BRATISLAVA. Historička a členka správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) Marína Zavacká nevidí dôvod, prečo by generálna prokuratúra nemala podanie žaloby na rozpustenie politickej strany ĽS NS zopakovať.
Príklad Dělnickej strany v Čechách
Pokiaľ má prokuratúra pocit, že strana porušuje zákon a za dva roky od sformulovania pôvodného podania nazbierala nové zistenia, mala by to skúsiť znovu.
"Nakoniec aj v Čechách Dělnická strana nebola rozpustená na prvý pokus," skonštatovala.
Pri vypracúvaní novej žaloby by podľa Zavackej mohlo pomôcť súčasné stanovisko Najvyššieho súdu SR.
Princíp vedeckého článku
"Pretože aj v tom súdnom rozhodnutí sa konštatuje, kde mala argumentácia prokuratúry slabé miesta," povedala s tým, že situácia sa dá prirovnať k recenznému konaniu.
"To je podobný mechanizmus, ako keď niekam posielate vedecký článok. Redakcia ho môže odmietnuť, no ak má kvalitné recenzné konanie, tak autorovi v posudku označí miesta, kde jeho text pôsobí riedko a kde je nedostatočne podložený," dodala s tým, že momentálne má prokuratúra možnosť konať a aj návod, ako slabé miesta odstrániť.

Politická strana Mariana Kotlebu ĽSNS môže pokračovať vo svojej činnosti. Rozhodol o tom v pondelok 29. apríla päťčlenný senát správneho kolégia Najvyššieho súdu SR, ktorý žalobu generálneho prokurátora SR zamietol.
Prokuratúra žiadala rozpustiť stranu ešte v máji 2017, keď argumentovala jej politickým programom a cieľmi.
Zástupcovia strany Mariana Kotlebu zasa argumentovali tým, že prokuratúra podala návrh na politickú objednávku, pričom ide o šikanu.

Súd pri vyhlásení rozsudku konštatoval, že politická strana neohrozuje demokratickú spoločnosť bezprostredne odvolávajúc sa na judikatúry vyšších súdov, že k rozpusteniu treba pristúpiť iba v krajných prípadoch.
Senát tiež uviedol, že žalujúca strana neuviedla konkrétne prípady, v ktorých porušuje Kotlebova strana Ústavu SR či inú legislatívu.
Podľa v utorok zverejneného prieskumu preferencií politických strán agentúry AKO by strana Kotleba - ĽSNS skončila na druhom mieste so ziskom 13,9 percenta odovzdaných hlasov.