BRATISLAVA. „Presne viem, kedy budú voľby. Budú 25. mája, ale neplánujem sa na nich zúčastniť, pretože kandidátom, ktorí kandidujú, jednoducho neverím. Neverím, že niečo pre Slovensko urobia. Idú tam len pre ten osemtisícový plat a výsledky ich práce nie sú badateľné.“
Adam z Bratislavy má 32 rokov a označuje sa za eurooptimistu. V eurovoľbách sa však voliť nechystá a nie je sám.
Voliť sa chystá podľa posledného prieskumu Focusu iba 21 percent občanov Slovenska a aj z nich sa viac ako polovica vníma ako euroskeptici či eurorealisti. Eurooptimistov je z potenciálnych voličov iba 42 percent.
Kto sú títo ľudia a prečo sa rozhodli radšej zostať doma než odovzdať svoj hlas v eurovoľbách, zisťoval kvalitatívny prieskum, ktorý formou skupinových diskusií robila Katedra politológie na Filozofickej Fakulte Univerzity Komenského v Bratislave pre denník SME.

Ľudí rozdelili na tri skupiny. V jednej boli euroskeptici, ktorí sa chystajú voliť, v druhej eurooptimisti, ktorí však svoj hlas nevyužijú, a v poslednej študenti vysokých škôl.
1. Európe drukujú, ale vo voľbách zmysel nevidia
skupina eurooptimistov, ktorí nejdú voliť (9 ľudí z Bratislavy, 6 ľudí z Košíc, rôzne vekové skupiny)
„Keď sa zavádzalo GDPR, stretla som sa mnohými ľuďmi v zahraničí, ktorí s tým pracujú, a povedali, že sme boli ešte bruselskejší ako Brusel. Ako keby sme sa chceli vopchať niekomu, boli sme veľmi servilní. Robíme viac, ako sa od nás chce, a ešte viac si komplikujeme život,“ hovorí 57-ročná Ilona z Bratislavy.