SME

Dzurinda: Konzum sa preniesol aj do politiky. Len kupujeme a zahadzujeme

EÚ nemá fušovať do sociálnej oblasti.

(Zdroj: FOTO SME- JOZEF JAKUBČO )
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Expremiér Mikuláš Dzurinda pri príležitosti 15. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie pre SME hovorí o príčinách krízy v Európskej únii, o tom, čo v nej treba zmeniť, ako politici zneužívajú v politickom boji Brusel, no hodnotí aj dianie na slovenskej politickej scéne za posledný rok či novú stranu prezidenta Andreja Kisku.

V súčasnej kampani k eurovoľbám viaceré strany prichádzajú s heslami, že Úniu treba po tých rokoch opraviť alebo že jej chýba zdravý rozum. Vy ste pred rokom povedali, že EÚ sa niekedy nevie dostatočne rýchlo a efektívne rozhodovať, napríklad keď meditovala nad tým, či na sankčný zoznam dať dve či tri bieloruské firmy a Lukašenko zatiaľ zatváral lídrov opozície. Chýba v niečom Európskej únii zdravý rozum?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Je to hlúpe zjednodušenie, ku ktorému sa uchýlime vtedy, keď nemáme čo povedať. Ak by sme prijali tézu, že nám chýba zdravý rozum, urazili by sme nielen európskych a národných lídrov, ale aj občanov nášho kontinentu.

Jean-Claude Juncker (šéf Európskej komisie, pozn. red.) v rozhovore pre SME spomenul, ako za všetko, aj za to, čo nemá v kompetenciách, viníme Európsku komisiu.

Ale je aj našou chybou, že sme nedokázali vykolíkovať ihrisko. Kompetencie Únie a jednotlivých národných štátov sú rozmazané. Neraz sme sa dopustili hriechu, že únioví lídri, teda lídri Európskej komisie, Rady aj parlamentu fušujú do vecí, do ktorých ich nič nie je."

Napríklad?

"V sociálnej oblasti. Pozrite si Sargentiniovej správu, ktorá sa týka Maďarska. (Judith Sargentini, holandská europoslankyňa za Skupinu zelených, pozn. red.).

Veľmi pomohla Orbánovi tým, že kritizovala nielen veci, ktoré sú v kompetencii európskych inštitúcií, ale začala meditovať o ochrane LGBTI v Maďarsku, o výške dôchodkov, o materských dávkach v Maďarsku.

Čo je úniové inštitúcie do toho? To sú výlučné a výsostné národné kompetencie."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rozmeňme to na drobné. Do čoho by Európska únia mala hovoriť a do čoho už nie tak, aby bolo členstvo v nej prospešné a fungovala efektívne?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5WBM na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu