Staré Hory 26. januára (TASR) - Ornitológovia predpokladajú, že ak sa terajšie nepriaznivé počasie nezlepší, úbytok drobného vtáctva bude počas tohtoročnej zimy veľký.
V posledných dňoch totiž dážď, hmla a mierny mráz spôsobili, že stromy v lesoch v nadmorskej výške nad 1 100 metrov pokryli námraza a tenká škrupinka ľadu. Sýkorky, kôrovníky, brhlíky, či len päť gramov vážiace najmenšie európske vtáčatko králiček zlatohlavý a ďalšie menšie lesné vtáky tak majú problém pozháňať si potravu.
Tieto vtáčiky, ako pre TASR uviedol pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga, poživeň hľadajú na chorých miestach konárov, pod šupinami kôry, či v ihličí. Kvôli námraze, vrstve ľadu a snehom sa k nej však teraz nedostanú.
Poznatky odborníkov z posledných dní potvrdzujú, že takto postihnuté lesy a vtáčiky sú v Starohorských a Kremnických vrchoch, ale aj vo Veľkej Fatre a v Nízkych Tatrách. Stupeň "zaľadnenia" stromov v nich však kolíše a to od expozície lokalít na svetové strany. Rovnako aj od toho, koľko dní sa v jednotlivých lokalitách hmla vytvára a namŕza na stromy. V lesoch, nachádzajúcich sa nad spomínaných 1 100 metrov, nebolo vidieť v posledných dňoch takmer žiadnych malých vtákov.
Spomínané vtáčiky sú schopné nepriaznivé počasie prežiť len niekoľko dní, potom zahynú. O tom, že vo vyšších polohách nemajú dostatok potravy svedčí aj to, že mnohé sa presťahovali nižšie, najmä k potrave v kŕmidlách.