Bratislava 19. marca (TASR) - Na potrebu získavania občanov a percentuálne zvyšovanie súhlasu verejnosti s prístupovým procesom SR do Severoatlantickej aliancie poukázal dnes na 4. zasadaní Výboru vlády SR Národného programu prípravy SR na vstup do NATO (PRENAME) premiér Mikuláš Dzurinda.
Informoval, že z 32-percentného minima podpory počas kosovskej krízy je v súčasnosti za vstup SR do aliancie asi 50 percent obyvateľov, avšak aj to je neuspokojivé. Preto premiér navrhuje zapojiť do kampane nielen médiá, ale aj organizácie tretieho sektora tak, aby konštantne malo kladný postoj aspoň 60 percent verejnosti. "Musíme občanom vysvetľovať, že NATO nie o vojne, ale o mieri, prosperite a ekonomickej budúcnosti Slovenska", poznamenal premiér.
Úsmevný dodatok, že "najlepšie by bolo kampaň oprieť o bicykel" vzápätí vysvetlil. Premiér sám plánuje chodiť po Slovensku, stretávať sa s občanmi a predstaviteľmi samospráv, viesť diskusie a poukazovať na klady vstupu do NATO. V tejto súvislosti poznamenal, že v prístupovom období sa treba vyvarovať chýb, ktoré robili susedia SR - v súčasnosti už členovia aliancie.
M. Dzurinda privíta aj stretnutia a rokovania s predstaviteľmi opozície, avšak len ak budú konštruktívne a "pre dobro veci". Osobne bude ústretový ku každému podnetu, za najvhodnejšiu pôdu na rokovania ale považuje parlament a stretávanie sa poslaneckých klubov a parlamentných výborov.
V súvislosti s čoraz častejšie sa objavujúcimi informáciami o výhodnosti presunutia budúcich parlamentných volieb na jún 2002 šéf vládneho kabinetu zdôraznil, že podľa neho ide o politické špekulácie. "Otázkou je, čo bude dobré pre dosahovanie zásadných a strategických cieľov. Ak sa totiž dohodneme s opozíciou na dodržaní priority, ktorou je vstup do NATO, reči o predčasných voľbách sú bezpredmetné", poznamenal. Dôvod na takýto postup nevidí ani s v súvislosti s obavami zo schvaľovania štátneho rozpočtu na rok 2003, keďže s jeho prípravou môže začať ešte stará vláda.
Najdôležitejším prvkom Aktualizovaného národného programu PRENAME na rok 2001 je podľa ministra obrany SR Jozefa Stanka zabezpečenie súladu medzi vytýčenými úlohami a finančným krytím. Oproti predpokladu využiť v tomto roku na projekty prípravy vstupu SR do NATO 1,28 miliardy korún sa vyčlenením osobitných zdrojov z iných rezortov čiastka viac ako zdvojnásobila.
Od aprílového rokovania Severoatlantickej rady a SR podľa premiéra možno očakávať komplexnejšie, výstižnejšie a pozitívnejšie hodnotenie Slovenska a jeho aktivít v ambícii získať plnohodnotné členstvo v Severoatlantickej aliancii.