BRATISLAVA. Po trinástich rokoch sa Marian Kotleba vrátil na Najvyšší súd umiernenejší a distingvovanejší. Kým v roku 2006 pútal aj so svojimi prívržencami pozornosť napríklad tým, že si na súd rozhodujúci o zrušení Slovenskej pospolitosti doniesli zbrane, tentoraz si provokácie odpustili.
Na pojednávanie o návrhu na zrušenie ĽSNS prišiel Kotleba v utorok v saku s krížikom na klope a v sprievode troch obhajcov strany.
Hodinu pred začatím pojednávania sa priamo pred budovou Najvyššieho súdu začal aj protest proti rušeniu ĽSNS. Akcia si zachovala pokojný priebeh. Bez potýčok či hlasného skandovania prišlo kotlebovcom vyjadriť podporu do tristo ľudí.
Rétoriky o tom, ako treba "urobiť poriadok v cigánskych osadách" či o tom, ako "cigánski paraziti" škodia spoločnosti a že treba vyhostiť migrantov, sa však Kotleba nevzdal. Na súde sa aj so svojimi právnikmi snažil obhájiť, prečo tieto slová nepovažuje za extrémistické a čo nimi sleduje.

Okrem toho, že senátu Najvyššieho súdu s pomocou slovníkových definícií vysvetľovali, čo je rasizmus a xenofóbia, tvrdili aj to, že strana chce pomáhať všetkým bez ohľadu na národnosť či svetonázor. "Čierne osady sú pre nás zoskupením mnohých čiernych stavieb," vysvetľoval napríklad Kotleba.
Kotleba, ale aj traja právni zástupcovia jeho strany používali počas pojednávania len označenie "cigáni" a "cigánske etnikum".
Pri obhajobe svojich názorov si pomohli výrokmi bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka a Smeru z roku 2017. Strana vtedy prisľúbila viac policajtov v osadách preto, že tam chceli "robiť poriadok".
ĽSNS pred súdom zastupoval dvojnásobný kandidát na ústavného sudcu Radovan Hrádek a dvaja ďalší právnici Tomáš Rosina a Peter Kupka.
Hrádek aj Kupka v minulosti za ĽSNS kandidovali v parlamentných voľbách.