SME
Sobota, 26. september, 2020 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky

Koalícia vo vstupe SR do EÚ vidí dôvod na oslavu, opozícia vníma pozitíva

Niektorí politici hovoria aj o potrebe reformy.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Koaliční predstavitelia si členstvo Slovenska v Európskej únii chvália, vyzdvihujú najmä voľný pohyb či spoločnú menu - euro. Úniu podľa nich čakajú viaceré výzvy a hovoria aj o potrebe istej reformy.

Pre TASR to povedali pri príležitosti 15. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie (1.5.2004).

Saková: Ide o jeden z najdôležitejších dní v moderných dejinách

Deň vstupu Slovenska do EÚ považuje ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) za jeden z najdôležitejších dní v moderných dejinách SR. "Slovenská republika je hrdou a sebavedomou súčasťou spoločenstva demokratických krajín, s ktorými zdieľame spoločné hodnoty," napísala na sociálnej sieti.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerka tiež pripomína, že vďaka eurofondom sa na Slovensku podarilo zvýšiť zamestnanosť, podporiť digitalizáciu, či nakúpiť novú techniku. Spomenula aj blížiace sa voľby poslancov Európskeho parlamentu.

"Okrem iného budú rozhodovať o takých veciach, ako kto obsadí jednotlivé euroinštitúcie alebo koľko peňazí z viacročného eurorozpočtu dostane Slovensko," zdôraznila. Verí preto, že jej rezort zabezpečí pokojný a nerušený priebeh volieb.

Pellegrini hovorí, že sa ľudia majú lepšie

Slováci sa majú lepšie ako pred niekoľkými rokmi, alebo aj z hľadiska väčšieho časového odstupu. Pri príležitosti osláv 1. mája to v Žiline v stredu povedal premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

"Dnes oslavujeme aj 15. výročie vstupu do Európskej únie, čo, samozrejme, pomohlo tomu, aby sa Slovensko po období ťažkých a boľavých reforiem začalo vyvíjať rýchlejšie ako predtým. Som veľmi rád, že sa postupne približujeme priemeru Európskej únie. Ešte máme pred sebou cestu, tá nie je ukončená, ale ideme dobrým tempom a dnes dosahujeme vyššiu kvalitu života ako pred desiatimi či 15 rokmi," skonštatoval premiér.

Skryť Vypnúť reklamu

Cséfalvayová: Najúspešnejšie obdobie

Uplynulých 15 rokov je pre Slovensko jednoznačne najúspešnejším obdobím v jeho histórii, a to nielen z pohľadu jeho ekonomického, ale aj geopolitického postavenia. Uviedla predsedníčka zahraničného výboru Národnej rady Katarína Cséfalvayová (Most-Híd).

"Vďaka EÚ prvýkrát v regióne strednej Európy nie sme na jedálnom lístku iných, silnejších mocností. Môžeme sedieť pri jednom stole s tými najsilnejšími, mať rovnaký hlas a nenechať o nás rozhodovať iných," vyhlásila poslankyňa.

Cséfalvayová ako hlavnú výzvu, ktorej EÚ v súčasnosti čelí, vníma pochopenie potreby prehĺbenia európskej spolupráce v globálnom kontexte a každodenné prekonávanie národných egoizmov a rastúceho nacionalizmu. Hlavnou skúškou budú podľa nej blížiace sa eurovoľby, ktoré podľa jej slov ukážu, do akej miery Európania podľahli dezinformáciám, nacionalizmu a populizmu.

Skryť Vypnúť reklamu

Danko: Únia je dobrý projekt

EÚ je dobrý projekt, no stále je čo zlepšovať. Uviedol to predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS), ktorý zároveň ocenil prínos EÚ pre život občanov SR.

"Presne pred 15 rokmi, v roku 2004, sa začal pre Slovensko písať veľmi úspešný príbeh. Vstupom do Európskej únie sa nám postupne otvorili hranice, začal sa rozbiehať cestovný ruch, otvorili sa možnosti voľnému obchodu, poskytli sa nám nové pracovné možnosti. Veľa vecí sa rozbehlo aj na Slovensku. Vybudovali sa detské ihriská, zrekonštruovali školy a škôlky, mnohé dediny sa pripojili na kanalizáciu. Je faktom, že nám EÚ priniesla veľa pozitív," zhodnotil predseda parlamentu.

Na druhej strane je Danko presvedčený, že europoslanci by mali viac riešiť reálne problémy ľudí, napríklad aj v spolupráci s národnými parlamentmi. "Vždy jasne deklarujem, že Európska únia je to najlepšie riešenie pre Slovenskú republiku. Potrebujeme však, aby prišli noví politickí lídri, ktorí nastavia lepšie fungovanie, novú komunikáciu a pripravia reformu Európskej únie," uviedol. Apeluje preto na zodpovedný prístup voličov v blížiacich sa eurovoľbách.

Skryť Vypnúť reklamu

Petrák: Dôvod na oslavu je

Poslanec Smeru-SD Ľubomír Petrák je presvedčený, že v deň výročia je dôvod na oslavu. "Vstup Slovenska do EÚ patrí medzi pozitívne stránky histórie Slovenska. Sme členmi širokého spoločenstva štátov, má to významný podiel na raste hospodárstva a životnej úrovne na Slovensku, aj podiel na raste investícií na Slovensku," vysvetlil Petrák.

Za pozitívum považuje voľný pohyb osôb a spoločnú menu euro. Únia však podľa Petráka bude do budúcnosti potrebovať vnútornú reformu.

"Predovšetkým si bude musieť, podľa môjho názoru, skupina starých členských štátov uvedomiť, že to nie je o tom, že bude diktovať pomienky všetkým členom EÚ, ale bude ich brať ako partnerov. Toto je jedna z najzásadnejších mentálnych reforiem, ktorú EÚ potrebuje a osobne si myslím, že aj najväčšia výzva do budúcnosti," podotkol s tým, že je načase, aby sa krajiny naučili navzájom viac počúvať.

Skryť Vypnúť reklamu

Bernaťák hovorí o reforme

"Najpozitívnejší prvok vstupu Slovenska do EÚ je otvorenie hraníc," povedal predseda klubu SNS Tibor Bernaťák. Hoci členstvo v únii prináša Slovensku pozitíva, strana už dlhšie hovorí o potrebe reformy spoločenstva.

"EÚ je v niektorých veciach odtrhnutá od reality a je potrebné, aby aj v nej zavládol zdravý rozum, aby sa opatrenia prijímali tak, aby ľuďom reálne pomáhali," poznamenal Bernaťák.

Ako príklad pozitívneho opatrenia, ktoré reálne pomohlo ľuďom, označil roaming. "V rámci únie musia mať operátori rovnaké ceny. Takými vecami by sa mala EÚ zaoberať," poznamenal Bernaťák.

Nagy: Zažili sme rôzne obdobia

Europoslanec Mosta-Híd József Nagy doplnil, že za 15 rokov členstva sme zažili rôzne obdobia. "Pozitívnejšie, aj negatívnejšie, tak ako je to aj v živote človeka. Dôležité je to, aby sme sa dokázali poučiť z chýb, ktoré sa stali v minulosti a boli tak lepšie pripravení na výzvy, ktoré nás čakajú v budúcnosti," povedal Nagy.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovenská republika sa pred 15 rokmi - 1. mája 2004 - stala členským štátom Európskej únie (EÚ). Cesta SR do EÚ sa začala po zániku Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) a vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993. Zavŕšila sa po 14 a pol roku od pádu železnej opony a po 11 rokoch od osamostatnenia Slovenska.

Opozícia vidí najmä pozitíva

Na tom, že pozitíva slovenského členstva v Európskej únii prevyšujú nad negatívami, sa zhodli predstavitelia väčšiny opozičných politických strán.

Okrem hodnotenia uplynulého obdobia je potrebné myslieť aj na budúcnosť.

Matovič: EÚ môže byť zárukou lepšej budúcnosti

Európska únia môže byť podľa slov predsedu hnutia OĽaNO Igora Matoviča naďalej zárukou "lepšej a bezpečnej budúcnosti pre nás a pre naše deti, keď ju nezradíme". Predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová označila vstup SR do Únie za historický míľnik pre krajinu aj občanov.

Skryť Vypnúť reklamu

Skonštatovala však, že aj Slovensko stojí aktuálne "pred voľbou, aká bude Európska únia, či budeme smerovať k rozpadu, alebo k tvorivej spolupráci a vzájomnej pomoci". Myslí si, že ako každý iný projekt, aj únia má svoje chyby. "No je to pre nás dôležité spojenectvo, ktoré nemáme búrať, ale intenzívne pracovať na odstránení chýb," zdôraznila.

Pčolinský považuje úniu za dobrú myšlienku

"Môžeme si zhodnotiť, čo nám tých 15 rokov prinieslo, môžeme o tom polemizovať, môžeme viesť diskusie, kam by sa to malo ďalej uberať najbližších 15 rokov," povedal poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina).

Hoci má podľa jeho slov hodnotenie uplynulého obdobia zmysel, skonštatoval, že zhodnotiť to vedia aj sami ľudia. Európsku úniu považuje za veľmi dobrú myšlienku. "Len sa to neuberá správnym smerom v posledných rokoch, preto to chceme upraviť," doplnil.

Skryť Vypnúť reklamu

Sulík: Prevažujú pozitíva

Na 15. výročie vstupu Slovenska do Európskej únie si spomenula aj opozičná SaS. "Bez akýchkoľvek pochybností pozitíva nášho členstva v EÚ prevyšujú negatíva," vyjadril sa predseda SaS Richard Sulík.

Ako najväčšie výhody slovenského pôsobenia v EÚ vymenoval spoločný trh, menu, hranice a eurofondy.

Beblavý vidí aj výzvy

"Myslím si, že je dôvod oslavovať, pretože sme súčasťou najúspešnejšieho projektu na svete," skonštatoval poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Beblavý (nezaradený). Podľa jeho názoru však ľudia v minulosti očakávali, že po 15 rokoch v Únii bude Slovensko ďalej.

Za výzvu do ďalších rokov považuje najmä to, aby Slovensko nebolo len v Európe, ale aby bolo európske.

Podľa jeho názoru vstup do EÚ Slovákom vzal predovšetkým obavy o to, kde budú vyrastať ich deti. Na otázky o reformovaní únie odpovedal tým, že v budúcnosti je potrebná lepšia ochrana hraníc. Doplnil, že v rámci Európy treba posilniť tiež sociálne a ekonomické spoločné štandardy. "Aby sme boli nielen jednotný trh, ale aj jednotný priestor, kde ľudia majú rovnaké sociálne práva a postupne sa spájajúcu kvalitu života," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 2. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali
 3. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 4. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 5. Regionálne poklady nájdete aj v Kauflande
 6. Slováci zisťujú, že mať plán je dobrá vec
 7. Týchto 5 nehôd v domácnosti vás presvedčí - poistenie sa oplatí
 8. Chcete mať ekologickú domácnosť? Začnite od zelenej elektriny
 9. Šport je dôležitý pre fyzické aj mentálne zdravie
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 2. Mobilný zdvihák pre pacienta
 3. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 4. Otázky zo zubárskeho kresla: Zubné implantáty
 5. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali
 6. Únava, Stres ? Nízke libido ? Riešenie je jednoduché!
 7. Veľký úspech slovenskej kávy v medzinárodnej súťaži Great Taste
 8. Obľúbená značka YES! sa rozrastá o nové proteínové tyčinky
 9. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 10. Štyri znaky nesprávneho zateplenia a ako sa im vyhnúť
 1. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 26 404
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 484
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 16 245
 4. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 10 609
 5. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 10 545
 6. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 10 168
 7. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 10 125
 8. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 9 600
 9. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 9 403
 10. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie 7 544
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vláda Igora Matoviča

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Európska únia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Podcast Dejiny

Pustý kút Uhorska premenil na kultúrnu krajinu. Kto bol František Štefan Lotrinský?

Manžel Márie Terézie bol nadaný podnikateľ a vizionár.

Podcast Dejiny - historický podcast v spolupráci s magazínom Historická revue.

Flegr: Slovensko má ešte šancu druhú vlnu zvrátiť

Rozhovor s biológom a parazitológom, profesorom Jaroslavom Flegrom.

Jaroslav Flegr.
Testovanie na nový koronavírus.
Infektologička Alena Koščálová

Neprehliadnite tiež

Flegr: Slovensko má ešte šancu druhú vlnu zvrátiť

Rozhovor s biológom a parazitológom, profesorom Jaroslavom Flegrom.

Jaroslav Flegr.

Šéfa polície vyberie koalícia podľa pravidiel, ktorým sama neverí

Konkurz vypíše minister Mikulec v najbližších dňoch.

Minister vnútra Roman Mikulec a dočasný policajný prezident Peter Kovařík (vzadu).
Širšia panoráma historického centra s Hanušovským viaduktom v pozadí v meste Hanušovce nad Topľou.

Meteorológovia varujú pred povodňami z dažďa v niektorých regiónoch

Výrazné zrážky môžu v niektorých regiónoch západného a stredného Slovenska spôsobiť povodne.