BRATISLAVA. Akékoľvek hranie či spievanie štátnej hymny iného štátu na Slovensku bude od polovice mája zakázané, pokiaľ nebude prítomná oficiálna delegácia.
Za zmenu zahlasovala aj strana Most-Híd, upozornil na to Martin Dubéci z Progresívneho Slovenska. Podľa neho šlo o omyl. Koalícia tak znemožní napríklad aj spievanie maďarskej hymny pri neoficiálnych športových podujatiach.
Parlament zmenu zákona o štátnych symboloch schválil minulý týždeň. Novelu predložila SNS pôvodne ako reakciu na Slovenský zväz ľadového hokeja, ktorý zmenil hokejové dresy.
Namiesto štátneho znaku dal na dresy tri zdvihnuté hokejky, čo poslancom SNS prekážalo, a preto navrhli, aby bol na hrudi vyobrazený štátny znak.
Novela bude v platnosti od 15. mája. Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji však začínajú už 10. mája a zväz nevie, v akých dresoch budú jeho hráči hrať.
Séria nedorozumení
Hlasovanie poslancov Mosta-Híd za spornú novelu označuje šéf poslaneckého klubu strany Tibor Bastrnák za "sériu nedorozumení".
"Takéto chyby sa môžu stať, nám sa to stalo po prvýkrát, za čo sa ospravedlňujeme," hovorí.
Sám vraj čítal návrh zákona aj dôvodovú správu a v nej žiadna zmena nebola.
Pozmeňujúci návrh si však nevšimili ani poslanci na výboroch, ktorí novelu dostali na prerokovanie.
Bastrnák to odôvodňuje aj tým, že na gestorskom výbore pre chorobu chýbali. Na spornú formuláciu ho podľa vlastných slov upozornil jeden novinár.
Predseda Mosta-Híd Béla Bugár sa podľa neho už vo štvrtok ráno spojil s prezidentom Kiskom.
"Poprosil ho, aby zákon vrátil a dával pozor na toto nešťastie, čo sa vyskytlo," hovorí. Dohodu na náprave podľa neho v koalícii našiel a očakáva, že zmena vypadne.
Na otázku, či sa hnevá na SNS, reagoval vyjadrením, že nie je šťastný, že sa to stalo.
Treba definovať pravidlá
Prezident Andrej Kiska zákon ešte nepodpísal, z prezidentskej kancelárie minulý týždeň odkázali, že sa k nemu vyjadrí, až keď si ho naštuduje.
Jeden z predkladateľov novely poslanec SNS Dušan Tittel tvrdí, že nemali v úmysle útočiť na maďarskú menšinu.
Išlo vraj len o definíciu, kedy sa môže hrať hymna cudzej krajiny na území Slovenskej republiky.
"Môže sa stať, že dnes príde dvesto ruských fanúšikov a budú pred parlamentom hrať ruskú hymnu. Bude to normálne, nebude to normálne? Preto treba definovať, za akých pravidel sa môže," hovorí.
Obhajuje sa aj tým, že novelou nikto nezakázal spievať maďarské náboženské pesničky. O ďalšom postupe ohľadne úpravy zákona v prípade, ak ho prezident vráti, budú podľa neho ešte rokovať a počkajú si s akými návrhmi príde Most-Híd.
Na zmenu reagovala aj strana SMK, ktorá už stihla listom vyzvať prezidenta, aby zmenu zákona nepodpísal. Zároveň strana vyzvala poslancov Most-Híd, ktorí za návrh zákona hlasovali, aby sa vzdali svojho mandátu.

Beata
Balogová
