BRATISLAVA. Hnutie Sme rodina považuje sledovanie novinárov za prejav úplného zúfalstva tých ľudí, ktorí keď nedosiahnuť svoj cieľ legálnymi prostriedkami, pristupujú k takýmto krokom.
„Najprv je to vyhrážanie, potom sledovanie a celé sa to končí vraždou. Pre nás je to neprijateľné a nepochopiteľné. Vždy sa to končí absolútnou skazou. Trpia obete a budú trpieť aj tí, ktorí sa na tom podieľali. Takéto konanie nikdy nemá víťaza, má len porazených. Pokles Slovenska v rebríčku slobody médií o osem priečok je potom už len logickým dôsledkom takéhoto konania," uviedol tlačový odbor hnutia.
Beblavý: Dôkaz prepojenia politikov s mafiou
Podľa nezaradeného poslanca a lídra strany SPOLU Miroslava Beblavého informácie o sledovaní novinárov odhaľujú, aké hlboké je na Slovensku prepojenie medzi mafiou, políciou, vládnymi oligarchami a politikmi.
„Mafia je zažratá v bezpečnostných zložkách štátu a toto spojenectvo bolo roky pod ochranou najvyšších politických špičiek vládneho Smeru. Slová pohoršenia z úst vládnych politikov po prevalení kauzy zďaleka nestačia. Novinárom nepomôže falošná ľútosť, ale konkrétne činy," dodal Beblavý.
Koalícia stráca zmysel pre najposvätnejšie hodnoty
Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc vydala nový rebríček slobody tlače. Slovensko v ňom zo 180 hodnotených krajín skončilo na 35. mieste. Oproti predchádzajúcemu roku sme si pohoršili o osem miest.
„Pred tromi rokmi na konci jednofarebnej vlády Roberta Fica sme boli v slobode tlače na 12. mieste. Odvtedy sme sa hlboko prepadli o 23 miest. Tu sa ukazuje, ako súčasná koalícia stráca zmysel aj pre tie najposvätnejšie európske hodnoty, akou je sloboda slova, a teda aj tlače," uviedla poslankyňa hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a podpredsedníčka výboru NR SR pre kultúru a médiá Natália Milanová.

Slobodní a nezávislí novinári sú podľa nej nesmierne dôležití pre zdravý vývoj spoločnosti. Informoval o tom hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky.
Kauza sledovania novinárov prepukla na jeseň minulého roka, keď bola medializovaná svedecká výpoveď Petra Tótha o tom, že pre Mariana Kočnera vykonával úlohy spojené so získavaním informácií o vybraných novinároch.
V súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vyšli najavo aj informácie o lustrovaní novinárov v policajných databázach, vrátane samotného Kuciaka. Polícia v tejto súvislosti vedie samostatné vyšetrovanie.