BRATISLAVA. Veľké očakávania vyvolal pred dvoma rokmi parlament, keď zrušil amnestie bývalého zastupujúceho prezidenta Vladimíra Mečiara z HZDS.
Súdy potom z archívu vytiahli obžalobu trinástich ľudí z únosu prezidentovho syna Michala Kováča ml. a tiež prípad zmareného referenda.
„Nesmieme dovoliť, aby tak, ako pri iných kauzách, sa nás za rok, za dva alebo za päť spýtali, ako je možné, že zase nie je nikto odsúdený. To nesmieme dovoliť,“ vystríhal vtedy prezident Andrej Kiska, ktorý podobne ako mnohí ďalší politici zrušenie amnestií privítal.
Koncom mája uplynú presne dva roky od momentu, keď koniec amnestií potvrdil aj Ústavný súd. Posun v riešení súvisiacich káuz však nenastal. Súd a prokuratúra zatiaľ robili skôr administratívne úkony.

V najočakávanejšom prípade zavlečenia Kováča mladšieho do Rakúska, v ktorom je obvinený aj bývalý šéf SIS Ivan Lexa, sa ani nezačalo pojednávať.
Spis, ktorý má približne 20-tisíc strán, najskôr asi pol roka študoval predseda senátu Okresného súdu Bratislava III Karol Posluch a odvtedy sa čaká na zvyšných dvoch členov senátu.
Ide o sudcov z ľudu, teda prísediacich, ktorí nie sú profesionálnymi sudcami. Musel ich preveriť Národný bezpečnostný úrad a potom dostali čas na štúdium spisu.
Študujú ich zodpovedne, „využívajú čas v rámci svojich osobných možností popri svojom riadnom zamestnaní“, tvrdí hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak. Posluch oboch priebežne kontroluje, či si spis chodia študovať. Môžu tak robiť len v budove súdu.
„Nevedia sa teraz vyjadriť, vzhľadom aj na rozsiahlosť spisového materiálu, kedy presne veci doštudujú,“ odkázal ďalej Adamčiak.