BRATISLAVA. Väčšina Slovákov, 62 percent, je za jednoznačné proeurópske a proatlantické smerovanie zahraničnej politiky Slovenska. Postavili sa tak za politiku, akú presadzuje slovenské ministerstvo zahraničných vecí pod vedením Miroslava Lajčáka (nom. Smer-SD).
Za proruskejšie orientovanú zahraničnú politiku, tak, ako ju presadzuje predseda SNS Andrej Danko, je zhruba 18 percent ľudí.
Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre reláciu Na telo Televízie Markíza, ktorý agentúra robila od 28. do 29. marca na vzorke 1204 respondentov.
Agentúra sa ich pýtala: „Ktorú z nasledujúcich možností uprednostňujete pokiaľ ide o orientáciu zahraničnej politiky Slovenska?“
Respondetni mohli vyberať medzi odpoveďami: „Jednoznačnú proeurópsku a proatlantickú zahraničnú politiku, ako ju presadzuje ministerstvo zahraničných vecí.“ alebo „proruskejšiu zahraničnú politiku, ako ju presadzuje Andrej Danko“.
Odpovedať nevedelo 20 percent ľudí.
K Rusku to ťahá voličov SNS a ĽSNS
Proruskejšie smerovanie Slovenska uprednostňujú najmä voliči ĽSNS a SNS, v prípade oboch strán ide o zhruba 47 percent ich voličskej základne. Výsledky prieskumu však ukázali aj to, že viac ako tretinu voličov oboch týchto strán to ťahá k Únii a NATO.
Aj medzi voličmi Smeru je viac tých, ktorí sa prikláňajú k smerovaniu Slovenska, aké presadzuje Lajčákovo ministerstvo - 55 percent. Tretina voličov Smeru je však za Dankovu predstavu o slovenskej zahraničnej politike.
Najviac ľudí, ktorí sú za prozápadnú orientáciu Slovenska, má medzi svojimi voličmi koalícia Progresívne Slovensko a Spolu, SaS, KDH aj OĽANO-NOVA. Vo všetkých stranách je ich nad 80 percent.
K NATO a Európskej únii sa prikláňajú najmä mladšie ročníky Slovákov, ktoré dosiahli vyššie vzdelanie.
Spory s SNS
Ministerstvo zahraničných vecí sa otvorene sporí s predstaviteľmi SNS vo viacerých otázkach.
Na opačných názorových stranách stoja pri ainvestícii z USA do slovenských vojenských letísk. Miroslav Lajčák tiež kritizoval Andreja Danka stretnutia so šéfom ruskej Dumy Viačeslavom Volodinom, ktorý je uvedený na sankčných zoznamoch EÚ.
SNS tiež mala výhrady a blokovala materiály, ktoré vypracoval rezort zahraničia. Ide o bezpečnostnú a obrannú stratégiu. Dokumenty upozorňujú aj na hrozby, ktoré predstavuje Rusko.

Beata
Balogová
