BRATISLAVA. Do simulovaných Študentských volieb do Európskeho parlamentu je prihlásených 64 439 stredoškolákov zo 194 škôl v 80 mestách.
Študenti, ktorí voľby organizujú, chcú nimi prilákať mladých ľudí, aby volili aj v reálnych eurovoľbách.
Premeniť pasívny postoj mladých
„K celému projektu pristupujeme na rovesníckom princípe, pretože to je najefektívnejší spôsob, ako premeniť pasívny postoj mladých ľudí, a teda aj prostredníctvom neformálneho vzdelávania. Na stredných školách po celom Slovensku organizujeme workshopy, ktoré majú za úlohu suplovať náplň občianskej náuky, a učíme študentov hodnotu demokracie - prečo sa oplatí ísť voliť a ako kriticky rozmýšľať pri výbere kandidáta," vysvetlila splnomocnenkyňa pre PR a médiá Študentských volieb Karolína Schwabová.
Podľa Schwabovej je paradox, že až 70 percent mladých ľudí uznáva, že im EÚ v živote priniesla benefity, no ich účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu je na úrovni šiestich percent.
„Interaktívnymi workshopmi a spoluprácou s relevantnými inštitúciami približujeme funkcie a fungovanie EÚ spôsobmi a jazykom, ktoré sú pre mladých atraktívne a zrozumiteľné," dodala Schwabová s tým, že spolupracujú napríklad s Informačnou kanceláriou Európskeho parlamentu na Slovensku, aby bol efekt čo najväčší.
Vyššia účasť ako v skutočných voľbách

„Efektivitu nášho prístupu dokazuje aj priemerná účasť na minulých simulovaných Študentských voľbách či už na simulovaných komunálnych alebo prezidentských voľbách. Stabilne je účasť vyššia než na naozajstných voľbách. Napríklad účasť na druhom kole simulovaných Študentských volieb bola takmer 60 percent, pričom účasť na reálnych prezidentských voľbách bola historicky najnižšia - necelých 42 percent," uzavrela Schwabová.
Študentské eurovoľby budú prvý májový týždeň. Viac informácií je dostupných na https://www.studentskevolby.sk/.