BRATISLAVA. Slovensko si bude zabezpečovať pandemickú vakcínu proti chrípke cez spoločné obstarávanie na úrovni Európskej únie (EÚ).
Cena za jedno balenie vakcíny od britskej firmy Seqirus má byť vo výške 8,63 eura bez DPH.
Poplatok za pripravenosť
Okrem toho sa má platiť aj poplatok za pripravenosť. Návrh z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR odsúhlasila v utorok vláda.
Slovensko má každoročne platiť poplatok za pripravenosť vo výške 0,59 eura na jednu vakcínu. Podľa materiálu si to vyžiada 365.328 eur ročne do roku 2022.
Má ísť o garanciu dodania pandemickej vakcíny za dohodnutých podmienok a ceny čo najskôr po vyhlásení pandémie chrípky alebo mimoriadnej situácie na úrovni EÚ.
Ako sa vysvetľuje v materiáli, sú aj iné možnosti prístupu k vakcíne, nemusia však garantovať dostatočné výrobné kapacity.
V prípade neschválenia spoločného nákupu mohlo Slovensko podľa ministerstva zdravotníctva prísť o možnosť vopred si zabezpečiť prístup k vakcíne. Zámer vlastnej výroby, ktorý štát inicioval v roku 2012, sa napokon nerealizoval.
Nový typ vírusu chrípky
Pandémiu chrípky vyhlasuje a odvoláva Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pri vzniku celosvetovej epidémie chrípky u ľudí spôsobenej novým neznámym typom vírusu chrípky, voči ktorému ľudská populácia nemá vyvinutú žiadnu imunitu.
Posledná pandémia chrípky bola vyhlásená v júni 2009.
"Medzi základné opatrenia v prípade vyhlásenia a výskytu pandémie chrípky na území SR patrí redukcia dosahu na verejné zdravie znížením chorobnosti a úmrtnosti, ochrana a liečba populácie cielenými opatreniami zameranými na spomalenie šírenia pandémie aj za cenu predĺženia trvania pandémie, spolupráca medzi vládou SR, úradmi verejného zdravotníctva, zdravotníckymi organizáciami, štátnou veterinárnou správou a verejnosťou a medzinárodná spolupráca," uvádza sa v materiáli.
Nový typ vírusu chrípky sa rovnako môže vyskytnúť v rámci určitej geografickej oblasti, napríklad iba v európskych krajinách. V takomto prípade môže vyhlásiť mimoriadnu situáciu Európska komisia a odporučiť iniciáciu očkovania pandemickou vakcínou.
Vláda ďalej rokovala o:
- Náklady na riešenie následkov mimoriadnych situácií z rokov 2017 a 2018 predstavujú 129 111 eur. Konštatuje to ministerstvo vnútra v dokumente „Návrh na úhradu výdavkov súvisiacich so záchrannými prácami počas mimoriadnej situácie v územnej pôsobnosti okresných úradov Kysucké Nové Mesto, Kežmarok, Sobrance, Rimavská Sobota, Spišská Nová Ves, Levoča a Michalovce". Tento dokument dnes odobrila vláda.
- Vláda odobrila povýšenie profesionálnych vojakov na návrh Ministerstva obrany SR. Vyššiu hodnosť dostane aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko, ktorý bude v prípade súhlasu prezidenta generálom. Peter Babiar a Róbert Kleštinec budú povýšení do hodnosti brigádnych generálov a v súčasnosti brigádny generál Miroslav Lorinc dostane hodnosť generálmajora.
- Prezident Andrej Kiska podpísal vlani 108 zákonov. Na opätovné prerokovanie NR SR ich vrátil 12, pričom jeden parlament prerokoval v tomto roku, 11 zákonov nepodpísal vôbec. Vyplýva to z Návrhu záverečného účtu za rok 2018, ktorý vláda vzala na vedomie. Dokument poskytuje aj štatistické údaje o milostiach.
- Policajná inšpekcia a Národná kriminálna agentúra v minulom roku obvinili 121 policajtov pre 141 trestných činov. Uvádza sa to v Správe o trestnej činnosti príslušníkov Policajného zboru za obdobie roka 2018 z dielne rezortu vnútra, ktorý dnes zobrala na vedomie vláda. Podiel obvinených policajtov podľa ministerstva tak z celkového počtu 22 017 policajtov (stav k 31. decembru 2018) tvorí 0,55 percenta.
- Stieranie rozdielov a posilnenie bezpečnosti boli hlavné body, ktoré Slovensko vlani vo svojej zahraničnej politike presadzovalo. Vyplýva to z Návrhu záverečného účtu ministerstva zahraničných vecí, ktorý dnes vláda vzala na vedomie. Práve sociálna a ekonomická konvergencia a posilnenie vnútornej a vonkajšej bezpečnosti patria medzi tradičné priority slovenskej európskej politiky.
- V roku 2018 pracovníci Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra monitorovali 19 lokalít, kde hrozia zosuvy pôdy, deväť nových lokalít zaregistrovali. Vyplýva to z materiálu o stave monitorovania geologických faktorov životného prostredia, ktorý v utorok vzala na vedomie vláda. Nové lokality pribudli v obciach Čab (okres Nitra), Dolný Vadičov (okres Kysucké Nové Mesto), Kvakovce (okres Vranov nad Topľov), Nováky (okres Prievidza), Oravská Lesná (okres Námestovo), Vyšná Voľa (okres Bardejov), v rezervácii Javorová dolina a Košiciach na Prvosienkovej ulici aj v časti Včelárska Paseka.
- Slovensko chce spoločne s ostatnými členskými štátmi Európskej únie (EÚ) čeliť novým výzvam, ako je migrácia, bezpečnosť a klimatická zmena, jeho prioritami sú tiež dobudovanie spoločného trhu, digitalizácia a podpora vedy a výskumu. Vláda SR to konštatuje vo svojom vyhlásení pri príležitosti 15 rokov členstva v EÚ a samitu v Sibiu k budúcnosti Únie. Schválila ho v utorok.