BRATISLAVA. Prezident Andrej Kiska by si mal po skončení mandátu založiť stranu alebo vstúpiť do inej strany podľa 37,4 percent opýtaných ľudí. Jeho úplný odchod z politiky si želá skoro polovica ľudí.
Ukázal to prieskum agentúry Focus pre politickú debatu súkromnej televízie Markíza Na telo. Prieskum bol robený 28. a 29 marca teste pred druhým kolom prezidentských volieb na vzorke 1204 respondentov.
Nezachytil tak video z 3. apríla, na ktorom Kiska oznámil založenie svojej strany.
"Cítiť tu chuť, že musíme niečo spraviť, potrebujeme krajinu zmeniť, prevziať moc, potrebujeme to vytrhnúť z rúk Smeru," povedal ešte v ten deň v rozhovore pre SME Kiska.
Novú stranu chcú voliči Sas a Čaputovej
Výsledky prieskumu ukázali, že 49,2 percent ľudí chce, aby prezident úplne z politiky odišiel. Založiť stranu by mal podľa 19,4 percent opýtaných a vstúpiť do inej strany by mal podľa 18 percent ľudí.
Najväčšiu podporu na založenie strany má medzi voličmi SaS. Želá si to až 45,8 percent ich voličov.
Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.
Ľubomír Galko z SaS v diskusnej relácii RTVS v nedeľu povedal, že z Kiskovho rozhodnutia sú v strane rozpakoch, pretože nová strana bude trieštiť sily súčasnej opozície.

Kiskovu stranu by privítalo takisto 35,7 percent ľudí, ktorí v druhom kole prezidentských volieb, hodilo hlas Zuzane Čaputovej a 26,5 jej voličov by chcelo, aby Kiska vstúpil do inej strany.
Naopak až 71,1 voličov Maroča Šefčoviča si želá, aby Kiska odišiel z politiky.
Kiskov odchod z politiky chcú aj voliči Smeru (77,1 percent), SNS (82,6 percent) a ĽSNS (80,9 percent).
Kiska v diskusnej relácii Na telo tvrdil, že na politickej mape cíti byť v strede. Na jednej strane tvrdí, že chce myslieť na ľudí, s akými sa stretával v organizácii Dobrý anjel. Tí sa zadĺžili preto, že mali napríklad onkologického pacienta v rodine. Na druhej strane sa chce Kiska ako bývalý podnikateľ sústrediť aj na oblasť podnikania.
"Naučil som sa nové slovo, že som centrista," povedal Kiska.
Na otázky o LGBT témach alebo či by mala stúpnuť minimálna mzda priamo neodpovedal.
Akú podporu má Kiska
Podobný prieskum Focus robil už v polovici januára. Vtedy sa pýtal ľudí, či by mal Andrej Kiska ostať v politike.
Kiska v tomto staršom prieskume dosiahol o niečo horšie výsledky. Jeho koniec v politike chcelo 59,1 percent ľudí a 34,9 percent povedalo, že "určite" alebo "asi" by mal ostať v politike.
Vnímanie Kisku v spoločnosti naznačil aj nedávny prieskum agentúry AKO, ktorá merala dôveryhodnosť politikov.
Kiska sa v tomto prieskume umiestnil na prvom mieste, dôveru mu vyjadrilo až 57 percent opýtaných.

V prieskume skončil na druhom mieste premiér Peter Pellegrini (52 percent) a na treťom skončil predseda OĽaNO Igor Matovič (36 percent).
Agentúra AKO sa ľudí pýtala aj to, či by volili novú stranu, ak by ju Andrej Kiska založil.
Z výsledkov vyplýva, že Kiskovu stranu by určite volilo deväť percent respondentov, pravdepodobne by jej dalo hlas 31 percent ľudí.
Pravdepodobne by ju nevolilo 19 percent oslovených a 36 percent respondentov by Kiskovu stranu určite nevolilo.
Prečo zakladá vlastnú stranu
Kiska potvridl, že o vstupe do iných strán rokoval s viacerími lídrami ako Sas a Progresívne Slovensko.
Sám tvrdí, že dobrým premiérom by bol akýkoľvek šéf zo strán SaS, OĽaNO, Progresívne Slovensko či KDH a dodal, že chce s týmito stranami spolupracovať.

"Potrebujeme sa spájať. O tom, ako to urobíme sa ešte uvidí. Ale nesmieme proti sebe útočiť, už teraz vidíme, ako strany proti sebe strieľajú také jedovaté šípy," povedal Kiska.
Je podľa neho veľa voličov, ktorí by napríklad volili Progresívne Slovensko a zároveň by nevolili jeho. Preto je výhodnejšie ísť do stranícke politiky samostatne, tvrdí.
Neodpovedal na otázku, či dohoda s Progresívnym Slovenskom padla na tom, že Kiska žiadal polovicu miest na kandidátke PS a vedenie tejto strany to odmietla.

Beata
Balogová
