SME

Judikátom roka sa stalo rozhodnutie v kauze nástenkového tendra

Zvíťazil aj verdikt v spore vlastníkov bytov so staviteľom domu.

Exministri Marián Janušek (vpredu) a Igor Štefanov sú pre kauzu vo väzení.Exministri Marián Janušek (vpredu) a Igor Štefanov sú pre kauzu vo väzení. (Zdroj: ARCHÍV SME)

BRATISLAVA. Ocenenie Judikát roka získalo rozhodnutie Najvyššieho súdu SR v kauze známej ako nástenkový tender.

Ako ďalej agentúru SITA informoval Martin Suchý z Nadácie Zastavme korupciu, porotcovia ocenili význam rozhodnutia “pre aplikačnú prax z hľadiska naplnenia zákonných znakov trestného činu machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naznačil kritiku

“Na Slovensku sa málokedy stáva, že verejnosť sa dočká spravodlivosti v prípadoch s politickým pozadím. Rozhodnutie najvyššieho súdu považujem za významné aj preto, že sudca v odôvodnení naznačil kritiku toho, na čo upozorňujeme aj my - na tlaky zhora, ktoré brzdia vyšetrovanie a kladú prekážky nezávislej práci vyšetrovateľov,” povedala riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Rozsudok v kauze nástenkový tender vyniesol v novembri 2018 senát Najvyššieho súdu (NS) SR zložený zo sudcov Juraja Klimenta, Petra Hatalu a Petra Szaba.

SkryťVypnúť reklamu

Senát potvrdil vinu exministrov výstavby a regionálneho rozvoja Mariána Janušeka a Igora Štefanova.

Janušek si má vo väzení odsedieť 11 rokov, čo je o rok menej, ako mu pôvodne vymeral Špecializovaný trestný súd a Štefanovovi vymerali trest deväť rokov.

Obaja zároveň dostali finančný trest 30 000 eur a zákaz päť rokov pôsobiť vo verejných funkciách. Obaja sú momentálne vo výkone trestu.

Fingované verejné obstarávanie

Podľa verdiktu súdu boli Janušek a Štefanov vinní, pretože v roku 2007 vytvorili v rámci verejného obstarávania na reklamné služby podmienky pre vopred vybraného uchádzača a znemožnili účasť ďalších súťažiacich.

Prečítajte si tiež: Zločin v priamom prenose. Súd opísal kauzu nástenka Čítajte 

"Verejné obstarávanie bolo len fingované," uviedol predseda senátu s tým, že celú záležitosť označil za bábkové divadlo.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že kauza je známa ako nástenkový tender, oznámenie o obstarávaní služieb v celkovej hodnote viac ako tri miliardy vtedajších korún (viac ako 97 miliónov eur) nebolo zverejnené ani na nástenke.

Víťazné konzorcium podľa predsedu senátu Juraja Klimenta vzniklo len pár mesiacov pred obstarávaním a na žiadnom inom tendri sa nikdy nezúčastnilo. Obžalovaní tak zvýhodnením tohto konzorcia konali v rozpore s pravidlami verejného obstarávania a štátu spôsobili škodu veľkého rozsahu. J

anušek a Štefanov sa podľa verdiktu súdu dopustili machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a Janušek, ktorý bol v tom čase ministrom, tiež zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Spor vlastníkov bytov

Na druhej priečke v hodnotení Judikát roka sa umiestnilo rozhodnutie najvyššieho súdu v spore vlastníkov bytov so staviteľom domu.

SkryťVypnúť reklamu

"V tomto prípade staviteľ ´poza ich chrbát´ v dome zriadil záložné právo k stavbe v prospech banky. Keďže sa dom dostal do konkurzu, vlastníkom bytov hrozilo reálne riziko, že o majetok prídu. Sudca Rudolf Čirč rozhodol, že majú právo na svoj byt nezaťažený ničím iným, než prípadnou hypotékou," konštatujú porotcovia.

Prečítajte si tiež: Exministri Janušek a Štefanov pôjdu za mreže Čítajte 

Tretím Judikátom roka je rozsudok najvyššieho súdu, ktorý sa týka azylového konania.

"Kauza trvá už od roku 2010 a týka sa chlapca z Iránu, ktorý na Slovensko prišiel ešte ako dieťa bez sprievodu rodičov. Dôvodom, pre ktorý požiadal o azyl je, že je odpadlíkom od moslimskej viery. Ministerstvo vnútra opakovane žiadosť o azyl odmietalo. Chlapec už medzitým dospel, našiel si prácu a vlastné bývanie. Sudca Igor Belko skonštatoval, že tento žiadateľ dôvody pre udelenie azylu splnil," vysvetlili porotcovia.

Cenu Judikát roka každoročne udeľuje týždenník Trend v spolupráci s nezávislou iniciatívou Sudcovia Za otvorenú justíciu (ZOJ).

SkryťVypnúť reklamu

Tento rok sa k organizátorom pridala aj Nadácia Zastavme korupciu. Cieľom oceňovania je propagovať najhodnotnejšie judikáty a tým vyzdvihnúť prácu sudcovských senátov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 527
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 192
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 861
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 972
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 749
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 794
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu