BRATISLAVA. Na slovenských základných školách sa nájdu učitelia s diskriminačnými náladami, etnickými predsudkami, ba aj takí, ktorí nedôverujú demokratickému politickému systému.
Až sedem percent učiteľov druhého stupňa základných škôl inklinuje k pravicovému extrémizmu. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre Komenského inštitút.
„Je to o šesť percentuálnych bodov menej ako je zastúpenie týchto ľudí v bežnej populácii Slovenska (13 percent),“ hovorí Martin Slosiarik z agentúry.
V čo veria učitelia a v čo ostatní
- Z výsledkov prieskumu vyplýva, že 58 percent učiteľov nepodlieha extrémnym predsudkom a sociálnemu šovinizmu.
- V bežnej populácii Slovenska to bolo 54 percent.
- Iba 16 percent učiteľov nedôveruje existujúcemu zriadeniu a systémovým demokratickým inštitúciám.
- V bežnej populácii to bolo až 28 percent.
- Tretina (34 percent) učiteľov verí potrebe ochranárskeho štátu, spoločenského poriadku založeného na silnom štáte, poslušnosti, tradíciách a viere.
- V bežnej populácii Slovenska to bolo 23 percent.
- V priemere 13 percent učiteľov deklarovalo silnú subjektívnu nespokojnosť, nedôveru a obavy.
- V bežnej populácii to bola pätina respondentov, 21 percent.
Napriek tomu treba podľa zakladateľa Komenského inštitútu a učiteľa Juraja Hipša robiť všetko preto, aby sa toto číslo nezvyšovalo, lebo by to bol veľmi nebezpečný trend.
Reprezentatívny prieskum uskutočnila agentúra Focus v marci a apríli na vzorke 705 učiteľov druhého stupňa základných škôl.
Pri tomto prieskume bola využitá metodika DEREX Indexu, (Demand For Right-Wing Extremism, teda Dopyt po pravicovom extrémizme) na základe ktorej učiteľom položili 29 výskumných otázok rozdelených do štyroch oblastí: predsudky a sociálny šovinizmus; antisystémové nálady; pravicové hodnotové orientácie a obavy; nedôvera a pesimizmus.
Aj Kotleba bol učiteľ
Napokon nie je to tak dávno, iba trinásť rokov dozadu, čo medzi učiteľov na jednom banskobystrickom športovom osemročnom gymnáziu patril aj Marian Kotleba, vtedy šéf občianskeho združenia Slovenská pospolitosť, dnešný poslanec parlamentu a predseda Ľudovej strany Naše Slovensko.
„Práve Kotleba je veľké memento pre učiteľov aj rodičov, veď tento človek, ktorý má pravicový extrémizmu priamo v politickom programe, dnes sedí v parlamente a dokázal pre svoju stranu nalákať vysoké percento mladých ľudí,“ zdôrazňuje Hipš.
Za podporou strany Mariana Kotlebu u mladých ľudí je čiastočne aj to, že sme ponechali výchovu mladých generácií v rukách podfinancovaných, frustrovaných a spoločensky neuznaných učiteľov, povedal vlani v decembri pre Trend aktivista a dejepisár z Gymnázia v Považskej Bystrici Juraj Smatana.
Učiteľ má nad deťmi veľkú moc
Pri predchádzaní extrémistu nie je dôležité, koľko hodín dejepisu budú žiaci mať, ale akých učiteľov majú v školách, povedala školská psychologička Gabriela Herényiová a Hipš s ňou súhlasí.
„Deti a mladých ľudí by mali učiť pedagógovia, ktorí sú odolní voči jednoduchým riešeniam, ktoré ponúkajú extrémistické hnutia. O to dôležitejšie je, aby sme ukazovali pedagogické osobnosti, ktoré si nadovšetko ctia pravdu, spravodlivosť a slobodu,“ dodáva Hipš.
Lebo pedagóg nielen vzdeláva, ale aj vychováva. Jeho názory a postoje sú pre deti jedny z najkľúčovejších, podľa ktorých si vytvárajú svoje vlastné hodnoty.
A vôbec nie je pravda, že na Slovensku nemáme špičkových učiteľov. Práve týchto treba zviditeľňovať aj cez ocenenie Učiteľ Slovenska.
Učiteľ roka
Komenského inštitút od minulého roka zastrešuje na Slovensku národné kolo ocenenia Učiteľ Slovenska, ktoré je súčasťou medzinárodnej ceny Global Teacher Prize. Jej cieľom je zvýšiť povedomie o dôležitosti profesie pedagóga.
„Je nesmierne dôležité, kto učí naše deti. Týmto ľuďom zverujeme obrovskú moc, a preto je nevyhnutné, aby boli pedagógmi ľudia so silným demokratickým zmýšľaním a ochotou vždy stáť na strane spravodlivosti a slobody. Takýchto učiteľov by sme mali verejne oceňovať a podporiť. Aj k tomu slúži cena Učiteľ Slovenska, aby vyzdvihla pedagógov, ktorí sú vzormi pre mladých ľudí,“ zhodnotil výsledky prieskumu Juraj Hipš.
Do súťaže sa môžu prihlásiť učitelia základných a stredných škôl, učitelia na čiastočný úväzok či školitelia v online kurzoch. Nominovať ich však môže aj široká verejnosť. Prihlášky sa dajú poslať do 28. apríla.
Komenského inštitút zatiaľ dostal dvesto nominácií. Viac informácií o súťaži je na http://www.ucitelslovenska.sk

Beata
Balogová
