Bratislava 10. mája (TASR) - Programovou krajinou slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci je aj v tomto roku Srbsko a Čierna Hora. Na realizáciu rozvojových projektov pre túto krajinu vláda vyčlenila 58 miliónov korún. Ďalších 88,6 milióna korún je v rámci slovenskej rozvojovej pomoci určených pre 12 krajín Balkánu, Ázie a Afriky. Uvádza sa to v tohtoročnom Národnom programe oficiálnej rozvojovej pomoci, ktorý dnes schválil vládny kabinet.
V rámci tzv. oficiálnej pomoci vláda vyčlenila 10 miliónov Sk pre Ukrajinu a Bielorusko. Určené sú na projekty rozvoja občianskych inštitúcií a trhového prostredia. Vláda tiež podporila projekty rozvojového vzdelávania, a to dvoma miliónmi Sk.
Vláda dnes uložila ministrovi zahraničných vecí podpísať finančné memorandá o rozvojovej pomoci s partnerskými krajinami a medzinárodnými organizáciami.
O prostriedky sa môžu formou rozvojových projektov uchádzať slovenské firmy, mimovládne organizácie a štátne inštitúcie. Granty sú zamerané na budovanie demokratických inštitúcií a trhového prostredia, tvorbu infraštruktúry (vrátane sociálnej) a krajinotvorbu, ochranu životného prostredia, pôdohospodárstvo, potravinovú bezpečnosť a využívanie nerastných surovín. Realizácia projektov je zabezpečená v spolupráci s Rozvojovým programom OSN (UNDP) a Nadáciou na podporu občianskych aktivít.
Medzi prioritnými krajinami slovenskej rozvojovej pomoci sú Afganistan, Albánsko, Bosna a Hercegovina, Kazachstan, Keňa, Kirgizsko, Macedónsko, Mongolsko, Mozambik, Sudán, Tadžikistan a Uzbekistan. Projekty je možné podávať aj pre Kambodžu.
Cieľom rezortu zahraničných vecí je počet týchto krajín postupne znižovať ich preradením do kategórie programových, tak ako v prípade Srbska a Čiernej Hory.