BRATISLAVA. Poslanec Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Miroslav Beblavý (nezaradený) žiada ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú (nominantka Smeru-SD), aby neobnovila liečbu liekom Heberprot-P.
Súčasť deblokácie kubánskeho dlhu
Ten sa donedávna používal na Slovensku na liečenie diabetickej nohy. Liek bol súčasťou deblokácie kubánskeho dlhu. Beblavý v tejto súvislosti v utorok požiadal Kalavskú, aby zmluvu s Kubou o dovoze lieku odtajnila.
Heberprot-P mal byť podľa Beblavého doposiaľ poskytnutý vyše sto pacientom, no napriek tomu nie sú o liečbe na Slovensku dostupné žiadne iné informácie. Šéfka rezortu potvrdila, že podávanie lieku zastavili.
"Nestačí zastaviť podávanie lieku. Každého pacienta, ktorému bol liek podaný, musí vyšetriť lekár. Podľa mojich informácií ministerstvo nerobí dozor, nekoordinuje, nezbiera a nevyhodnocuje žiadne údaje o pacientoch. Ministerku vyzývam, aby v žiadnom prípade neobnovila liečbu, kým sa nepreveria všetky pochybnosti o bezpečnosti lieku pre pacientov na Slovensku," vyzval Beblavý.
Vláda obišla všetky európske pravidlá
Ako nezaradený poslanec upozorňoval už pri podpise dohody s Kubou, vláda SR obišla pri dovoze a podávaní Heberprotu-P všetky európske pravidlá.
Liek nie je registrovaný na Slovensku, ani v žiadnej inej krajine Európskej únie (EÚ). Nie je isté, či spĺňa európske štandardy kvality, bezpečnosti a účinnosti.
"Je absurdné, aby sme neoverený liek podávali našim pacientom v utajenom režime. Mimo registrácie, mimo pravidiel klinického skúšania a bez možností kontroly," upozornil.
Zdôraznil, že ak je liek z Kuby účinný a ľuďom pomáha, nemôže byť problém podávať ho pacientom pod štandardným dohľadom v súlade s pravidlami.
Ministerka Kalavská v reakcii zdôraznila, že v súvislosti s bezpečnosťou lieku zatiaľ ide len o podozrenie, že môže spôsobovať rakovinu.

"Treba povedať, že je to podozrenie. Potvrdiť kauzálnu súvislosť medzi podávaním daného lieku a vznikom ochorenia vyžaduje dlhú diskusiu a mnohé skúmania," upozornila.
Tiež povedala, že v tejto súvislosti ihneď kontaktovala odborníkov. Spoločne oslovili centrá, ktoré liek podávajú, aby ho pozastavili. Tiež vykonali kontroly.
"Pokiaľ nebudem mať komplexné vyhodnotenie podávania tohto lieku, je jeho podávanie pozastavené," zdôraznila.
Taktiež dodala, že na Slovensku je viacero liekov neregistrovaných v EÚ, ktoré sa užívajú.