BRATISLAVA. Digitalizácia chráni kultúrne dedičstvo. Vyplýva to z výstupov národných projektov digitalizácie v kultúre, ktoré dnes na technologickom festivale IXPO v Bratislave predstavilo Ministerstvo kultúry SR.
Digitalizácia v kultúre bola financovaná z európskych zdrojov, a to z Operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS) – prioritnej osi Rozvoj pamäťových a fondových inštitúcií a obnova ich národnej infraštruktúry.
Ochrana kultúrneho dedičstva
Konkrétne vznikli dátové úložiská, v ktorých sú zdigitalizované objekty kultúrneho dedičstva bezpečne uložené.
Digitalizácia tak chráni naše kultúrne dedičstvo, keďže mnohé objekty, texty museli byť predtým, ako boli zdigitalizované, ošetrené a niektoré zreštaurované.
Ako informovala riaditeľka komunikačného odboru ministerstva kultúry Barbora Palovičová, ministerstvo "prostredníctvom vybraných organizácií vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti realizovalo 13 národných projektov, ktorých hlavnými výstupmi je digitalizácia, sprístupňovanie pamäťových a fondových inštitúcií".
Vybudovali digitalizačné pracoviská vo viacerých inštitúciách, ktoré pokračujú v digitalizácii aj po skončení projektov.
Sústavu tvorí vyše sto múzeí
Významnú úlohu v procese informatizácie spoločnosti zohrávajú pamäťové a fondové inštitúcie, v ktorých je koncentrované obrovské kultúrne, vedecké a intelektuálne dedičstvo, upozornilo ďalej v tlačovej správe Ministerstvo kultúry.
Sústavu pamäťových a fondových inštitúcií na Slovensku tvorí 106 múzeí, 25 galérií, 6 485 knižníc, 72 archívov, 14 577 pamiatkových objektov, ktoré tvoria 9 647 nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok, 85 pamiatkových zón, 28 pamiatkových rezervácií, päť lokalít zapísaných v Zozname svetového dedičstva.
Kultúrne dedičstvo svojou jedinečnou komplexnosťou predstavuje jednu z najväčších výziev pre aplikovanú informačnú vedu, kde objem, kvalita, prístupnosť poznatkov je základom vedomostne orientovanej spoločnosti, uvádza tlačová správa.
Medzi organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva kultúry, ktoré sa zapojili do digitalizácie, patrí Múzeum Slovenského národného povstania, Národné osvetové centrum, Pamiatkový úrad Slovenskej republiky, Slovenská národná galéria, Slovenská národná knižnica, Slovenské národné múzeum, Slovenský filmový ústav, Slovenský ľudový umelecký kolektív, Štátna vedecká knižnica v Prešove a Univerzitná knižnica v Bratislave.
Súčasťou digitalizácie v kultúre je napríklad aj vytvorenie Centrálneho dátového archívu v Univerzitnej knižnici v Bratislave.
Slúži v oblasti kultúry, ale aj v školstve, vo vede a výskume či vzdelanostnej ekonomike. Jedným z cieľov projektu je zvýšenie prístupnosti kultúrnych artefaktov verejnosti.
Autorské práva a technickú kompatibilitu projektov ošetruje projekt Centrálna aplikačná infraštruktúra a registratúra. V rámci tohto projektu bol vytvorený portál kultúry Slovakiana.
Ako súčasť siete európskych kultúrnych portálov na čele s celoeurópskym kultúrnym portálom Europeana sprístupňuje výsledky digitalizácie slovenského kultúrneho dedičstva. Na portáli si verejnosť môže zdigitalizované objekty vyhľadať, študovať a používať ich.
V súčasnosti je v Slovakiane voľne prístupných 17 493 objektov Slovenskej národnej knižnice, 14 067 objektov Slovenskej národnej galérie, 41 061 objektov Múzea SNP a Slovenského národného múzeum, 1 307 objektov Pamiatkového úradu SR, 106 objektov Slovenského filmového ústavu, 123 objektov Štátnej vedeckej knižnice Prešov, 1 776 objektov Slovenského ľudového umeleckého kolektívu a 295 objektov Národného osvetového centra.