SME
Nedeľa, 4. jún, 2023 | Meniny má Lenka

Kauzou Inda Nishita T. sa začne zaoberať odvolací Krajský súd

Pôvodne bol Nishit T. obžalovaný z vraždy a ublíženia na zdraví.

Nishit T. Nishit T. (Zdroj: SME - Marko Erd)

BRATISLAVA. Kauzou Inda Nishita T., ktorého v polovici októbra minulého roku Okresný súd Bratislava I oslobodil spod obžaloby Krajskej prokuratúry v Bratislave, sa začne zaoberať odvolací Krajský súd v Bratislave.

"Okresný súd Bratislava I predložil predmetnú trestnú vec odvolaciemu KS v Bratislave dňa 24. apríla. Príslušný senát odvolacieho súdu sa v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch bude podrobne oboznamovať s rozhodnutím prvostupňového súdu a s rozsiahlym spisovým materiálom," uviedol v piatok hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skutok spĺňal atribúty nutnej obrany

Pôvodne bol Nishit T. obžalovaný z vraždy a ublíženia na zdraví. Incident slovenského občana, pôvodom z Indie, s dvoma mužmi sa odohral pred viac ako rokom a pol v centre Bratislavy.

"Rozhodovanie súdu nebolo ľahké a jednoduché. V skutkových otázkach, kde existujú pochybnosti, musí ich súd vyhodnotiť v prospech obžalovaného. Je potrebné zdôrazniť, že predseda senátu nikdy nemôže prihliadať na informácie, ktoré zaznejú v médiách. Názory aj verejnosti sa nemôžu premietnuť do rozhodovania súdu. V danej trestnej veci bolo vykonané rozsiahle dokazovanie," povedal predseda trojčlenného senátu Okresnéého súdu Bratislava I v zdôvodnení rozsudku minulý rok v októbri.

Poukázal pritom na nahrávky z kamerového systému z Veľvyslanectva SRN. Súd dospel k záveru, že skutok napĺňa atribúty nutnej obrany v zmysle Trestného zákona.

SkryťVypnúť reklamu

Nože Indovi nepriťažili

Ak mal Nishit T. pri sebe nože, nemôže mu to podľa súdu priťažovať.

"Skutočnosť, že obžalovaný ich použil na svoju obranu, svedčia viaceré dôkazy a najmä kamerový záznam," uviedol vtedy predseda senátu Okresného súdu Bratislava I.

Osoba brániaca sa nemusí zvoliť najmiernejší spôsob obrany, dodal okrem iného sudca. "Boli to poškodení, ktorí vyprovokovali konflikt a značne agresívne napádali obžalovaného," doplnil.

Obžalovaný sa podľa predsedu senátu mohol obávať nielen o svoje zdravie, ale aj o svoj život.

Dozorujúci prokurátor Michal Šúrek vtedy podal dovolanie. Prokurátor si stojí za pôvodnou obžalobou a nemienil ju prekvalifikovať. Pozostalí, teda poškodení, podali odvolanie vo veci odškodného.

SkryťVypnúť reklamu

Sudca zároveň vydal po vynesení rozsudku príkaz na okamžité prepustenie Nishita T. z väzby, voči ktorému nebol prípustný opravný prostriedok.

Potýčka pre taxík sa odohrala počas noci na jeseň 2017 v centre Bratislavy, v blízkosti Veľvyslanectva SRN. Slovák, pôvodom z Indie, použil nôž voči 37-ročnému Bratislavčanovi Branislavovi B., ktorý následkom rezného poranenia podľahol.

Ďalšiemu poškodenému vtedy spôsobil rezné poranenia. Incidentu predchádzal verbálny konflikt, o čom svedčia aj kamerové záznamy.

V minulosti mal byť Ind údajne verbálne napádaný pre svoj pôvod. Útoky však na polícii nikdy neohlásil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

  1. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  3. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
  4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
  5. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
  6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  8. V Bratislave sa koná Globsec
  1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
  2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
  3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
  4. dm sa zameriava na ženské zdravie
  5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
  6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
  7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
  8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 16 591
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 10 485
  3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 8 467
  4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 290
  5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 064
  6. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 3 984
  7. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 556
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 3 336
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná snímka.

Predčasné parlamentné voľby sa majú konať 30. septembra.


TASR 1 h
Ilustračná foto

Inštitút ekonomických a spoločenských analýz odporúča systémové reformy.


TASR 2 h
Juraj Krúpa.

Vláda Ódora nezíska v parlamente dôveru, odhadujú.


TASR 4 h
Rozhorelo sa v byte na prízemí.

Obyvateľov museli evakuovať.


a 1 ďalší 5 h

Sportnet

Lewis Hamilton počas Veľkej ceny Španielska.

Sergio Perez poskočil z jedenásteho miesta v kvalifikácii na štvrté.


TASR 2 h
Novak Djokovič.

V osemfinálovom dueli stratil srbský tenista iba sedem gemov.


TASR 2 h
Ilkay Gundogan a Erling Haaland oslavujú zisk FA Cupu.

Vo finále Ligy majstrov čaká na zverencov Pepa Guardiolu Inter Miláno.


TASR 1 h
Karolina Muchová v zápase osemfinále Roland Garros 2023.

Po trojsetovej bitke ide ďalej aj Pavľučenkovová.


TASR 2 h
SkryťZatvoriť reklamu