Ž iadni sýkorovci ani piťovci. Podnikateľ Marian Kočner si za roky pôsobenia vo verejnom živote vytvoril skupinu, ktorá by sa dala prirovnať k mafiánskemu zoskupeniu.
Kočnerovcom.
Časť týchto ľudí mu pomohla pri rôznych podvodoch a ekonomickej trestnej činnosti, ktorá vyplávala na povrch napríklad pri kauzách Technopol Servis či zmenky televízie Markíza.
Ďalšia časť „jeho ľudí“ pre neho sledovala rôzne osoby od novinárov až po politikov, na ktorých získavala kompromitujúce materiály. A zdá sa, že pre Kočnera pracovalo aj akési vražedné komando.

Štvorica Alena Zsuzsová, Zoltán Andruskó, Tomáš Szabó a Miroslav Marček stojí podľa vyšetrovateľov za vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale spájajú ju aj s plánovaním vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Petra Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica.
Právnici napokon prežili. Po vražde novinára a jeho snúbenice sa do väzenia dostali nielen štyria podozriví. Skončil v ňom, hoci najprv pre inú kauzu, aj samotný Kočner.
Aj keď Kočner celkom nezodpovedá zafixovanému obrazu mafiána so samopalom v ruke, po potvrdení doterajších podozrení je jasným mafiánom 21. storočia, hovorí český investigatívny novinár Jaroslav Kmenta, ktorý napísal niekoľko kníh o fungovaní mafie v Česku.
„Nemusí mať vlastné podsvetie, stačí, keď na rôzne operácie využíva iné gangy alebo 'samostatné jednotky',“ vysvetľuje Kmenta. Už z toho, čo o Kočnerovi verejne zaznelo, je podľa neho jasné, že ide o „kmotra slovenského polosveta“.