BRATISLAVA. Je sviatočné ráno, krátko pred desiatou hodinou postáva pred industriálnou budovou v bývalom priemyselnom areáli v Bratislave novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová. Je v družnej debate s končiacim predsedom Progresívneho Slovenska Ivanom Štefunkom a za chrbtom jej stoja štátni ochrankári, ktorých jej pridelili hneď po zvolení za prezidentku.
O desať minúť neskôr ju Štefunko v priestoroch bratislavskej Mlynice z pódia vyzýva, aby vystúpila s príhovorom. V publiku sedia delegáti Progresívneho Slovenska, najbližšie k pódiu sú jeho podpredsedovia aj líder strany Spolu Miroslav Beblavý.
Predvolebná koalícia Progresívne Slovensko a Spolu je v súčasnosti najsilnejšou demokratickou opozičnou stranou. Hostia z iných opozičných politických strán na sneme chýbali.

„Progresívne Slovensko a Spolu dnes už nie sú malými stranami na začiatku politickej cesty, ako keď som do Progresívneho Slovenska vstupovala,“ čítala Čaputová z papiera. Ako bývalá podpredsedníčka PS poďakovala obom stranám za podporu v prezidentskej kandidatúre a priznala, že na jej výhre mali obe veľký podiel.
„Dnes som sem prišla aj preto, aby som sa s vami rozlúčila,“ povedala s tým, že prezidentský mandát vníma ako životnú zodpovednosť.
Ku každej politickej strane chce podľa vlastných slov ako prezidentka pristupovať férovo, a preto požiadala o zrušenie jej členstva. Progresívnemu Slovensku zaželala veľa úspechov a zišla z pódia.
Celý jej príhovor trval okolo troch minút. Vypočula si ešte niekoľko vystúpení bývalých straníckych kolegov a odišla pre ďalšie pracovné povinnosti.
Truban sa neúspechu nebojí
Novozvolená prezidentka, ktorá v Prezidentskom paláci vystrieda Andreja Kisku v polovici júna, bola jediným významným hosťom, ktorý na sneme Progresívneho Slovenska vystúpil. Konal sa v Mlynici, ktorá je v podstate veľký prerobený priestor v industriálnom štýle.

Na snem prišlo okolo 250 ľudí, väčšina z nich boli delegáti Progresívneho Slovenska. Vystúpili na ňom aj stranícki kandidáti na europoslancov v blížiacich sa eurovoľbách.
Snem zvolali straníci najmä preto, že Štefunko začiatkom apríla po víťazstve Čaputovej v prezidentských voľbách ohlásil, že vo funkcii predsedu končí. Svoje rozhodnutie odôvodnil najmä tým, že má za sebou tri operácie mozgu a stále cíti následky.
Ešte začiatkom apríla ohlásil po jeho boku kandidatúru na post šéfa hnutia dovtedajší podpredseda Michal Truban. Jeho zvolenie na sneme za nového lídra preto nebolo prekvapením. Truban pôsobil na sneme sebavedomo.
„Toto zvolenie je najväčšia výzva v mojom živote, ale nebojím sa, že by som v nej neuspel," povedal Truban po svojom zvolení.
Podpredsedami hnutia sa stali Štefunko, Irena Bihariová, Zora Jaurová, Michal Šimečka a poslanec Martin Poliačik, ktorý ním doteraz nebol. Kandidoval aj Ivan Hudcovský, ktorý pracuje pre hnutie v Trenčíne.

Hnutie chce porážať fašizmus
Štefunko vo svojom rozlúčkovom prejave spomenul, že v deň snemu je aj Deň víťazstva nad fašizmom.
„Presne o tom je aj odkaz Progresívneho Slovenska, porážať fašizmus a oslavovať Európu,“ povedal.
V utorkovom prieskume agentúry AKO extrémisti z ĽSNS tesne predbehli koalíciu Progresívneho Slovenska a Spolu a stala sa z nich druhá najsilnejšia politická strana.
Predvolebnú koalíciu by v máji volilo 13,7 percenta opýtaných a extrémistov 13,9 percenta.

Beata
Balogová
