BRATISLAVA. Takmer po roku vo funkcii dočasného policajného prezidenta sa z Milana Lučanského stal riadny šéf polície.
V pondelok ho vymenovala ministerka vnútra Denisa Saková.
"Hlavným dôvodom výberu bolo, že minulotýždňový híring na pôde brannobezpečnostného výboru skončil hlasovaním - za Milana Lučanského sedem hlasov, ani jeden poslanec nehlasoval proti jeho vymenovaniu. To bol môj hlavný dôvod výberu," komentovala výber Saková.
Poslanci parlamentu jej okrem Lučanského odporučili aj policajného pridelenca v Prahe Ivana Ševčíka.
Finálne rozhodnutie bolo na Sakovej.
Očakávaný výsledok
Ide o očakávaný výsledok výberového konania, ktoré sa uskutočnilo vôbec prvý raz, a to na základe nového zákona. Výmenu bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara a tiež otvorený konkurz na tento post žiadali tisíce ľudí na protestoch Za slušné Slovensko, ktoré nasledovali po vražde Jána Kuciaka.

Práve posun vo vyšetrovaní prípadu po nástupe Lučanského prispel k jeho pozitívnemu vnímaniu v očiach verejnosti. Právu vyšetrovateľov ocenil vo víkendových televíznych diskuciách aj prezident Andrej Kiska, ktorý mal pôvodne k nominácii Sakovej na post ministerky výhrady.
Lučanský vopred avizoval, že ak bude vymenovaný za riadneho policajného prezidenta, tak okrem sprísnenia lustrácií ľudí zavedie napríklad elektronické služobné preukazy pre policajtov. Vďaka nim ich bude možné podrobnejšie kontrolovať. Zároveň hovoril o reorganizácii polície, najmä NAKA.
Pri ustanovení do funkcie v pondelok zdôraznil, že tiež chce zlešiť imidž polície. "V práci budem pokračovať tak, aby sa dôveryhodnosť voči polícii zvýšila," povedal Lučanský.
Výber naoko
Celé výberové konanie, ktoré predchádzalo Lučanského nástupu do funkcie, bolo už vopred kritizované. Výhrady voči nemu majú viacerí odborníci aj mimovládne organizácie, podľa ktorých bol výsledok vopred jasný.
"Keby sme mali záruku, že ďalšie voľby by mohli byť nezávislé, tak by som navrhla tie prebiehajúce zrušiť a vyhlásiť nové," komentovala výberové konanie, riaditeľka nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.
Podobný postoj mala aj opozícia. Poslanec OĽaNO-NOVA Gábor Grendel na vypočúvaní kandidátov na výbore ani nehlasoval.
Menovanie Lučanského komentoval kriticky.
"Najprv kandidátov predvybrala komisia, v ktorej absolútna väčšina ľudí je nominantami vládnej koalície. Následne o nich hlasovali poslanci parlamentného výboru, v ktorom opätovne má väčšinu vládna koalícia. A teraz nakoniec sa pani ministerka tvári, ako veľmi musela pár dní uvažovať, koho za policajného prezidenta vymenuje," povedal Grendel.
Za frašku označila výberové konanie aj Veronika Remišová z OĽaNO.

"Ministerka Saková a súčasná vládna koalícia si namiesto hĺbkovej reformy polície zvolili frašku, ktorá funguje rovnakým systémom ako vždy: systémom 'našich '. Dnes ministerka vnútra vymenovala za policajného prezidenta Milana Lučanského, ktorý bol doteraz na svojom mieste vďaka politickému dosadeniu," povedala Remišová.
Naopak, Saková vyhlásila, že s výberovým konaním bola spokojná a dodala, že malo zmysel.
Okrem Lučanského a Ševčíka sa o funkciu uchádzal aj banskobystrický policajný šéf Ivan Piliar. Toho však výbor neodporučil. keďže poslanci mu nedali dostatok hlasov.
Ešte v predošlých kolách výberového konania rezort vylúčil ďalších troch kandidátov. V dvoch prípadoch pritom ani nepovedal mená prihlásených uchádzačov, len všeobecne skonštatoval, že nespĺňali podmienky pre uchádzačov.
Lučanský má byť podľa nového zákona vo funkcii štyri roky. Skôr by ho mohol odvolať len brannobezpečnostný výbor, a to trojpätinovou väčšinou.

Beata
Balogová
