BRATISLAVA. Slovensko urobilo za posledných 15 rokov obrovský krok dopredu. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii k podujatiu Deň Európy: 15 rokov doma v EÚ vedúci zastúpenia Európskej komisie (EK) v SR Ladislav Miko, ktorý zdôraznil, že príbeh Slovenska je príbehom úspešným.
„Členstvo Slovenska v Európskej únii má okrem ekonomických výhod aj tie výhody, že sme členmi zoskupenia, ktorého hlavnou myšlienkou je budovať mier a jednotu v Európe a zabezpečovať príležitosti pre všetkých jej obyvateľov,“ vysvetľuje Miko.
Eurofondy podporiili rast HDP
Preto je podľa neho dôležité zúčastniť sa na blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu (EP), prostredníctvom ktorých máme možnosť vybrať si zástupcov, ktorí budú tvoriť budúcnosť Európy.
Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu SR Richard Raši na tlačovej konferencii uviedol, že benefity nášho členstva v EÚ sú nielen morálneho, ale aj finančného charakteru.
„Do konca roka 2015 sme vďaka členstvu v EÚ získali viac ako 18 miliárd eur a v súčasnom volebnom období čerpáme 15 miliárd eur. Aj vďaka tomu sa hrubý domáci produkt zvýšil z 55 percent na obyvateľa v roku 2003 na 77 percent na obyvateľa v súčasnosti. Za eurofondy sme vybudovali viac ako 150 km diaľnic, 1 200 km ciest druhej a tretej triedy, zrekonštruovalo sa viac ako 80 nemocníc, 800 škôl, 1 600 kilometrov vodovodov a kanalizácií či osvetlenie vo viac ako 600 obciach,“ zdôrazňuje Raši.
Prínos pre verejné financie
Preto verí, že aj v budúcom programovom období sa všetko, čo súvisí s EÚ, podarí pretaviť do života ľudí.
"Až 80 percent verejných financií bolo totiž od nášho vstupu do EÚ financovaných práve z prostriedkov EÚ,“ dodáva Raši.

Podujatie Deň Európy: 15 rokov doma v EÚ, na ktorom vystúpia aj veľvyslankyňa Írskej republiky v SR Hilda Ó Riain a bývalý komisár EÚ Ján Figeľ, organizuje Úrad vlády SR a je venované dnešnému Dňu Európy a 15. výročiu vstupu Slovenska do EÚ. Deň Európy je oslavou mieru a jednoty v Európe.
V tento deň si pripomíname výročie prijatia historicky významnej Schumanovej deklarácie.
Bývalý francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman vo svojom prejave prednesenom v Paríži v roku 1950 navrhol novú podobu politickej spolupráce v Európe, ktorá by zabránila vojnám medzi európskymi národmi.
Jeho víziou bolo vytvorenie európskej inštitúcie, ktorej úlohou by bolo riadenie spoločného trhu s uhlím a oceľou.
Zmluva, ktorá viedla k vytvoreniu takéhoto orgánu, bola podpísaná o rok neskôr. Návrh Roberta Schumana sa považuje za začiatok budovania spoločenstva krajín, ktoré dnes nazývame Európskou úniou.