BRATISLAVA. Hoci koalícia na druhý pokus v tajnej voľbe zvolila šiestich kandidátov na ústavných sudcov, dohodu v celom rozsahu nedodržala.
Na koaličnej rade sa lídri pôvodne dohodli na ôsmich menách, kandidáti Miloš Maďar a Pavol Malich však tesne neprešli.
Prezident bude môcť vyberať spomedzi zvolených kandidátov Michala Trubana, Ľuboša Szigetiho, Daniely Švecovej, Petra Molnára, Rastislava Kaššáka a Ivana Fiačana. Najviac hlasov - 112, získal Fiačan. Vymenovať môže troch.
Szigetiho či Trubana volili poslanci Mosta-Hídu a niektorí poslanci SNS aj v prvom kole volieb, ktoré poslanci Smeru bojkotovali.

V Smere zatiaľ nevedia vysvetliť, prečo neprešlo osem dohodnutých mien. „Neviem. Bola nejaká dohoda a nedodržala sa v celom rozsahu," hovorí poslanec Smeru Miroslav Číž. Keďže voľba bola tajná, v koalícii budú ťažko zisťovať, či Maďara a Malicha niekto nevolil úmyselne.
"Nebol žiadny dôvod, aby to bolo úmyselné. Mohla to byť náhoda, niekto mohol jedného zabudnúť označiť na lístku s 29. kandidátmi," povedal. Situácia sa podľa neho musí vyhodnotiť a ak sa ukáže úmysel, musí sa zistiť dôvod.
Malicha ako kandidáta navrhoval Smer, no podľa informácií SME k nemu na klube mali výhrady niektorí poslanci Smeru.
Malicha v prvej voľbe volil aj líder opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič.
Parlament ešte musí prezidentovi dovoliť ďalších 12 kandidátov, aby z nich mohol vymenovať šiestich. Súčasné voľby budú mať druhé kolo, hlasovať sa bude vo štvrtok o 17. hodine.
Kiskovi sa však končí funkčné obdobie k 15. júnu a je možné, že ďalších sudcov už vymenuje jeho nástupkyňa Zuzana Čaputová.
Na fungovanie ústavného súdu je potrebné, aby k štyrom súčasným sudcom pribudli minimálne ďalší traja.
Tajné voľby presadila koalícia v parlamente tesne, hlasovalo za ňu 77 poslancov.
Sú radi za šiestich
Poslanec Smeru Marián Kéry hovorí, že je rád, že bolo zvolených aspoň šesť kandidátov, hoci pôvodne rátal s ôsmimi.
"Ja osobne som volil deviatich kandidátov," povedal. Vyzdvihol dohodu v koalícii na tajnej voľbe.
Líder opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič voľbu kritizoval s tým, že koalícia si z Ústavného súdu robí stranícky orgán. OĽaNO podľa neho nikoho zo šiestich zvolených kandidátov nepodporilo.
Lídri koalície sa pre hľadanie dohody stretli naobed v parlamente. Na koaličnej rade bol aj premiér Peter Pellegrini zo Smeru. Predseda parlamentu Andrej Danko z SNS ešte pred rokovaním povedal, že dohoda nie je.

"Neviem povedať, či nájdeme konsenzus v téme ústavných sudcov, ale ak ja budem ústretový k ústavným sudcom, tak mi Robert Fico musí sľúbiť, že nový minister financií zníži dane," povedal Danko s tým, že takto funguje "politická hantírka. Požadoval aj nové meno ministra financií.
Súčasný minister financií Peter Kažimír zo Smeru bol zvolený a vymenovaný na post guvernéra Národnej banky Slovenska.
Meno Kažimírovho nástupcu bude podľa šéfa poslaneckého klubu Mosta-Hídu známe budúci týždeň. V kuloároch sa spomínajú mená bývalého prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho a šéfa finančného výboru v parlamente Ladislava Kamenického zo Smeru.
Spackané voľby
V prvých voľbách ústavných sudcov na februárovej schôdzi koalícia nebola schopná nájsť dohodu. Most-Híd totiž trval na verejných voľbách s odôvodnením, že sa dozvedeli o zákulisných rokovaniach Smeru s extrémistami z ĽSNS na podpore predsedu Smeru Roberta Fica.

Keď bolo jasné, že za verejné voľby je aj SNS, Fico svoju kandidatúru na ústavného sudcu stiahol a poslanci Smeru prvé voľby bojkotovali.
Pred opakovanými voľbami o niekoľko dní neskôr sa v koalícii dohodli na šiestich menách, no poslanci Smeru opäť vhadzovali neplatné lístky.
V Smere svoje rozhodnutie bojkotovať aj opakované voľby odôvodňovali tým, že neboli tajné, čo je podľa nich výdobytok demokracie.
Po spackaných februárových voľbách v Moste-Híde ustúpili a povedali, že im nebudú prekážať tajné voľby, keďže pri verejných sa dohodnúť nedokázali.

Beata
Balogová
