POPRAD. Problém samospráv s nedostatkom prostriedkov na financovanie vládnych sociálnych balíčkov pretrváva.
Samosprávam stále chýbajú peniaze na obedy zadarmo či na rekreačné poukazy pre svojich zamestnancov.
Peniaze chýbajú aj na zimnú údržbu
Problémy majú aj naďalej s prípravou financovania budúcej zimnej údržby.
„Rokovania s vládou sa zatiaľ neuskutočnili, no plánujeme stretnutie s premiérom ešte pred májovým snemom ZMOS-u,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ZMOS Michal Kaliňák.
Doplnil, že už budúci týždeň zasadá Rada ZMOS a mala by stanoviť priority, ktorými sa budú zaoberať na májovom sneme.
„Jednou z priorít bude chodníková novela alebo inak celoplošná zimná údržba ciest a chodníkov prenesená vládou na samosprávy spolu s vládnym sociálnym balíčkom,“ dodal Kaliňák.
Vládny sociálny balíček preniesol na samosprávy aj zvýšenie platových taríf zamestnancov o 10 percent, obedy zadarmo, zvýšenie minimálnej mzdy zamestnancov či povinnosť prispievať zamestnancom na rekreačné poukazy.
Zvýšenie podielových daní nestačí
Kompenzáciou pre samosprávy malo byť zvýšenie podielových daní, čo však mestám a obciam nepokryje reálne náklady a v rozpočtoch im bude chýbať odhadom 80 miliónov eur.
„Vláda navyše avizuje zvýšenie platov učiteľov od budúceho školského roka, čo samosprávy zasiahne ešte viac. Rozpočty samospráv sú pritom napnuté už aj bez toho,“ vysvetľuje predseda ZMOS Michal Sýkora,
Vo Vysokých Tatrách museli pre rekreačné poukazy upraviť mestský rozpočet na rok 2019 o 15 500 eur pre zhruba 60 zamestnancov mestského úradu, materských škôl a Mestskej polície.
„Našťastie, túto položku sme vykryli z nárastu podielových daní,“ vysvetľuje Mária Fábryová, vedúca ekonomického oddelenia Mesta Vysoké Tatry.
Primátor mesta Spišská Nová Ves Pavol Bečarik uviedol pre agentúru SITA, že jedna vec je presun prostriedkov v podobe zvýšených podielových daní na konkrétne opatrenia vlády, druhá vec je s tým súvisiace nepriame a režijné náklady.
„Zabezpečenie sociálneho balíčka vlády reálne nevieme zvládať s rovnakým počtom zamestnancov. Pre obedy zadarmo musíme nakúpiť techniku, taniere, vybaviť jedálne, a to je len kvapka v mori. Nedokážeme financovať zmeny zákonov a legislatívy. Aký budú mať tieto opatrenia skutočný dopad na rozpočty obcí uvidíme až o rok,“ dodáva Bečarik.
Podľa ZMOS-u samosprávy síce zaznamenali nárast podielových daní o 178 miliónov eur, no náklady na legislatívne opatrenia parlamentu predstavujú 260 miliónov eur. Rozdiel v rozpočtoch samospráv chýba.