BRATISLAVA. Slovensko bude organizátorom Jarného zasadnutia Parlamentného zhromaždenia Severoatlantickej aliancie (NATO), ktoré sa bude konať 31. mája až 3. júna v Bratislave.
Ako v utorok na tlačovej konferencii informoval vedúci Stálej delegácie Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) v Parlamentnom zhromaždení NATO Martin Fedor, po pätnástich rokoch pôjde o najväčšiu zahraničnopolitickú udalosť na Slovensku.
Delegáti zo 48 krajín sveta
Zúčastní sa na ňom 650 delegátov zo 48 krajín sveta. Fedor zdôraznil, že na toto zasadnutie sú pozvaní aj najvyšší ústavní činitelia SR.
Fedor na tlačovej konferencii uviedol, že vláda schválila dobrú bezpečnostnú stratégiu.
Objavujú sa však podľa neho hlasy, ktoré našu zahraničnú orientáciu spochybňujú, čo považuje za najväčšie ohrozenie.
„Za 15 rokov od nášho vstupu do NATO sa totiž situácia v našom regióne diametrálne zmenila a pre Slovensko je preto dôležité byť v organizácii, ako je NATO,“ objasňuje Fedor. Široká zhoda v bezpečnostných témach je totiž podľa neho pre SR absolútne rozhodujúca.
„Sú záujmy tohto štátu, ktoré musíme obhajovať spoločne. V otázkach nášho členstva v NATO je ešte stále silný súhlas medzi väčšinou členov parlamentu,“ zdôrazňuje Fedor.
Smerovanie zahraničnej politiky
Člen Stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení NATO Eduard Heger na tlačovej konferencii uviedol, že toto zasadnutie je významnou akciou pre Slovensko, ale aj príležitosť, ako spojencom ukázať, kde je hodnotovo naše miesto.
„Od najvyšších ústavných činiteľov preto na tomto fóre musí vyjsť nespochybniteľný signál o jasnom smerovaní slovenskej zahraničnej politiky. Slovensko ako malá krajina na východnej hranici EÚ v súčasnom nestabilnom svete nemá inú alternatívu pre svoju bezpečnosť, ako jeho členstvo v NATO a čo najužšiu spoluprácu so spojencami,“ vysvetľuje Heger.
Za 15 rokov, čo SR vstúpilo do NATO, sa podľa jeho slov bezpečnostné prostredie v celom regióne, ale najmä na východ od našich hraníc, výrazne zhoršilo.
„Dochádza k porušovaniu medzinárodných pravidiel a medzinárodného práva, k využívaniu dezinformačných aktivít a zneužívaniu sociálnych sietí a ekonomických nástrojov na podkopávanie demokratických princípov, na ktorých je postavená naša spoločnosť. Toto si vyžaduje úzku medzinárodnú spoluprácu pri hľadaní riešení v záujme udržania stability a mieru. SR preto nesmie ostať bokom,“ zdôrazňuje Fedor.
Bezpečnostná stratégia
Mrzí ho preto, že doteraz koalícia do NR SR nepredložila bezpečnostnú stratégiu, ktorá veľmi presne upozorňuje na hrozby tohto sveta.
„Musíme preto vyslať jasný signál a túto stratégiu prijať aj na pôde NR SR. Naši spojenci by tak jasne videli, že to s naším ukotvením v transatlantických štruktúrach myslíme vážne a konsenzus o zahraničnom smerovaní SR tu stále je," dodáva Fedor.
Tlačová konferencia bola pripravovaná v súvislosti s Jarným zasadnutím Parlamentného zhromaždenia NATO, ktoré bude 31. mája až 3. júna v Bratislave.
Je to fórum, na ktorom sa jeho účastníci venujú predovšetkým otázkam bezpečnosti a obrany.