Maroš Šefčovič po prvom kole volieb vyhlásil, že o všetkom nemôže rozhodnúť Bratislava. Argumentoval, že Zuzana Čaputová získala 40 percent hlasov a z toho usúdil, že 60 percent ľudí má iné názory ako ona. Rozhodla v sobotu Bratislava?
"Pán Šefčovič ako keby sa snažil získavať hlasy na základe konfliktnej línie hlavné mesto verzus zvyšok krajiny. To však bola úplne mylná predstava, pretože pani Čaputová mala veľmi vysoké zisky v regiónoch po celom Slovensku.
Vyššiu podporu získala v Bratislave a okolí, nad 60 percent však mala nakoniec aj v Košiciach a okolí, v okrese Rožňava, Poprad, dokonca aj na konzervatívnej Orave v okrese Dolný Kubín."
Ako volili v druhom kole ľudia mimo miest?
"Zuzana Čaputová získala vyššie preferencie v mestskom prostredí. Keď si však zoberieme všetky dediny dokopy, celé vidiecke prostredie, tak rozdielom štyroch percent jednoznačne vyhrala aj tu."
V percentách išlo o najnižšiu účasť v histórii prezidentských volieb na Slovensku. Účasť medzi prvým a druhým kolom klesla naposledy v roku 2004, keď proti sebe stáli Ivan Gašparovič a Vladimír Mečiar. Prečo prišlo aj teraz menej ľudí?
"Podobne ako pred 15 rokmi, istá časť voličov cítila, že v druhom kole nie je nikým reprezentovaná. Vtedy šlo skôr o občiansko-pravicového voliča. Dnes mali problém vybrať si dva typy voličov - konzervatívny a antisystémový volič, pričom išlo pravdepodobne najmä o voličov Mariana Kotlebu.
Ďalším faktorom nižšej účasti mohlo byť to, že rozdiel medzi kandidátmi bol už v prvom kole taký výrazný, že si časť ich voličov mohla povedať, že je rozhodnuté a neprídu. Ja sa však skôr prikláňam k prvej možnosti."
Ako sa odráža na volebnej mape, že sa antisystémový volič rozhodol zostať doma?