputová na otázku, či sa neobáva s Robertom Ficom a stranou Smer. Dodala, že od ľudí cíti silnú legitimitu. Plánuje sa stretnúť aj so stranami vládnej koalície.

23:58 Víťazke gratuluje aj premiér Pellegrini. "Verím v konštruktívnu spoluprácu pri riešení problémov Slovenska," napísal v stanovisku.

23:55 Čaputovú na pódiu privítali búrlivým potleskom. "Zuzana," skandovali jej podporovatelia. Podobne ako v prvom kole najprv poďakovala v piatich jazykoch.

SkryťVypnúť reklamu

"Ďakujem vám, že ste boli so mnou a ja sľubujem, že budem s vami," povedala. Dodala, že sa bude naďalej uchádzať o podporu a dôveru aj tým, ktorí ju nevolili. Sama svoje víťazstvo interpretovala tak, že sa dá vyhrať aj bez útokov na súperov a verí, že tento trend sa potvrdí aj v eurovoľbách a parlamentných voľbách.

"Možno sme si mysleli, že slušnosť v politike je len prejavom slabosti a dnes vidíme, že je prejavom sily," povedala. Vyzvala, aby ľudia išli za ideami a hodnotami, ktoré ľudí v týchto voľbách spojili.

23:50 V Čaputovej štábe sa každú chvíľu čaká vystúpenie novej prezidentky. Pri sledovaní vystúpenia Šefčoviča sa v štábe ozval búrlivý potlesk najmä pri gratulácii k výsledku volieb.

23:49 Čaputová bude piatou prezidentkou v Európskej únii. Ženy zastávajú prezidentský úrad v Chorvátsku, Litve, Estónsku a na Malte.

SkryťVypnúť reklamu

23:42 Šefčovič sa postavil pred novinárov aj s manželkou Helenou. Novinárom dovolil len tri otázky. Pôsobí pokojne.

„Práve som volal s pani Čaputovou a zagratuloval som jej k víťazstvu,“ povedal. Dodal, že Slovensko potrebuje byť zjednotené a želá jej len to najlepšie. „Posielam jej kyticu, pretože prvá žena prezidentka si kyticu zaslúži,“ povedal. Potom sa poďakoval rodine a svojmu štábu.

Šefčovič svoju budúcnosť v politike nechcel jednoznačne komentovať. Dodal ale, že nemá žiadne plány ohľadom straníckej politiky. „Budem zvažovať, čo ďalej a ako naložiť s dôverou ľudí,“ povedal Šefčovič.

23:36 Krajina si vybrala pokojný hlas, ktorý apeluje na to dôstojné, rozumné a spravodlivé v ľuďoch.

Prečítajte si tiež: Národ povedal áno Čaputovej, odmietol Fica Čítajte 

Národ odmietol Fica, píše šéfredaktorka SME Beata Balogová.

SkryťVypnúť reklamu

23:25 Z jednoduchej vinohradníckej rodiny do prezidentského paláca. Kto je Zuzana Čaputová? Prečítajte si profil budúcej prezidentky.

23:22 Po zrátaní polovice hlasov získala Čaputová 58,1 percenta hlasov.

23:21 K Čaputovej prišli viacerí známi herci ako Martin Huba, Richard Stanke aj Ján Koleník.

"Je už čas na zmenu, všetci to cítime a veľmi ju potrebujeme," odôvodnil Koleník pri príchode svoju podporu Čaputovej.

23:12 Po zrátaní 38,5 percenta hlasov získala Čaputová 57,9 percenta hlasov a Šefčovič 42,1 percenta. Zuzana Čaputová smeruje k víťazstvu v prezidentských voľbách.

23:08 Čaputovú podporuje aj český hudobník Michael Kocáb. "Stačilo pozorovať jej prejavy a rétorické schopnosti," odôvodňuje, prečo sa ju rozhodol podporiť.

SkryťVypnúť reklamu

23:03 Po sčítaní dvojciferného počtu okrskových zápisníc vedie naďalej Zuzana Čaputová, ktorá má 57,57 percenta hlasov. Maroš Šefčovič zatiaľ získal 42,42 percenta.

23:01 Stále sa čaká, kedy Šefčovič príde medzi novinárov a povie o svojich dojmoch z prvých výsledkov, ako sľúbil.

22:59 Víťazstvo Čaputovej by bol pre Slovensko podľa herečky Zuzany Fialovej obrovský signál pre slovenské dievčatá.

"Práve osoba prezidentky, ktorá je taká rozvážna a pokojná a vzdelaná a integrovaná by mohla byť niečím, čo posunie úroveň vnímania žien v tejto krajine, ktorá je ešte stále trochu barbarská a mačistická," hovorí.

22:54 Po ohlásení prvých výsledkov sa v Čaputovej štábe ozvali opäť oslavné pokriky a potlesk. Každú chvíľu sa očakáva príchod prezidenta Kisku.

SkryťVypnúť reklamu

22:46 Netreba sa báť, bude to dobré, napísala Čaputová na svojom facebooku.

22:35 Štatistický úrad začal zverejňovať prvé dáta. Priebežné výsledky môžete sledovať tu. Po zrátaní 5,4 percenta okrskových zápisníc vedie Čaputová so ziskom 57,2 percenta hlasov.

22:30 Šefčovičov štáb pustil do VIP priestorov fotoreportérov na päť minút. Medzi hosťami vidieť Mladých sociálnych demokratov či exministra Kažimíra. Šefčovič im predstavil manželov Podhorných, ktorí mu na kampaň dali 20-tisíc eur.

22:29 Do centrály Čaputovej prišiel Robert Mistrík, ktorý sa pred prvým kolom vzdal v jej prospech. Výsledok volieb odhadol na 60 percent pre Čaputovú. "Verím, že jej čoskoro budem môcť zablahoželať," povedal.

22:20 U Šefčoviča sa diskutuje o prvých prieskumoch, ktoré hovoria v Šefčovičov neprospech. Kandidát Smeru sľúbil, že sa medzi novinárov vráti, keď budú zverejnené prvé oficiálne výsledky.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď budeme mať prvé výsledky tak prídem medzi vás a podelím sa o dojmy,“ povedal.

Prečítajte si tiež: Prieskum Focus: Čaputová by vyhrala s vyše 10-percentným náskokom Čítajte 

22:11 V bratislavskom väzení zaznamenali v sobotu len 11,18-percentnú volebnú účasť väzňov.

22:08 Pri zverejnení prvých prieskumov sa v štábe Čaputovej ozýva jasot a potlesk. Podporovatelia favoritky volieb hovoria, že očakávajú výhru, hoci zrejme tesnejšiu, než sa mohlo zdať po prvom kole.

22:03 Druhé kolo vyhrá podľa exkluzívneho prieskumu agentúry Focus, ktorý robila pre televíziu Markíza Čaputová.

Z prieskumu vyplýva, že by ju volilo 55,2 percenta voličov, Šefčovič by získal 44,8 percenta hlasov.

Prezidentkou by sa stala Čaputová aj podľa prieskumu agentúry Median SK pre RTVS. Získala by 60,5 percenta hlasov, zatiaľ čo jej protikandidáta by volilo 39,5 percenta voličov.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

22:00 Druhé kolo prezidentských volieb sa skočilo.

21:37 Na pódium v Starej tržnici nastúpili ľudia z Čaputovej volebného tímu. Prezidentskú kandidátku privítali potleskom.

Bez ohľadu na to, ako dopadnú výsledky, sa podľa vlastných slov chce poďakovať členom tímu.

Poďakovala sa svojmu priateľovi Petrovi Konečnému, ktorý ju v Starej tržnici sprevádza, aj svojim dcéram. Ďalej menovala ľudí z svojho volebného tímu aj členov Progresívneho Slovenska.

"Nesmierne vám ďakujem za všetku prácu, pomoc a podporu," povedala.

21:35 Šefčovič konečne prišiel medzi novinárov. Vyjadril obavy, že volebná účasť bude nižšia v druhom kole ako v prvom. Svoje šance odhadnúť nechcel. „Nálada je dobrá. Nič intenzívnejšie som vo svojom živote nezažil,“ povedal Šefčovič.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdí, že ohlasy zo zahraničia má po kampani pozitívne. Šefčovič pritom v snahe ostro sa vymedziť proti víťazke prvého kola zdôrazňoval, že bol proti nelegálnej migrácii či povinným kvótam.

V čase, keď utečenecká kríza vypukla, sa pritom ako európsky úradník snažil zmierňovať strach z utečencov a bol pri tom, keď Európska komisia kvóty prijala.

Teraz po kampani tvrdí, že je za proeurópske smerovanie Slovenska.

Šefčovič potvrdil, že v jeho štábe nie je nikto z predstaviteľov Smeru hoci mu strana posielala tisíce eur na kampaň. „Určite si spolu ale zavoláme,“ povedal. Do centrály prišiel exminister financií za Smer Peter Kažimír.

Načítavam video...

21:34 Novinárom, ktorí asi pol hodinu stáli v lobby a čakali na Šefčoviča oznámili, že čakajú zbytočne. Keď kandidát príde, oznámia im to a potom bude mať tlačovú konferenciu v press centre.

SkryťVypnúť reklamu

21:04 Do prihraničnej obce Svrčinovec prišli odvoliť mnohí Slováci žijúci či pracujúci v Česku. Patrili k nim aj medici študujúci v Brne, ktorí sa vracali z medicínskeho kongresu v Ostrave.

20:54 Do centrály k Šefčovičovi prišlo zopár hostí. Hneď však šli na poschodie do VIP miestnosti, kde sa môžu pred novinármi schovať. Nie je teda jasné, koľko ľudí prišlo kandidáta Smeru podporiť a kto sa medzi nimi nachádza.

20:49 "Bude to tesné," povedala po príchode do Starej tržnice Čaputová.

20:41 Čaputovú prišiel podporiť aj brat Mariana Kočnera Ivan. Na balkóne pripravuje pre novinárov kávu na občerstvenie.

Ivan Kočner je miestny aktivista v obci Vištuk. V Pezinku, odkiaľ je Čaputová, má kaviareň. Čaputovú podporoval aj v kampani. V minulosti bol šéfom publicistiky verejnoprávnej televízie. Nemá nič spoločné s kauzami brata Mariana Kočnera.

SkryťVypnúť reklamu

20:30 Volebná noc u Šefčoviča v hoteli Devín sa rozbieha pomaly. Novinárov izolovali v jednej miestnosti, kde čakajú na inštrukcie. Dianie na Šefčovičovom štábe sledujeme minútu po minúte.

20:22 Príchod Čaputovej sa očakáva okolo 21-tej. Priestory Starej tržnice sa postupne plnia, kandidátku prišili podporiť aj známe tváre z Progresívneho Slovenska napríklad Michal Truban. Dianie na Čaputovej štábe sledujeme minútu po minúte.

20:21 V Košiciach, ako aj v okrese Košice-okolie sú voľby pokojné. Okresná ukončila kontrolu v južných častiach okresu.

"Prešli sme obce ako Rešica, Kechnec, Perín-Chym a iné. Všetko je v poriadku, nevyskytol sa žiaden problém. Ak náhodou boli nejaké drobné nedostatky, na mieste sme ich vyriešili. Tie veci, ktoré v prvom kole neboli presne podľa pravidiel, boli tentoraz bezproblémové," uviedol podpredseda komisie Ján Spišák.

SkryťVypnúť reklamu

20:14 Pred Starou tržnicou, kde bude čakať na výsledky Čaputová, sa tvorí veľký rad ľudí, ktorí ju prišli podporiť.

20:13 V druhom kole príde v Humennom k urnám pravdepodobne menej voličov ako v prvom kole. Avizovali to predsedovia viacerých okrskových volebných komisií.

Raňajší optimizmus o vysokej účasti pominul ešte predpoludním. K urnám prichádza menej mladých ľudí ako v prvom kole, stredná a staršia generácia je disciplinovanejšia.

20:03 Priebeh volieb v okrese Nové Zámky je zatiaľ bezproblémový. Jediný problém vidí predseda komisie Mikuláš Balogh vo veľmi nízkej účasti. „Ak to mám zhodnotiť, je to proste nuda,“ poznamenal.

19:57 Pred ôsmou hodinou stále prichádzajú voliči do jednej z volebných miestností v košickej časti Sever.

Členovia volebnej komisie sú s doterajšou účasťou spokojní. "Vyzerá to, že účasť by mohla prekročiť 50-percentnú hranicu " odhaduje jedna z členiek komisie.

SkryťVypnúť reklamu

19:56 Viaceré samosprávy v Bratislavskom kraji evidovali doteraz nižšiu volebnú účasť v porovnaní s prvým kolom. Vysvetľovali to najmä pekným počasím a tým, že viacero ľudí je na výletoch či pracuje v záhradách.

19:53 Druhé kolo bolo výnimočné pre Radoslava Kufu z Diviak - mestskej časti Turčianske Teplice.

Prečítajte si tiež: Prvovolič z Diviak si prezidenta mohol vybrať až v druhom kole Čítajte 

Prvého kola sa totiž zúčastniť nesmel, keďže osemnásť rokov mal presne pred týždňom.

„Cítil som veľkú zodpovednosť a bol som rád, že konečne mám právo voľby a ako občan môžem o niečom rozhodnúť. Favorita som mal už premysleného, ale doma som to ešte predtým rozdebatoval s rodičmi. Spolu sme rozanalyzovali oboch kandidátov, aby som sa správne rozhodol,“ priblížil.

19:47 Výsledky prvého kola ich sklamali. Ani jeden z kandidátov, ktorí v hontianskej obci Ladzany viedli, do druhého kola nepostúpil. Sklamanie cítiť aj na účasti. Popoludní tam odvolilo zhruba 23 percent, kým v prvom kole presiahla účasť 63 percent.

SkryťVypnúť reklamu

19:46 V nízkotatranskej obci Bystrá sa zastavuje voliť aj množstvo lyžiarov a turistov.

"Do pol siedmej volilo 65 zo 156 domácich zapísaných voličov a 376 ľudí volilo na voličský preukaz," hovorí člen volebnej komisie v Bystrej Martin Alberty. Hlasovali aj dvaja voliči vo veku 95 rokov a jedna volička vo veku 92 rokov.

19:43 V jednej z volebných miestností v Banskej Štiavnici prekvapil komisiu králik Hugo, ktorého si priniesla jeho dočasná opatrovníčka Viola Píšová. Tá sa rozhodla prísť voliť aj s ním, pretože ako sama povedala, sprevádza ju na každom kroku.

„Je veľmi zlatý, také niečo sme tu ešte nemali,“ usmievala sa jedna z členiek.

19:38 Prvé kolo volieb v Svätoplukove vyhral Kotleba. K urne pristúpil aj dôchodca Jozef Macúch. Rozhodovanie pre neho zložité nebolo. Výsledky prvého kola ho trochu prekvapili.

„Prekvapilo ma, že to u nás vyhral pán Kotleba,“ povedal. Prezidenta vníma ako najvyššiu reprezentačnú funkciu. „Mal by to byť človek, ktorý pozná politiku, aby sa vedel správne rozhodovať,“ doplnil.

19:35 Okrsok pod Martinskými hoľami navštívilo aj pár lyžiarov. Volili tam aj ľudia z Bratislavy, Prešova či Hlohovca.

19:24 Zažila Masaryka, Tisa, Gottwalda aj Havla, no ani medzi najnovšími prezidentmi by nevedela ukázať jediného, ktorý by bol prezidentom akého si predstavuje. 88-ročná Emília Šipulová hovorí o prezidentských voľbách.

19:08 Štátna volebná komisia zatiaľ nemá informácie o mimoriadnych udalostiach.

18:58 V obci Plaveč v okrese Stará Ľubovňa sú od popoludnia bez elektrickej energie. Priebeh volieb by to však podľa starostu Petra Šlosára nemalo narušiť.

"Podľa našich informácií dôvodom je porucha na vedení vysokého napätia. Zabezpečili sme preto do volebnej miestnosti elektrocentrálu. Veríme, že to do 22.00 h zvládneme," uviedol.

18:28 Záujem obyvateľov obce Pavčina Lehota o druhé kolo je približne rovnaký ako v prvom kole.

Zhodnotil to predseda tamojšej volebnej komisie Marián Vozárik s tým, že v neskorších hodinách očakávajú aj voličov, ktorí sú cez deň na lyžovačke.

„Ľudia chodia priebežne. Využívajú krásne dni, tak sa hádam po lyžovačke účasť ešte zvýši. Keďže toto je dedinka, ktorá ubytováva, chodia voliť aj turisti,“ doplnil.

18:27 Vo volebnej miestnosti v obci Hájske v okrese Šaľa odovzdal svoj hlas aj 100-ročný Jozef Nétry. „Zúčastnil som sa takmer na všetkých voľbách, neviem, či som vôbec niekedy niektoré vynechal. Ani si nepamätám, koľko sa už za ten čas vystriedalo prezidentov. Veľmi veľa ich bolo, československých aj slovenských. Volil som Masaryka, Beneša, Gottwalda, Svobodu, Tisa s tou veľkou hlavou,“ spomína Nétry.

Z celej plejády doterajších prezidentov považuje za najlepšieho Klementa Gottwalda. „Bol to pracovitý človek,“ zhodnotil.

18:23 V gemerských okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava má druhé kolo zatiaľ pokojný a bezproblémový priebeh, potvrdili zapisovatelia a predsedovia okresných volebných komisií.

"Nezaznamenali sme žiadne podnety. O účasti zatiaľ ťažko niečo povedať, ale dá sa predpokladať, že je vyššia ako v prvom kole, hoci v niektorých obciach možno pôjdu viacerí voliť až večer, keďže bolo pekné počasie. Ľudia to však využívajú nielen na záhradkárstvo, ale chodia i voliť," uviedol na margo volebného dňa predseda okresnej volebnej komisie v Rožňave Jozef Pisarčík.

18:20 Druhé kolo je aj naďalej pokojné, bez akýchkoľvek rušivých podnetov. Potvrdila to riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová. Komisia doteraz riešila desiatky prijatých podnetov.

"Zatiaľ to však boli podnety zamerané na spôsob hlasovania vo volebných miestnostiach, na správanie volebných komisií alebo otázky, ktoré smerovali k ubezpečeniu sa, že voľby sú organizované takým spôsobom, že ich výsledkom bude možné dôverovať. Napríklad, ako je zamedzené dvojitému hlasovaniu a pod.," priblížila Chmelová s tým, že sa nedeje nič vážne, čo by smerovalo k nejakému podozreniu, že by výsledky volieb mali byť nejakým spôsobom znehodnotené alebo zmanipulované.

18:13 Voľby vo vrútockej časti Kolónie Hviezdy majú pokojný a ničím nerušený priebeh. V zozname voličov je zapísaných 782 voličov, zatiaľ k volebným urnám prišlo okolo tristo ľudí.

18:00 Obec Branovo sa v prvom kole stala baštou Maroša Šefčoviča. Volilo ho tu 104 ľudí. Získal skoro 39 percent, čo bol jeho najlepší výsledok v rámci Novozámockého okresu. Voľby tu pokojný jarný víkend nenarušili.

17:51 Rovensko aj Lopašov sú zaujímavé tým, že volebná účasť je pri každých voľbách vysoká.

O Lopašove je dokonca známe, že tu pred niekoľkými rokmi Vladimír Mečiar vo voľbách nedostal ani jediný hlas. Sú skôr pravičiarskou dedinkou.

17:40 Ľudí v Trnavskom kraji sme sa pýtali, čo očakávajú od novej hlavy štátu. Ich odpovede si môžete pozrieť tu.

17:38 V obci Bartošova Lehôtka v Žiarskom okrese vyhlásili aj veľké jarné upratovanie. Na brigáde pri čistení okolia potoka a ciest, ale aj pri volebných schránkach sa streli aktívni obyvatelia.

17:30 V Plaveckom Mikuláši majú voľby pokojný priebeh. Prví voliči si sadli za plentu hneď po otvorení volebnej miestnosti, celkovo však v porovnaní s prvým kolom tu evidujú menší záujem o voľby.

"Je to možno spôsobené aj tým, že dnes je krásny deň a ľudia robia v záhradkách, takže možno počet voličov narastie k večeru,“ naznačila členka okrskovej volebnej komisie Ľudmila Halásová.

17:24 Voľby neopomínajú ani kúpeľní hostia v Piešťanoch . "Do 16.30 h sme umožnili hlasovať viac ako dvom stovkám takýchto voličov, takže je ešte predpoklad, že ďalší prídu," povedala predsedníčka volebnej komisie Mária Makarová. Podľa jej slov to boli voliči zo všetkých kútov Slovenska.

Medzi nimi bola aj Lenka z Banskej Štiavnice. "Vybavila som si preukaz, sme tu s priateľkou na predĺženom víkende," povedala.

17:16 Vlkolínčania volili v novovybudovanom Dome UNESCO, ktorý sprístupnili minulý rok na jeseň. S prenosnou volebnou schránkou tam zavítali členovia okrskovej volebnej komisie z ružomberskej mestskej časti Biely Potok.

„Do Vlkolínca sme zavítali s prenosnou volebnou schránkou, pretože nás o to požiadali obyvatelia, ako aj turisti s voličskými preukazmi. O túto možnosť žiadali obyvatelia vo vyššom veku a imobilní, ktorým by sa dosť ťažko schádzalo dole do Ružomberka,“ uviedla predsedníčka komisie Adriána Rozenbergová.

17:11 Šancu voliť dostali aj pacienti univerzitnej nemocnice v Košiciach. V porovnaní s prvým kolom využilo túto možnosť viac voličov. Viacerí však kvôli absencii hlasovacích preukazov voliť nemohli.

17:08 Aj priebeh druhého kola sledujú pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

"Vo volebný deň viac-menej diskusie nie sú, pozorovatelia pozorujú, robia si zápisky, majú svojho tlmočníka. Na základe poznatkov, ktoré zistia, budú robiť závery, ktoré budú s nami konzultovať," informovala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová, po ukončení volieb vypracujú hodnotenia a odporúčania.

17:02 Voličov v Nitre miatli tri rôzne petície. Podpisy zbierali priamo pred volebnými miestnosťami. „Je to mätúce, ľudia ani nevedia, čo podpisujú,“ okomentoval ich činnosť jeden z voličov.

16:37 Možnosť voliť využilo i viacero pacientov a lekárka nemocnice v Bojniciach.

"Voliť by mal ísť každý a robím to pre budúcnosť našich detí," zdôvodnila odovzdanie svojho hlasu pacientka Mária. Podľa svojich slov už bola rozhodnutá, komu dá svoj hlas. "Mal by byť nezávislý od všetkých politických strán," opísala budúcu hlavu štátu.

O voľbu požiadala i prvorodička Jana, ktorej sa narodila dcérka. Otázku, podľa čoho si vyberá kandidáta, označila za ťažkú.

"Veľa som pozerala predvolebných debát, zisťovala som si informácie, sú tam i osobné preferencie, nejaké sympatie a, samozrejme, aj volebný program. To, kam smeruje ten konkrétny kandidát, tak to je to najdôležitejšie, podľa čoho sa človek rozhoduje," dodala.

16:28 Pokojný priebeh a veľmi nízka účasť charakterizuje aj druhé kolo na prevažne rómskom sídlisku Lunik IX v Košiciach. V prvom kole tu prišlo hlasovať len 2,83 percenta voličov.

16:09 Hlas už odovzdala aj kandidátka na prezidentku Zuzana Čaputová. Odvolila okolo štvrtej v materskej škole na Svätoplukovej ulici v Pezinku.

“Keďže sme už len dvaja kandidáti, tak ten pomer hlasov sa rozdeľuje medzi dvoch, takže očakávam tesnejší výsledok. Uvidíme v koho prospech,” vyhlásila Čaputová. “Som rada, že máme za sebou kampaň, ktorá v mojom prípade trvala desať mesiacov a ostatné je už na ľuďoch,” opísala svoje pocity.

Víťazný pocit nemá. Výsledky mohlo podľa nej ovplyvniť veľa faktorov, spomenula silnú antikampaň alebo pocit voličov, že k urnám po prvom kole ísť nemusia. Zvyšok dňa strávi s rodinou, večer sa presunie do Bratislavy na volebnú noc, kam podľa jej vyjadrení pozvali aj prezidenta Kisku.

Pred jej príchodom sa v okolí škôlky pohybovali policajné hliadky. Na Čaputovú čakalo na detskom ihrisku aj zopár miestnych, z okien a balkónov okolitých panelákov sledovalo jej príchod tiež niekoľko Pezinčanov.

15:48 V Dolnom Kubíne bol voliť aj najstarší obyvateľ, 99-ročný Ján David.

Prišiel svižným krokom a s úsmevom. „Čudujem sa tým, ktorí sú leniví a nejdú voliť, veď teraz si vyberáme svojho prezidenta,“ povedal po vhodení lístka do urny. „Veď to človeka nič nestojí, len trochu ochoty.“

15:36 Členovia dobrovoľného hasičského zboru v kysuckej Korni si nenechali ujsť ani tieto voľby napriek tomu, že dnes absolvovali v Makove náročné cvičenie s ďalšími zložkami integrovaného záchranného systému.

Vlani mal zbor takmer 80 výjazdov, od začiatku tohto roka ich bolo už 35.

15:21 Na strednej škole na Sklodowskej ulici v Petržalke sú voľby aj príležitosťou pre utužovanie susedských vzťahov. “Vy ste vytiahli aj manžela? Mne sa toho môjho nepodarilo,” hovorí jedna suseda druhej. “Predstavte si, z nášho vchodu ešte nebol nikto,” poznamenáva ďalšia.

Volebné miestnosti v tejto škole sú tradične na najvyššom poschodí, čo môže robiť problémy najmä starším ľuďom.

14:50 Zákon o podmienkach výkonu volebného práva hovorí, že volebný okrsok sa vytvára na zhruba tisíc oprávnených voličov.

Napríklad v obci Osturňa, ktorá je najdlhšiu obcou na Slovensku, musí stačiť aj jedna volebná miestnosť. Volebný okrsok majú preto presne v strede dediny.

14:30 Do Kútov na Záhorí prichádza voliť prezidenta množstvo Slovákov, ktorí študujú alebo žijú v Českej republike.

Obe okrskové volebné komisie majú preto plné ruky práce, najmä po príchode vlakov. Tomáš, ktorý pochádza z Martina, prišiel z Brna na bicykli, svoj voličský hlas odovzdal v cyklistickom oblečení. Deväťdesiat kilometrov na bicykli

Žijem v Brne sedemnásť rokov, vždy chodím voliť do Kútov na bicykli. Je krásne počasie, tak čo by človek nevybehol.

volič Tomáš

„Žijem v Brne sedemnásť rokov, vždy chodím voliť do Kútov na bicykli. Je krásne počasie, tak čo by človek nevybehol,“ povedal po tom, ako absolvoval deväťdesiat kilometrov.

14:25 V druhom kole volieb už odvolil aj predseda parlamentu Andrej Danko. Volil mimo svojho trvalého bydliska a využil tak možnosť voličského preukazu.

Danko vyzýva všetkých občanov, aby takisto využili svoje občianske právo a išli voliť.

14:18 Premiér Peter Pellegrini sa už teraz teší na spoluprácu s novou hlavou štátu. Konštatoval to v sobotu v Banskej Bystrici po volebnom akte v Základnej škole Jána Bakossa.

Svoj hlas v druhom kole prezidentských volieb prišiel odovzdať spoločne so svojimi rodičmi.

"Veľmi si želám, aby sme ako Slováci a Slovenky mali dobrú hlavu štátu, s ktorou sa bude dobre spolupracovať a ktorá nás bude dobre reprezentovať navonok a bude robiť dobrú prácu aj dovnútra krajiny," reagoval predseda vlády.

Želá si, aby v druhom kole bola čo najväčšia účasť, a preto vyzýva občanov vo všetkých kútoch našej krajiny, aby využili svoje volebné právo a prišli v sobotu k urnám.

13:50 Volebný okrsok číslo 1 v obci Markušovce získal po prvom kole prezidentských volieb nelichotivé prvenstvo. K volebným urnám prišlo 13 voličov, z toho takmer polovica boli členovia volebnej komisie. Účasť 1,23 percent bola najnižšia zo všetkých volebných okrskov v spišskom aj podtatranskom regióne. Dúfajú, že počas druhého kola bude účasť vyššia.

Naopak, v najmenšej obci Humenského okresu Rohožník zaznamenali v prvom kole vysokú volebnú účasť, až 75,6 percent. V malej koncovej obci žije len 41 ľudí, podľa starostky Jany Paľovej (Smer), však chodievajú voliť vždy, keď sú doma. Hoci v prvom kole voliči najviac hlasov odovzdali kandidátovi, ktorý nepostúpil do druhého kola, aj dnes očakávajú vysokú účasť.

13:46 Prezident sídli v Grasalkovičovom paláci na Hodžovom námestí od roku 1996. S fotoaparátom sme sa boli pozrieť ako to tam vyzerá. Palácom nás previedol Roman Krpelan z prezidentskej kancelárie.

Bolo 14 prezidentov, ktorých som prežil. Teraz bude pätnásty.

Imrich Pavlík, 96-ročný volič

13:40 Volieb sa zúčastnili aj obyvatelia Zariadenia pre seniorov Náruč na Veselej ulici v Prešove.

Najväčším pamätníkom spomedzi voličov je čoskoro už 96-ročný Imrich Pavlík. Prezradil, že si pamätá na voľby v roku 1936, v ktorých ale ešte pre vek nevolil. Veľmi dobre si pamätá všetkých doterajších prezidentov, počnúc Tomášom Garriquom Masarykom.

„Bolo 14 prezidentov, ktorých som prežil. Teraz bude pätnásty. Z nich ale len štyria boli s ľudskou tvárou."

13:27 Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán prijala doposiaľ niekoľko desiatok podnetov v súvislosti s druhým kolom volieb prezidenta SR. Týkajú sa predovšetkým usmernenia vo volebných miestnostiach. Potvrdil to jej predseda Eduard Bárány. Podnety postupne komisia preberá.

"Prednosť majú tie, ktoré sa týkajú situácií v jednotlivých volebných miestnostiach, ktoré si vyžadujú relatívne rýchlu reakciu, usmernenie, vysvetlenie," uviedol Bárány s tým, že ide o bežné podnety, ktoré sa týkajú každých volieb.

"Možno tie závažnejšie, ktoré však nie sú súrnymi, prídu na rokovanie až počas ďalších týždňov," doplnil.

13:19 V bratislavskej Starej tržnici sú od rána tradičné sobotné trhy. Prišli sem desiatky ľudí, ochutnávajú domáce výrobky, popíjajú víno na terase či sledujú pouličných artistov.

Nič nenaznačuje tomu, že sa tu dnes večer bude konať volebná noc kandidátky Zuzany Čaputovej. Priestory Starej tržnice sú obľúbené, konajú sa tu pravidelne rôzne spoločenské akcie.

13:05 V trenčianskej mestskej časti Opatová odvolil v druhom kole prezidentských volieb jeden z najstarších Trenčanov.

Karol Steklý sa narodil v roku 1921 v Trenčíne, o pár dní oslávi 98 rokov. Počas druhej svetovej vojny bol vojakom na fronte v Rusku a v Taliansku, kde sa naučil výborne po taliansky. Vďaka tomu sa dostal k práci na konštrukcii repliky lietadla Caproni, v ktorom pred sto rokmi Štefánik havaroval.

13:00 S kamerou sme prešli všetky dôležité miestnosti Prezidentského paláca. Zaujímalo nás tiež, čo a ako prezident obeduje, keďže v paláci nie je kuchyňa. Uvidíte miesta, kde sa menuje vláda či prijímajú ministri, kde sa rokuje medzi štyrmi očami a tiež dvojo tajných dverí.

Pozrite si, ako to vyzerá v paláci, v ktorom Kisku vystrieda víťaz dnešných volieb.

Načítavam video...

12:52 V troch volebných miestnostiach v Heľpe, ktoré sa nachádzajú tesne vedľa seba na prízemí budovy základnej školy, je rušno od rána. Záujem o voľby je veľký a účasť s veľkou pravdepodobnosťou presiahne 50 percent. Väčšina starších žien chodí voliť v krojoch, ktoré sú pre ne celoživotným odevom.

Inak tomu nemôže byť ani vo voľbách. Ak vo vás ale heľpiansky kroj evokuje svojou farebnosťou rozkvitnutú lúku, v pôstnom období je to inak.

12:22 Na Bratislavčanmi obľúbenom trhovisku Miletička ľudia voľbami veľmi nežijú.

Denník SME sa rozprával s viacerými predajcami, ktorí tu od rána predávajú semiačka, zeleninu, ovocie aj sladké pečivo.

Akoby sa žiadne voľby ani nekonali, zhodujú sa. “Ani sa tu o tom ľudia nebavia, ani ja som nebol voliť a ani nepôjdem,” hovorí Tomáš Kalmár, ktorý má stánok s čerstvými bylinkami. Na otázku, prečo voliť v druhom kole nechce, odpovedá, že nemá koho. “Béla Bugár dostal málo,” sťažuje si na výsledky prvého kola prezidentských volieb.

Kiska, Schuster aj Šefčovič odvolili

12:10 V Košiciach odvolil aj exprezident Rudolf Schuster. Pozornosť upriamil na význam priamej voľby hlavy štátu a zdôraznil možnosť straty tejto možnosti v budúcnosti.

Prečítajte si tiež: Exprezident Schuster: Politici by chceli z hlavy štátu pritakávača Čítajte 

„Politici by to chceli vrátiť do parlamentu, aby aj o prezidentovi rozhodovali, aby ho mali v rukách ako pritakávača. Ale to už nepripusťme. Naopak, treba zmeniť volebný systém, pretože občania by mali rozhodovať, ktorý poslanec tam byť má a ktorý nie,“ uviedol pred novinármi.

Podľa neho v súčasnosti o tom, kto sedí v parlamente, rozhoduje predseda strany a úzka skupinka ľudí okolo neho.

11:58 Prezident Andrej Kiska v sobotu odovzdal svoj voličský hlas so svojou manželkou tradične v Poprade. V rozhovore s novinármi vyzval ľudí, aby prišli voliť, pretože nová hlava štátu musí mať silný mandát.

"Verím, že ľudia si nájdu čas a prídu voliť, aj keď je dnes krásny jarný deň. Čím viac voličov príde a odovzdá svoj hlas novému prezidentovi, tým silnejší mandát bude mať," zdôraznil Kiska.

11:46 Polícia na svojom facebookovom profile zverejnila video, v ktorom vysvetľuje, ako prebiehajú zásahy počas volieb v prípade, že ich volebná komisia kontaktuje.

11:33 V húfoch chodia voliť aj ľudia v bratislavskej mestskej časti Ružinov. Základná škola na Ostredkovej ulici je navštevovaná zväčša staršími ľuďmi už od rána.

“Zatiaľ bez incidentov,” zhodujú sa členovia volebnej komisie. Účasť zatiaľ hodnotiť nechcú.

11:19 V obci Lúčka (okres Sabinov) voliči hlasujú od 7.00 h. Obec síce oznámila Ministerstvu vnútra SR, že prezidentské voľby sa začnú o hodinu skôr, teda od 6.00 h., túto možnosť napokon podľa starostu Vladimíra Murcka nevyužila.

Riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová vysvetlila, že je na obciach, či napokon otvoria volebné miestnosti skôr. "Obec môže oznámiť ministerstvu vnútra skoršie otvorenie volebných miestností. To, či túto možnosť využije, už nekontrolujeme," uviedla Chmelová.

Prípadné skoršie otvorenie miestností podľa nej nemá vplyv na priebeh volieb. Zložitejšia situácia by nastala, ak by sa niektorá volebná miestnosť otvorila neskôr. "To sa v sobotu nestalo," doplnila Chmelová.

11:12 Ľuďom, ktorí by kvôli svojmu zdravotnému stavu či sociálnej situácii nemohli uplatniť svoje volebné právo, pomáhajú aj pracovníci Diecéznej charity v Nitre. Seniorom a nevládnym voličom pomáhajú zabezpečiť voľbu do prenosnej urny, ľuďom bez domova zasa vysvetľujú, ako a kde môžu ísť voliť.

Podľa riaditeľa Diecéznej charity v Nitre Juraja Baráta sa aj takto snažia pomáhať svojim klientom napĺňať ich občianske práva.

11:01 Prezidentský kandidát Maroš Šefčovič už odvolil v sprievode svojej manželky a rodiny na Základnej škole v Karlovej Vsi. Volebný deň strávi s rodinou, podobne ako po prvom kole ich pozval na obed.

Potom sa pôjdu prejsť k Dunaju. Na otázku či očakáva tesný výsledok povedal, že o tom rozhodne účasť.

10:50 V prospech volieb hlavy štátu spoza hraníc povedzme aj to, že Slovensko bolo vždy ovplyvňované zo zahraničia (nebude sa to v istých kruhoch páčiť). Jednak má dlhú históriu vysťahovalectva a exilu. A tiež sa hlási k Československu, ktoré bolo založené aj za účasti zahraničných krajanov.

A preto by Slovensku zahraničný volič nemal byť cudzí, argumentuje Zuzana Kepplová.

Kepplová: Udržať záujem v zahraničí žijúceho Slováka o domácu politickú scénu je jeden zo spôsobov, ako ho nestratiť z radaru. Po štúrovsky takto: Čo nevolí, to sa ľahšie odrodí i od stromu ďaleko sa odkotúľa. Kepplová: Udržať záujem v zahraničí žijúceho Slováka o domácu politickú scénu je jeden zo spôsobov, ako ho nestratiť z radaru. Po štúrovsky takto: Čo nevolí, to sa ľahšie odrodí i od stromu ďaleko sa odkotúľa.

10:35 Voľby vo Vrakuni na Základnej škole na Železničnej ulici prebiehajú pokojne. Podľa členov komisie je účasť zatiaľ menšia ako počas prvého kola, no pripomínajú, že nával ľudí bude až k večeru.

10:27 Na Slovensku sa dnes koná druhé kolo prezidentských volieb, no zároveň je aj Hodina Zeme.

Prečítajte si tiež: Niektoré obce sa pre voľby nezapoja do Hodiny Zeme Čítajte 

Ide o celosvetový projekt, v rámci ktorého zapojené obce a kultúrne pamiatky v čase od 20:30 do 21:30 zhasnú osvetlenie. Zhasnutím svetiel zapojené subjekty každoročne zvyšujú povedomie verejnosti v oblasti klimatických zmien.

Práve pre voľby sa niektoré obce do Hodiny Zeme nezapoja.

10:17 V obci Príkra v okrese Svidník hlasujú voliči vo volebnej miestnosti, ktorá je zriadená v dome starostu. Ten je zároveň aj obecným úradom.

Obec je s 12 obyvateľmi jednou z najmenších obcí na Slovensku.

10:15 Zažila všetkých štátnikov, ktorí po rozpade Rakúsko – Uhorska zasadli do prezidentského kresla. Počnúc Masarykom až po aktuálneho. „Mne boli všetci dobrí," tvrdí s úsmevom dôchodkyňa.

Starká Zuzka Kanátová z Lehôtky vie, že je dnes volebný deň, no tvrdí, že už nepolitikárči. „Regionálne noviny si rada prečítam, ale tá veľká politika mi je už vzdialená,“ hovorí.

10:03 Cestou do alebo z volebnej miestnosti sa zastavte v novinových stánkoch. Denník SME vyšiel s takouto titulkou.

V novinách nájdete aj rozhovor s odborníkom na etiketu, ktorý bol hovorcom prezidenta Václava Havla, hovorí aj o tom, aké vlastnosti má mať nový prezident a čo robí po zvolení.

Voľby v regiónoch zatiaľ pokojné

9:50 V Turzovke – Predmieri členovia volebnej komisie konštatujú, že začiatok druhého kola je iný. K urnám zatiaľ prichádzajú najmä mladé ročníky.

„Tí skôr narodení Kysučania to berú ako veľkú zodpovednosť a povinnosť. Tak to majú v pamäti z mladosti, že na voľby treba ísť,“ hovorí pani Ľubica, ktorá aj tento rok zodpovedá za ich organizačné zabezpečenie.

9:42 Volebné miestnosti, ktoré sa nachádzajú na prízemí Strednej priemyselnej školy v Trnave, boli vydezinfikované a pripravené na voľby.

Prečítajte si tiež: Trnavčania dnes volia aj v škole, ktorej študenti skončili v nemocnici Čítajte 

V škole na Komenského ulici, ktorú uprostred týždňa zasiahla vírusová epidémia, sú umiestnené volebné miestnosti okrskov sedem a osem.

Podľa predsedníčky okrskovej volebnej komisie Ruženy Olešovskej členovia komisie majú informácie o epidémii, žiadnym spôsobom to však prípravu na voľby ani samotné voľby neovplyvnilo.

9:39 Je sobota tesne po štvrť na sedem ráno. Jarné slnko farbí východ na oranžovo a ružovo. Bývalé Gumárne 1. mája, neskôr Matador, dnes Continental sa prebúdzajú do ďalšieho pracovného dňa nepretržitej prevádzky.

Prečítajte si tiež: Na gumárov v štvorzmennej prevádzke vraj prezident nedovidí, ani oni na neho Čítajte 

Nočná zmena unavená opúšťa závod a my sa pýtame, či si živitelia rodín nájdu čas a energiu ísť voliť v druhom kole prezidentských volieb.

9:31 Okresné volebné komisie v Žilinskom kraji nezaznamenali problémy pri otvorení volebných miestností pre druhé kolo volieb prezidenta SR.

V sobotu ráno to potvrdili okresné volebné komisie.

9:30 Voliči v sobotu vhadzujú obálky s hlasovacím lístkom do volebnej schránky počas 2. kola prezidentských volieb aj vo volebnej miestnosti v objekte Mestských lesov Levoča v mestskej časti Levočská dolina.

V obci Malá Domaša vo Vranovskom okrese očakávajú rovnako ako v prvom, tak aj v druhom kole rekreantov z neďalekej rekreačnej oblasti Dobrá na Domaši. Jedni to už majú za sebou.

V gemerských okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava boli v sobotu ráno všetky volebné miestnosti otvorené včas. Potvrdili to zapisovatelia okresných volebných komisií.

9:25 Spoza hraníc, ale i iného kontinentu prišli Slováci pôsobiaci v zahraničí, aby mohli hlasovať v sobotnom druhom kole prezidentských volieb.

Prečítajte si tiež: Hlasovať prišli Slováci z Viedne, Prahy, ale i Argentíny Čítajte 

Zhodujú sa, že najdôležitejšie je aktívne prejaviť svoj názor a využiť možnosť participovať svojím hlasom na výsledku volieb.

Napríklad Jakub, ktorý žil vyše dva roky v Argentíne a zmenil letenku, aby stihol druhé kolo volieb, tvrdí, že pokiaľ je možnosť zúčastniť sa na voľbách, je potrebné ju využiť.

8:32 V druhom kole sobotňajších prezidentských volieb je v Košiciach voličom k dispozícii 198 volebných okrskov.

Vo volebnom okrsku číslo 13 v mestskej časti Košice - Sídlisko KVP, ktorý je zriadený v priestoroch materskej školy na Húskovej ulici, zaznamenali prvých voličov tesne po jej otvorení. Zapísaných je 1 039 voličov.

8:29 Bez problémov a načas sa začali sobotné prezidentské voľby v Klenovci, ktorý je najväčšou obcou v Rimavskosobotskom okrese. Bezprostredne po otvorení volebnej miestnosti prišli prví dvaja voliči zo 773 zapísaných.

8:23 Chceme krajinu, v ktorej sa hlasy nežmýkajú z ľudí apelovaním na ich najnižšie pudy. Rozsievaním strachu, podplácaním omrvinkami, ktoré nikdy neochutnajú. Pásovou výrobou nepriateľov odkukaných od suseda autokrata.

A pre takú krajinu si volíme prezidenta. Nie proti spoluobčanom, z akejsi pomstychtivosti, že my im ukážeme, píše šéfredaktorka denníka SME, Beata Balogová.

Balogová: Chceme prezidenta, ktorý dáva odpovede aj na citlivé otázky, podľa skutočného stavu vecí, a nie podľa prieskumov a píár príručiek. Lebo tých ťažkých otázok bude veľa.

8:14 Na Orave je otvorených 118 miestností pre voľbu prezidenta. Už v prvom kole zaujal región vysokou účasťou na hlasovaní, až v 52 obciach a mestách zo 63 prekročila 50-percentnú hranicu.

8:09 Svoj hlas bude môcť odovzdať aj viac ako desaťtisíc väzňov.

Ku koncu tohto týždňa sa vo výkone väzby a výkone trestu odňatia slobody nachádzalo 10.467 väznených osôb, z ktorých má 10.189 právo voliť prezidenta SR.

Z väzňov je 224 cudzincov a 54 neplnoletých, teda osôb bez práva voliť.

Rozbitá volebná urna v Medzanoch nehrozí

8:06 Obec Medzany, ktorá sa počas prvého kola prezidentských volieb neslávne zviditeľnila škandálom s ukradnutou a zničenou kartónovou urnou, nenechala pred druhým kolom nič na náhodu.

Prečítajte si tiež: V Medzanoch už navždy nahradí kartónovú škatuľu kovová volebná urna Čítajte 

Volebné lístky bude v sobotu chrániť kovová urna, ako za starých čias.

8:03 Na najväčšom a najmladšom sídlisku v Považskej Bystrici mali v jednom z okrskov prvého voliča už pätnásť minút pred siedmou.

Vtedy voliť nemohol, vo volebnej komisii dúfajú, že sa ešte vráti.

7:58 "V meste je vytvorených 50 volebných okrskov. Oproti ostatným voľbám nenastali žiadne zmeny vo volebných okrskoch a miestnostiach," informovala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.

Vo voľbách môžu ľudia opäť využiť možnosť hlasovať aj mimo svojho trvalého bydliska.

7:55 Viacero obyvateľov z obce Chvojnica v okrese Myjava hlasovalo vo volebnej miestnosti v priestoroch obecného úradu.

"Voliť chodím pravidelne na každé voľby. Aj keď to nie je zákonná povinnosť, z morálnej stránky to za povinnosť považujem. Som presvedčená, že kto nevolí, nemá potom právo ani kritizovať. V druhom kole nie sú z môjho pohľadu nevoliteľní kandidáti a mám po dlhej dobe pocit, že nevolím menšie zlo," uviedla jedna z prvých tamojších voličiek Angelika.

Právo hlasovať hneď v prvých minútach volieb využil aj manželský pár Potengových. "S manželom sme boli na nočnej a tak sme prišli priamo z práce. Voľby považujem za svoju občiansku povinnosť," uviedla Viera Potengová.

7:43 Preferovanému kandidátovi na post hlavy štátu odovzdávajú voliči bratislavského Lamača hlas v priestoroch základnej školy, kde sa nachádzajú volebné miestnosti všetkých šiestich volebných okrskov v mestskej časti.

Medzi prvými bola vo volebnej miestnosti aj pani Daniela. "Od prezidenta očakávam profesionalitu a to, že jeho komunikácia prispeje k tomu, aby atmosféra v spoločnosti nebola natoľko vyhrotená, ako je tomu teraz," ozrejmila očakávania od novej hlavy štátu. Morálnu integritu i vzor pre druhých by mal stelesňovať človek na poste najvyššieho ústavného činiteľa podľa pána Slavomíra.

"Verím, že svoj úrad a kompetencie, ktoré má, bude vykonávať naozaj profesionálne," uviedol pre TASR.

7:23 V Turci je 139 okrskových komisií, 107 z nich sa nachádza v okrese Martin a 32 v okrese Turčianske Teplice.

Prečítajte si tiež: Volíme hlavu štátu, aj v Turanoch už čakajú na voličov Čítajte 

Zapisovateľka a piati členovia okrskovej komisie č. 3 v Turanoch, ktorá úraduje v kultúrnom stredisku v Drevine, sa zišli už o šiestej ráno. „Stretli sme sa skôr, aby sa stihlo všetko pripraviť. Pečiatkovali sme obálky, zapečatili volebnú urnu. Primátor doniesol zoznam voličov. Prví voliči zvyknú chodiť hneď ráno pri ceste do obchodu alebo z obchodu. Dnes to vyzerá na pekný deň, čo by mohlo prospieť aj účasti. Prví voliči zvyknú chodiť hneď ráno pri ceste do obchodu alebo z obchodu,“ myslí si Viera Lovíšeková, členka okrskovej komisie v Turanoch.

Volebné miestnosti otvorené

7:19 V druhom kole volieb prezidenta sa hlasuje v 5 940 volebných miestnostiach. Zákonnú možnosť začať hlasovanie skôr využili opäť v obci Lúčka v Sabinovskom okrese, kde sa volebné miestnosti otvorili o hodinu skôr, teda o 6:00. Aj v obciach, kde sa starosta rozhodne otvoriť volebné miestnosti skôr, sa musí hlasovať do 22:00.

7:00 Otvorili sa volebné miestnosti. Približne 4,43 milióna voličov si dnes až do 22:00 môže na najbližších päť rokov vybrať hlavu štátu.

Prvú príležitosť v živote využiť voličské právo má dnes približne 2 000 občanov Slovenska. Ide o voličov, ktorí dosiahli 18 rokov medzi prvým a druhým kolom volieb.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Slovensko volí v sobotu 30. marca 2019 novú hlavu štátu. Zvolený kandidát nahradí Andrej Kisku, víťaz sa stane prezidentom inaugurovaním 15. júna 2019.

V nedeľu ráno o 9:30 nájdete na webe SME.sk volebné štúdio Zuzany Kovačič Hanzelovej.

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 2. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 3. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 4. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 5. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 6. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 7. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 2. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 3. V dôsledku nadmerného užívania alkoholu umiera čoraz viac ľudí
 4. Ikonický projekt Metropolis vyhral CIJ Awards
 5. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 6. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 7. dm a jej zákazníci podporili inštaláciu fotovoltických panelov
 8. Zimná ríša divov Maďarska
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 11 195
 2. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 6 439
 3. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 5 128
 4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 2 937
 5. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 2 738
 6. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 2 444
 7. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 2 401
 8. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 1 754
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ako sa vyvíja pandémia koronavírusu na Slovensku? Pozrite si aktuálny vývoj ochorenia Covid-19 na Slovensku.


a 1 ďalší 3 h

V nemocniciach je 334 pacientov.


3 h

Jej súčasťou je i tunel a tri mosty.


14 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


13 h
SkryťZatvoriť reklamu