BRATISLAVA. Vyšetrovanie prípadu Kataríny Danovej, ktorá začiatkom marca opísala, ako ju v 13 rokoch začal zneužívať vedúci tábora, sa posúva dopredu. Celú vec konzultovala s právnikom a chystá sa na výsluch.
Kde sa môžete bezpečne obrátiť v prípade zneužívania?
Bezplatná nonstop linka - 0800 212 212
Blogom, v ktorom svoj príbeh vyrozprávala, sa pritom len chcela vnútorne vyrovnať so svojou traumou a ukázať verejnosti, že takýchto obetí je veľa a nemusia o tom nikdy prehovoriť. Nemenovala, o aký tábor išlo, neuviedla ani, ako sa volal vedúci.
„Zmierila som sa s tým, že sa mi spravodlivosti v medziach zákona nedostane a rozhodla som sa ísť cestou akéhosi zmierenia v sebe samej,“ povedala Danová v rozhovore pre SME v marci.
Jej príbehu sa začal venovať denník SME v spolupráci s Denníkom N a prišli na to, že Danová hovorí o tábore ChaChaLand a jeho zakladateľovi Romanovi Paulínym.
Ten akékoľvek obvinenia zo sexuálneho obťažovania odmieta.
Zároveň sa ukázalo, že polícia môže začať trestné stíhanie aj napriek dlhému časovému odstupu. Premlčacia lehota pri zneužívaní zverenej osoby je 20 rokov a Danová opísala zneužívanie v rokoch 2004 až 2006.
V tom čase hrozil za zneužívanie zverenej osoby desaťročný trest za mrežami.
„Po tom všetkom, čo médiá odhalili, mám nádej, že spravodlivosť predsa len dosiahneme,“ povedala Danová.
Čo robí polícia
Danovej prípadu sa po medializácii začala najprv venovať okresná polícia v Bratislave.
Na pokyn prokurátorky Generálnej prokuratúry Barbory Hubertovej sa 25. marca začala prípadu venovať krajská prokuratúra v Bratislave a prípad bol pridelený krajskej polícii v Bratislave.
Kam sa môžete bezpečne obrátiť v prípade zneužívania?
Bezplatná nonstop linka - 0800 212 212
Prípad tak dostal aj po formálnej stránke väčšiu dôležitosť. Zároveň to na chvíľu oddialilo výsluch, pretože si spis prevzala krajská polícia.
V súčasnosti už má Danová za sebou poradu s právnikom a dostala aj predvolanie na výsluch. Bude prebiehať za prítomnosti psychológa, súdneho znalca a prokurátora.
Od roku 2018 sa psychológ prizýva aj pri dospelých ľuďoch, ak ide o zraniteľnú obeť, čo platí aj na prípady zneužívania a domáceho násilia.
Polícia zatiaľ nevedie vyšetrovanie proti konkrétnym ľuďom. Prokuratúra zatiaľ hovorí o trestnom stíhaní za trestný čin sexuálneho zneužívania.
Polícia už viedla proti Paulínymu dve trestné stíhania v roku 2007 a v roku 2009. Danová vtedy na výsluchu poprela, že by ju Paulíny zneužíval.
„Vtedy som mala 17 rokov a stále som s ním bola v kontakte. V tom čase mi to ešte stále nedochádzalo a zdalo sa mi to smiešne,“ povedala Danová.
Niekoľko obetí
Z informácií, ktoré zverejnili denník SME a Denník N, vyplýva, že v prípade tábora ChaChaLand sa môže objaviť niekoľko obetí zneužívania.
V rozsudku o rozchode medzi Paulínym a jeho manželkou Andreou sa napríklad spomína dievča, ktoré bývalo v domácnosti Romana Paulínyho v čase, keď bol ženatý s manželkou Andreou.
Paulíny aj jeho bývalá manželka to dnes popierajú. Denník SME meno „opatrovateľky“ pozná, na otázky nereagovala.

Vzťah „opatrovateľky“ a Paulínyho spomenula aj Zuzana, ktorá takisto pre SME opísala, ako mala ako 14-ročná vzťah s bývalým vedúcim ChaChaLandu Radovanom Slaninkom.
Redakciu SME takisto oslovila ďalšia mladá žena s tým, že jeden vedúci v tábore ChaChaLand od nej opakovane žiadal nahé fotografie, keď mala 14 rokov. Nešlo o Paulínyho. Má o tom záznamy z elektronickej komunikácie a aj vo svojom denníku.
Danovej sa ozývajú aj ďalšie ženy s podobným príbehom.
„Je strašné, že tých ľudí je tak veľa, ale je pozitívne, že sa ozvali,“ hovorí.

Beata
Balogová
