BRATISLAVA. Poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Marček (nezaradený) odletí v noci na stredu (17.4.) spolu s 15-člennou skupinou podnikateľov na 5. ročník Jaltského medzinárodného ekonomického fóra na Krym.
Z Krymu sa vrátia v pondelok 22. apríla. Informoval o tom poslanec.
Marček navštívil Krym aj minulý rok, na politickej scéne to vyvolalo viaceré reakcie i napätie v koalícii.
V auguste 2018 prijal Zahraničný výbor NR SR stanovisko, ktorým odmietol legitimizáciu anexie a okupácie Krymu návštevami ústavných činiteľov SR.
Poslanci výboru tak urobili po tom, čo nezaradený poslanec Marček navštívil Krym. Poslanci za SNS a Smer-SD sa vtedy z rokovania ospravedlnili.
Rokovania výboru sa zúčastnil aj Marček, ktorý na ňom prezentoval stanovisko, že "historicky Krym patril, patrí a bude patriť Rusku".
Stanovisko parlamentného zahraničného výboru vyvolalo napätie v koalícii. SNS žiadala okamžitú výmenu na poste predsedu parlamentného zahraničného výboru. Šéfuje mu Katarína Cséfalvayová z Mosta-Híd.
Podľa národniarov nebolo rokovanie zvolané po dohode s koaličnými partnermi, hovorili o hrubom porušení koaličnej zmluvy. Program výboru tiež podľa nich smeroval mimo rámca jeho vecných oprávnení.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár následne odmietol, že by jeho nominantka porušila koaličnú dohodu.
"Ak niektorí kolegovia z vládnej koalície nevidia rozdiel medzi anektovaným územím a územím, ktoré sa samo na základe určitých procesov odtrhlo a dokonca niektoré štáty Európskej únie ho uznali, tak to nie je môj problém, ale ich problém," konštatoval Bugár.
Strana Smer-SD reagovala vyhlásením, v ktorom uviedla, že predstavitelia vládnej koalície by sa mali zdržať krokov, ktoré medzi nimi spôsobujú napätie.