BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) ako jediní nehlasovali za zákon o štátnych symboloch a nebudú zaň hlasovať ani druhýkrát po tom, čo ho prezident Andrej Kiska vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie.
Agentúru SITA o tom informoval hovorca SaS Róbert Buček.
Novela je podľa SaS zbytočná
„Koaličné strany nesprávne interpretujú prezidentovo rozhodnutie, keď tvrdia, že vrátil zákon ako celok preto, aby koalíciu rozoštval," povedala predsedníčka poslaneckého klubu SaS a tímlíderka strany pre osobné slobody Natália Blahová.

Novela zákona o štátnych symboloch je podľa nej zbytočná od začiatku do konca a nik okrem SNS, ktorá loví v rybníkoch nacionalizmu a extrému, ju nepotrebuje.
SaS navyše pripomínajú, že Slovensko je opäť na smiech vďaka tomuto zákonu aj v zahraničí.
„Poslanci za stranu Most-Híd majú teraz dobrú príležitosť za zákon nehlasovať a tým napomôcť oslobodeniu slovenského právneho systému aj od vyslovenej hlúposti, ktorá sa týka zákazu hrania a spievania cudzích hymien na území Slovenskej republiky,“ povedal poslanec a tímlíder SaS pre spravodlivosť Alojz Baránik.
Pri opätovnom hlasovaní o zákone o štátnych symboloch sa bude v parlamente podľa SaS opäť rozhodovať aj o tom, kto patrí k modernému a zdravo sebavedomému Slovensku a kto k Slovensku tmárstva, predsudkov a komplexov.
Kiska zákon nepodpísal
O vrátenie zákona prezidenta požiadali okrem iných aj predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko a predseda strany Most-Híd Béla Bugár.

Prezident považuje ustanovenia zákona za rozporné s princípom právnej istoty.
Kiska poukázal na vágnosť použitých pojmov v súvislosti s právnou úpravou použitia štátneho znaku na športovom odeve reprezentáciou Slovenskej republiky.
To môže podľa neho v praxi vytvárať veľký priestor na interpretáciu a spôsobiť tak právnu neistotu.
Agentúru SITA o tom informoval Martin Lipták z tlačového oddelenia kancelárie prezidenta.
Prezident Andrej Kiska argumentuje, že pojem „športový odev“ nemáme v právnom poriadku definovaný a že schválený zákon nie je jednoznačný ani v tom, čo sa týka vyobrazenia štátneho znaku na športovom odeve.
Prezident Kiska ďalej pripomína, že schválený zákon mal nadobudnúť účinnosť 15. mája, v čase konania Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji.
Danko chce dresy so štátnym znakom
Slovenskí hokejisti musia podľa predsedu Národnej rady a šéfa SNS Andreja Danka hrať so štátnym znakom na hrudi.

Podľa neho štátny znak nie sú tri hokejky - nové logo štátnej reprezentácie, ktoré predstavil Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH).
Predseda parlamentu tiež podotkol, že nesprávna interpretácia a následná zavádzajúca medializácia zákona o štátnych symboloch zbytočne eskaluje napätie medzi národnostnými menšinami.
Dodal, že novela nie je nasmerovaná proti futbalovým fanúšikom maďarskej národnosti.
Agentúru SITA o tom cez víkend informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.