BRATISLAVA. Parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť po vypočutí kandidátov na policajného prezidenta odporúča ministerke vnútra Denise Sakovej (Smer) za nového policajného prezidenta súčasného dočasného šéfa polície Milana Lučanského a policajného pridelenca v Prahe Ivana Ševčíka.
Rozhodli o tom členovia výboru hlasovaním. Riaditeľa banskobystrickej krajskej polície Ivana Piliara výbor neodporučil.
Saková v krátkom čase, po stretnutí s kandidátmi, oznámi, ktorý z nich bude novým policajným prezidentom. "Som veľmi rada, že branno-bezpečnostný výbor veľmi odborne pristúpil k tomu, aby skutočne prehodnotil všetkých kandidátov, ktorí boli prihlásení," povedala po stredajšom výjazdovom zasadaní vlády SR v Bardejove.
Dodala že medzi kandidátmi nechce robiť rozdiely len preto, že Lučanský je momentálnym policajným prezidentom.
Nové pravidlá
Z dvojice kandidátov má ministerka vymenovať nového policajného prezidenta.
Kto by mal byť nový policajný prezident?
Šéfa polície aj dosiaľ vymenovával minister, ale bez odporúčaní. Podľa nových pravidiel vymenúva na základe výberového konania a len s odporúčaním brannobezpečnostného výboru.
Nový policajný prezident bude menovaný na štyri roky s možnosťou opätovného vymenovania.
Podľa nových pravidiel ho môže minister odvolať pre závažné dôvody, ktoré však bude musieť odobriť aspoň trojpätinová väčšina členov brannobezpečnostného výboru.
Lučanský by zreorganizoval NAKA
Súčasný policajný šéf Lučanský na vypočúvaní povedal, že by v prípade svojho opätovného zvolenia zreorganizoval Národnú kriminálnu agentúru (NAKA) či nastavil v policajnom zbore novú personálnu politiku.

Podľa Lučanského je v súčasnosti policajný zbor personálne poddimenzovaný, navyše policajti pre slabé podmienky odchádzajú.
"Hlavným cieľom je preto zvýšiť atraktivitu policajného zboru a zvýšiť kvalitu aj tým, že sa bude riešiť v budúcnosti personálna a vzdelávacia problematika," povedal Lučanský v úvode vypočutia.
Policajný šéf odpovedal aj na otázky o údajných nahrávkach telefonických rozhovorov medzi Antoninom Vadalom a vtedajšou štátnou radkyňou Máriou Troškovou.
"Vydal som pokyn, aby sme tieto skutočnosti preverili. Zrejme príde z našej prokuratúry žiadosť pre taliansku stranu o medzinárodnú právnu pomoc, aby sme mohli všetko preveriť a vyšetriť komplexne činnosť Antonina V. na Slovensku," odpovedal Lučanský.
Výber je na ministrovi
- výbor ministrovi odporučí, koho by mal vymenovať, no konečné rozhodnutie už bude na ňom,
- nový policajný prezident bude mať štvorročné funkčné obdobie.
Súčasný šéf polície plánuje aj ďalšie zmeny. "Rád by som zaviedol zmeny aj v kariérnom raste, aby sa na určité posty dostávali policajti až po stanovených skúsenostiach a nemohli preskakovať niekoľko hodností alebo funkcií," dodal. Lučanský má v pláne reorganizovať aj Národnú kriminálnu agentúru, ktorá v súčasnosti nefunguje podľa jeho predstáv.
"V tomto prípade je potrebné zaviesť teritoriálne riadenie, aby sme predchádzali problémom, že polícia nevie o organizovaných skupinách v rôznych krajoch," doplnil.
Lučanský pripomenul prípady z východného Slovenska, kde sa zneužívali agrodotácie z prostriedkov Európskej únie.
Poslancom tiež predostrel svoj návrh riešenia aj pri problémoch s lustráciami, ktoré v súčasnosti nie je možné preukázať konkrétnemu policajtovi, ktorý ich vykonal.
"Chcem zaviesť takzvaný elektronický služobný preukaz, aby sa musel v prípade akéhokoľvek lustrovania prihlásiť pod svojím menom," povedal Lučanský.
Chce tiež jeden analytický operačný systém, ktorý by v budúcnosti tieto nezrovnalosti vylúčil.

Ševčík je hrdý na prácu v prípade Černák
O zúžení NAKA hovoril aj Ivan Ševčík, ktorý pôsobí ako policajný pridelenec v Prahe.
"Tento útvar treba jednoznačne zoštíhliť, jasne mu stanoviť trestnú činnosť, ktorú bude objasňovať, zabezpečiť kariérny rast," povedal.

Poukázal aj na slabý záujem ľudí o prácu v zbore. Problém vidí vo finančnom ohodnotení a kariérnom raste. Ten by tiež rád riešil v prípade zvolenia za policajného prezidenta.
Rovnako by chcel urobiť veľkú mediálnu kampaň za dopravnú bezpečnosť.
Kandidát hovorí aj o potrebe zamedziť podvody s daňami a nazdáva sa, že by sa bolo dobré zaoberať tiež koncepciou riadenia podriadených, najmä v okresoch.
Rovnako sa zamýšľa nad decentralizáciou niektorých útvarov. "Nie všetko musí byť v Bratislave," poznamenal.
Ševčík je hrdý na prácu v prípade bývalého bosa podsvetia Mikuláša Černáka. "Nebolo zistené ani jedno procesné pochybenie," povedal poslancom bývalý šéf Útvaru na odhaľovanie organizovaného zločinu, ktorý roky vyšetroval v špeciálnom tíme Černákovu trestnú činnosť.
Piliar: Polícia funguje
Polícia je fungujúca inštitúcia, aj keď nie vždy reaguje podľa predstáv verejnosti. Vyhlásil to kandidát a riaditeľ banskobystrickej krajskej polície Ivan Piliar počas vypočúvania.
Radikálne organizačné zmeny by v polícii ako jej šéf nerobil. "Najväčší problém vidím v stabilizácii policajného zboru, lebo široká verejnosť momentálne nemá záujem o túto prácu. Myslím si, že jedným z dôvodov je aj finančné ohodnotenie policajného zboru," povedal poslancom.
Problém vidí aj v riadiacej činnosti policajtov. Vo funkciách chce morálne a profesionálne zdatné osobnosti. Takí v polícii podľa Piliara sú, ale skúsenosti v riadení nemajú kde získavať. "Navrhoval by som zmenu v štúdiu," doplnil.