SME

Súd o rozpustení Kotlebovej strany nerozhodol, pojednávanie odročili (minúta po minúte)

Najvyšší súd vynesie rozsudok 29. apríla.

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozhodovanie Najvyššieho súdu sme sledovali minútu po minúte

17:38 Senát súdu o rozpustení Kotlebovej strany nerozhodol. Pojednávanie je odročené na 29. apríla. Vtedy mal súd vyniesť aj rozsudok.

17:33 Prokurátor Minár vo svojej záverečnej reči poukázal na to, že ĽSNS zjavne presadzuje odstránenie systému, a teda demokracie. "Je logické, že tento systém by musel byť nahradený následne niečím iným," povedal Minár.

SkryťVypnúť reklamu

Naopak, kotlebovci zdôraznili, že nebol predložený dôkaz, ktorý by preukazoval, že v niečom porušujú ústavu.

Senát súdu sa šiel poradiť a nariadil asi desaťminútovú prestávku. Potom sa očakáva rozhodnutie.

17:02 Senát sa vrátil po asi pätnásťminútovej porade a spýtal sa, či niektorá zo strán ešte žiada vypočutie nejakých svedkov. Po zápornej odpovedi vyzval obe strany na záverečné návrhy.

Je možné, že po nich sa senát pôjde poradiť a rozhodne bez odročenia.

16:11 Kotleba tvrdí, že šeky v hodnote 1488 eur, ktoré rozdáva, boli len náhodné a nič nimi nesledoval.

"Sú to číselká, ktoré pre mňa osobne nič neznamenajú," vyhlásil. Dodal, že keď sa v strane dozvedeli o ich symbolike, tak podali 254 trestných oznámení na používanie tejto kombinácie.

SkryťVypnúť reklamu

Úrad špeciálnej prokuratúry ich vraj vyhodnotil ako neodôvodnené.

16:00 Sudca Milan Morava musel Kotlebu napomenúť počas jeho prejavu kvôli tomu, že kričal. Vo svojej reči sa šéf ĽSNS práve vyjadroval k tomu, že navrhuje vystúpiť z NATO.

"Ospravedlňujem sa. Počúval som ich a tá emócia sa nazbierala," reagoval Kotleba.

15:45 Kotleba spomenul vo svojej reči aj nedávnu vraždu, ktorá sa udiala v Dobšinej, kde rómsky recidivista zabil 28-ročného muža. Ohradil sa voči výrokom, ktoré zazneli, že diskriminuje ľudí. Tvrdí, že chce pomáhať všetkým bez ohľadu na národnosť či svetonázor.

Prečítajte si tiež: V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila Čítajte 

K výčitkám, že chce založiť domobranu ohrozujúcu demokraciu povedal, že by fungovala podľa zákona. Takýto návrh predožila ĽSNS ešte v roku 2017, no neprešiel. Navrhoval v ňom, aby domobranu zriaďovali župy po odsúhlasení zastupiteľstva. "Keď mi tu generálny prokurátor ukáže jednu vetu, ktorá hovorí o straníckej zložke domobrany, tak na to musím reagovať, lebo je to fabulácia najhrubšieho zrna," vyhlásil Kotleba.

SkryťVypnúť reklamu

Následne sa dostal ku kotlebovským hliadkam vo vlakoch, ktoré podľa neho nekonajú na vlastnú päsť, ale v prípade potreby volajú štátnu políciu.

15:40 Skupina protestujúcich ľudí sa opäť presunula pred budovu Najvyššieho súdu. Ten mal v pojednávaní dvadsať minútovú prestávku, po ktorej sa už pokračuje.

Na rad sa po troch právnych zástupcoch ĽSNS dostal šéf strany Marian Kotleba. Ten po celý čas pojednávania sedí na lavici spolu s obhajcami. Na úvod sa ospravedlnil za zdĺhavé vyjadrenia svojich právnikov, no odôvodnil to nedopracovanou žalobou, ku ktorej podľa nebo bolo nutné vyjadriť sa podrobne.

Hovorí, že nespĺňa ani štandardy bakalárskej práce. "Ide o čistú fabuláciu s cieľom získať si verejnú mienku a s cieľom podať túto žalobu ako zákonnú a oprávnenú," povedal Kotleba.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že cíti obrovské sklamanie, že na súde nesedí samotný Čižnár, keďže len on môže podať žalobu so žiadosťou na zrušenie politickej strany. Namiesto neho na súde sedia traja prokurátori generálnej prokuratúry. Ich vystúpenie pred súdom skritizoval. "Bol to len akýsi politologický exkurz, kde sa prelínal ich názor na našu politickú stranu a ich hodnotenie nášho programu," vyhlásil Kotleba.

"Čakal som, že odôvodnia, prečo je potrebné použiť takýto extrémny krok voči našej strane," pokračoval s tým, že sa vraj stále nedozvedel, v čom je ĽSNS nebezpečná a v čom ohrozuje ústavu. V ďalšej časti prejavu opakoval to, čo jeho advokáti. Všetci pritom pred súdom ku kritike ich výrokov o Rómoch používajú výraz "cigáni" a "cigánske etnikum".

SkryťVypnúť reklamu

15:36 Pred treťou hodinou sa oficiálny protest pred Generálnou prokuratúrou na podporu Kotlebu a jeho strany skončil. Účastníkom poďakoval aj člen strany Milan Uhrík: "Je tu veľa ľudí, ktorí si zobrali dovolenky, niektorí aj PN-ky," zaznelo podľa portálu Aktuality z jeho úst.

14:36 Rosina obhajuje domobranu tým, že funguje vo viacerých štátoch a senátu odporúča, aby si prečítal diplomovú prácu Kotlebu. Tvrdí, že z niektorých pasáží žaloby ani nebolo jasné, čo je kritika a čo nie. Generálnej prokuratúre vyčíta, že žalobu postavila na všeobecných tvrdeniach a frázach bez dôkazov.

Predsedníčka senátu ho napomenula, aby sa držal témy a žaloby. Keď sa ho spýtala, či môže predložiť niektoré dôkazy, o ktoré sa v prejave opieral a spomínal ich, Rosina odpovedal, že ich nemá v písomnej podobe.

SkryťVypnúť reklamu

Slova sa po ňom ujal tretí právnik ĽSNS, Peter Kupka. Aj on komentuje žalobu.

14:24 Kým v budove obhajoval svoje názory predseda strany, pred súdom sa zhromaždili desiatky jeho podporovateľov. Tí pricestovali okolo deviatej hodiny ráno vlakom na hlavnú stanicu, odkiaľ sa presúvali cez bratislavské ulice až do centra mesta.

Dalo sa čakať, že si z toho internet bude robiť srandu.

14:06 Po viac ako hodine a pol trvajúcom prejave Hrádeka sa slova ujal ďalší z právnikov ĽSNS - Tomáš Rosina. Upozorňuje na to, že na súde nemožno argumentovať proti kotlebovcom tým, že viacerí z predstaviteľov strany sú stíhaní, keďže ich spory sú na sudoch ešte neukončené.

Ďalej sa Rosina vracia k téme Rómov a tvrdí, že ĽSNS Rómov neposudzuje na základe kolektívneho princípu.

SkryťVypnúť reklamu

13:58 Advokát kotlebovcov stále neskončil so svojím prejavom. Čižnárovi vyčíta, že v žalobe zavádza a vytrhol viaceré citácie a výroky predstaviteľov ĽSNS z kontextu.

Opakovane hovorí, že na zrušenie strany nie je dosť dôkazov, napríklad aj preto, že sa odvoláva na webovú stránku naseslovensko.net. Tá podľa Hrádeka nie je oficiálnym webom ĽSNS.

Je pritom známe, že kotlebovci ju používajú, spravili tak napríklad aj pri pozvánke na dnešný protest v Bratislave. Hrádek podobne tvrdí, že noviny a letáky, na ktoré sa odvolala žaloba, nie sú oficiálnymi tlačovinami strany.

13:12 Vystúpenie Hrádeka naďalej pokračuje. Najprv senátu čítal odborné a slovníkové definície slov ako rasizmus či xenofóbia a hovoril o tom, že strach z neznámeho je prirodzený, potom prešiel k programu strany.

SkryťVypnúť reklamu

Zámer kotlebovcov robiť "poriadok s cigánskymi parazitmi" prirovnal k aktivitám vládneho Smeru. Ten ešte pred dvoma rokmi na svojom straníckom sneme hovoril o tom, že bude "robiť poriadky v osadách".

Exminister vnútra Kaliňák vtedy hovoril o tom, že v rómskych osadách prekvitá drobná kriminalita a chcel do nich posielať viac policajných hliadok.

Hrádek súd požiadal o presné štatistiky rómskej kriminality, lebo len tá podľa neho vrhne svetlo do sporu. Viesť štatistiky na základe rasovej či etnickej príslušnosti je pritom zakázané.

13:08 Marian Kotleba si vybral formálnu premenu. Vyzliekol si mundúr, ktorý neomylne pripomína rovnošaty milície vojnového slovenského štátu.

Prečítajte si tiež: Fašisti chcú jesť zo spoločného stola, ktorý denne špinia Čítajte 

Ale jeho poslanecké saká nezakrývajú odlišný mentálny obsah. Prečítajte si komentár šéfredaktorky SME Beaty Balogovej.

SkryťVypnúť reklamu

12:35 Kotlebovci požiadali o predvolanie ako svedko na súd Jaromíra Čižnára, ale aj Andreja Danka, Roberta Fica, bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara a prezidenta Andreja Kisku.

Hrádek sa vo svojom vystúpení zároveň snažil vyvrátiť Čižnárov argument, že strana je v politickej izolácii kvôli svojim názorom.

Poukázal na to, že za jej návrhy zákonov hlasovali viacerí poslanci vládnych aj opozičných strán. Neskôr prečítal ich menný zoznam. Aj tých žiadajú predvolať.

Počas pojednávania súd nariadil dvadsaťminútovú prestávku kvôli výmene nahrávacieho zariadenia. Pojednávanie však už pokračuje. Stále reční Hrádek.

11:37 Hrádek sa ako obhajca kotlebovcov snaží dokázať, že Čižnár je človek Smeru a naznačuje, že aj celú žalobu podal na podnet predstaviteľov tejto strany.

SkryťVypnúť reklamu

Zdôvodňuje to tým, že generálneho prokurátora zvolili do funkcie práve poslanci Smeru ešte v roku 2013. Zároveň si pomáha starými výrokmi viacerých politikov, ktorí v tom čase hovorili o snahe Smeru ovládnuť prokuratúru.

V tom čase bol totiž zvoleným kandidátom na generálneho prokurátora aj Jozef Čentéš, no Smer to nerešpektoval. Kritizoval to Lipšic či Žitňanská, čo podľa Hrádeka signalizuje zaujatosť generálneho prokurátora. Zároveň tvrdí, že zrušením ĽSNS by sa nerešpektovali hlasy ľudí, ktorí strane dali vo voľbách hlas.

11:27 Po asi trištvrtehodinovom zdôvodňovaní žaloby zo strany prokurátora prišli na rad kotlebovci. Postupne chcú vraj dokázať, že žaloba prišla "na politickú objednávku", hovorí jeden z advokátov ĽSNS Hrádek.

SkryťVypnúť reklamu

"Žalobca spochybňuje výrokovú imunitu poslancov v Národnej rade, rozhodnutia voličov v samotnej obci Ostrý Grúň, čo mu absolútne neprináleží. Zaoberá sa de facto politologickými úvahami, nie právnymi," hovorí na úvod Hrádek.

Prečítajte si tiež: Čo by nasledovalo, ak by súd ĽSNS rozpustil? Čítajte 

V rámci argumentov proti žalobe podľa neho vstúpia všetci traja obhajcovia ĽSNS. Spomína aj staršie vyjadrenie Čižnára, kde generálny prokurátor hovoril, že by si netrúfol len tak dať zrušiť stranu, ktorá v budúcich voľách môže mať a cez dvadsať percent hlasov. Hrádek tvrdí, že sa tým Čižnár zaoberal budúcim výsledkom strany vo voľbách, v čom vraj vidieť politiku.

Hrádek spomína aj jedno z videí sudcu Najvyššieho súdu Štefana Harabina, kde sa vyjadroval k návrhu na rozpustenie ĽSNS. Zverejnil ho na svojom vlastnom kanáli na YouTube. Číta ďalej aj výroky prezidenta Kisku či o šéfa SNS Danka, ktorý hovoril, že "urobí všetko preto, aby strana ako ĽSNS zanikla".

SkryťVypnúť reklamu

10:55 Prokurátor Minár pokračuje v rozprávaní, ktorým sa snaží zhrnúť hlavné body žaloby. Rozpráva voľne, hoci sa pridŕža jednotlivých bodov, o ktoré sa oprel Čižnár.

„Strana vyvoláva nenávisť či pogromistické nálady,“ hovorí Minár, ktorý ďalej spomína najmä rétoriku namierenú proti „rómskym parazitom“ či „cigánsku kriminalitu“, o ktorej predstavitelia ĽSNS hovoria pomerne často.

„Takáto generalizácia všetkých príslušníkov rómskej menšiny je založená len na rasovom a etnickom pôvode a porušuje princíp rovnosti,“ hovorí prokurátor.

Za neprijateľné označuje spôsob vytvárania domobrany tak, ako ju navrhuje ĽSNS. Každá politická strana by si totiž takto mohla urobiť vlastnú milíciu, čo podľa prokurátora nie je prijateľné. Dodáva, že podobné zložky tu už boli v minulosti a za príklad dáva okrem Hlinkových gárd aj Železné gardy či jednotky SS v Nemecku.

SkryťVypnúť reklamu

Minár tiež poukazuje, že je v poriadku nesúhlasiť s členstvom v NATO, no ohradzuje sa voči označovaniu Aliancie za teroristickú či zločineckú organizáciu.

„To by predsa znamenalo, že aj naše ozbrojené zložky sú teroristickými či zločineckými,“ poukazuje prokurátor.

Poslankyňa Grausová pri týchto slovách súhlasne prikývla hlavou.

10:27 Senát hovorí, že kotlebovci ešte pred pojednávaním namietali, že návrh na zrušenie svojej strany považujú za šikanózny, preto žiadali, aby sa o ňom ani nerozhodovalo. Senát to odmietol.

Kotlebovci taktiež predložili na súd dôkazy, ktorými sa chcú hájiť a dokazovať, že nie sú extrémistickou stranou. Je medzi nimi Kotlebova diplomová práca s názvom Alternatívne spôsoby zabezpečovania verejných služieb bezpečnosti a ochrany na miestnej úrovni, ale aj návrhy zákonov ĽSNS, ktoré podporili poslanci iných strán, vystúpenia kotlebovcov v parlamente, či výňatky z tlače a médií.

SkryťVypnúť reklamu

Slova sa ujal zástupca generálnej prokuratúry Ivan Minár, ktorý na úvod pripomenul, že za éry novodobého Slovenska sa o zrušení strany rozhodlo len raz a to pri zrušení Slovenskej pospolitosti pred trinástimi rokmi.

"Aktéri, ktorí boli vtedy pred súdom, sú vlastne rovnakí. (...) Strana je dnes len sofistikovanejšia," povedal Minár. Dodal, že pri ĽSNS ide o rovnaké ciele, aké mala Slovenská pospolitosť, len sa k nim strana nepriznáva úplne otvorene.

10:20 Približne tristo prívržencov kotlebovcov sa spred Najvyššieho súdu presunulo pred budovu Generálnej prokuratúry na Gorkého ulici. Zhromaždeniu sa prihovoril podpredseda ĽSNS Uhrík.

Rečnil tu aj občiansky aktivista Peter Buchta, ktorý vyzval na pokoj. Prejavy však rušia prechádzajúce električky.

SkryťVypnúť reklamu

10:14 Na súde čítajú program ĽSNS "10 bodov pre Slovensko", ktorý je súčasťou príloh žaloby.

Sú v ňom sľuby ako je zabránenie adopcií "úchylmi", čím kotlebovci narážali na adopcie homosexuálnymi pármi. Zároveň v programe sľubujú založenie domobrany, vyhostenie migrantov, či nastolenie poriadku v čiernych dierach krajiny či cigánskych osadách.

Na pojednávanie prišli aj viacerí poslanci ĽSNS ako Natália Grausová, Peter Krupa či Rastislav Schlosár a ďalší. Súd spomína aj problémy viacerých predstaviteľov strany so zákonom.

10:00 Predsedníčka päťčlenného senátu Jana Zemková otvorila pojednávanie. Kotlebovcov zastupujú advokáti Radovan Hrádek, Tomáš Rosina a Peter Kupka. Spolu s nimi je na lavici právnych zástupcov aj Kotleba. Generálna prokuratúra vyslala troch zástupcov.

Zemková začala čítať priebeh prípadu, a to od momentu, keď generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal v máji 2017 žalobu. Okrem iného hovorí, že ĽSNS žiadala o predĺženie lehoty na svoje vyjadrenie k podanej žalobe.

9:46 O pojednávanie majú veľký záujem aj zahraničné médiá. Do miestnosti púšťajú len akreditovaných novinárov.

Čaká sa na príchod senátu, Kotlebu a jeho právnikov umožnil senát fotiť len pred príchodom. Inak je povolené len nahrávanie zvuku. Fotenie či natáčanie je zakázané.

9:36 Marian Kotleba prišiel v dobrej nálade v sprievode právnikov svojej strany. Na súde platia mimoriadne bezpečnostné opatrenia. A aj on musel prejsť dôkladnou kontrolou.

9:32 V návrhu, ktorý generálny prokurátor podal na Najvyšší súd, Čižnár poukazuje na viaceré verejné vystúpenia kotlebovcov, ale aj program ĽSNS či jej postoje v straníckych novinách. Pozrite si prehľad hlavných bodov, na základe ktorých žiada generálny prokurátor stranu rozpustiť.

9:30 Na pojednávanie sa akreditovalo viac ako 50 novinárov a napokon sa bude rozhodovať vo väčšej miestnosti, ako sa pôvodne plánovalo.

V budove sú prítomné desiatky príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže vrátane pyrotechnikov a špeciálnej zásahovej jednotky a psovodi.

9:20 K protestujúcim pred súdom dorazilo asi päťdesiat ľudí, ktorí držia transparenty s logom ĽSNS.

Nejde o skupinu presúvajúcich sa zo stanice - tá má asi tristo členov a stále nedorazila.

Priebeh protestu je zatiaľ pokojný a tichý. Na dav dohliadajú aj hliadky kotlebovcov. Oblečené majú stranícke zelené mikiny a na rukách červené pásky. Medzi podporovateľmi strany, ktorí prišli, sú zastúpené všetky vekové generácie.

9:10 Medzi protestujúcich prišiel aj spevák Zóny A Koňýk. Pred súdom sa postupne zišlo už niekoľko desiatok ľudí. Stráži ich polícia, ktorá ma na zásah pripravených asi desať dodávok s kukláčmi.

Čaká sa na príchod skupiny pochodujúcej z vlakovej stanice.

9:00 Pred budovou Najvyššieho sudu sa začínajú zhromažďovať ľudia. Nechýbajú ani transparenty s logom ĽSNS.

Poslanec strany Milan Uhrík hovorí, že stranu prídu na súd hájiť traja právnici, medzi nimi aj nedávny kandidát na ústavného sudcu Radovan Hrádek.

Hlavné slovo však vraj bude mať samotný šéf strany Marian Kotleba, na ktorého sa ešte čaká. Uhrík podľa vlastných slov bude vystupovať ako svedok.

8:45 Kotleba zvolal na deviatu hodinu, teda približne hodinu pred pojednávaním, protest. Účasť na ňom na sociálnych sieťach prisľúbilo asi 230 ľudí. Na zhromaždenie je pripravená aj polícia.

V utorok bude Najvyšší súd rozhodovať o návrhu generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára na rozpustenie parlamentnej ĽSNS.

Prečítajte si tiež: Prečo treba rozpustiť ĽSNS? Dôvody, ktoré napísal Čižnár do žaloby Čítajte 

Či možno čakať rozhodnutie už na prvom pojednávaní a či sa už niekto ospravedlnil, súd povedať nechcel.

Rozhodovať bude päťčlenný senát správneho kolégia na čele s predsedníčkou Janou Zemkovou.

Okrem nej v senáte sedia sudcovia Nora Halmová, Milan Morava, Petra Príbelská a podpredsedníčka Najvyššieho súdu Jarmila Urbancová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 365
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 885
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 222
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 801
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 825
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu