BRATISLAVA. Dominantnou témou v tomto roku sú májové voľby do Európskeho parlamentu a horúcou témou zostáva aj odchod Spojeného kráľovstva z Únie.
Vyplýva to z výročnej správy o členstve Slovenska v Únii , ktorú predložil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smer).
Rokovaním o materiáloch rezortu diplomacie otvorili poslanci štvrtý rokovací deň 45. schôdze Národnej rady.
Výročná správa
Zo správy tiež vyplýva, že pre Slovensko budú v kontexte pracovného programu Európskej komisie na rok 2019 prioritou napríklad iniciatívy v oblasti dohody na novom viacročnom finančnom rámci alebo dobudovanie energetickej únie.

Šéf diplomacie predložil aj Hodnotenie priorít zahraničnej a európskej politiky Slovenska v roku 2018 a ich zameranie na rok 2019.
Z materiálu vyplýva, že v zahraničnej politike bude Slovensko aj naďalej obhajovať multilateralizmus, jednotu Únie a nezastupiteľnosť transatlantickej väzby.
Dôležitou súčasťou zahraničnej politiky Slovenska podľa rezortu ostáva aj jednotná prezentácia Slovenska v zahraničí.
V prioritách slovenskej zahraničnej politiky sa tiež spomína záujem o sídlo budúcej decentralizovanej agentúry ELA - Európska agentúra práce.
Téma vnútropolitickej súťaže
V rozprave k správe predsedníčka Zahraničného výboru Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) povedala, že zahraničnopolitické témy sa stávajú témou vnútropolitickej súťaže.
„Naprieč politickým spektrom je spochybňované naše členstvo v EÚ. Teraz, pred voľbami by sme sa mali rozprávať o tom, ako bojovať proti daňovým únikom či ako zlepšiť bezpečnostné zložky naprieč Úniou. My sme však dopustili, aby sa hlavnými témami stali Istanbulský a Marakéšsky dohovor," dodala Cséfalvayová.
Podľa nej sa stali sa účinným nástrojom na štiepenie spoločnosti a delenia ľudí na dobrých a zlých.
Predsedníčka parlamentného zahraničného výboru vidí v zahraničnopolitickej oblasti dve veľké strategické témy a výzvy - klimatické zmeny a hybridné hrozby.
Riešenie klimatických zmien
„Kým sa my dohadujeme, či klimatické zmeny sú spôsobené človekom, naša planéta sa rúti do záhuby. Tento problém nie je len environmentálny, ale zasahuje do všetkých oblastí života. Dnes je to jeden z najväčších zahraničnopolitických problémov," uviedla v pléne.
Podľa nej si klimatické zmeny vyžadujú globálne riešenie.
„Dôsledkami môže byť masová migrácia či konflikty o vodu alebo iné prírodné zdroje. Potrebujeme dohodu, ktorú bude rešpektovať Čína i USA," zdôraznila Cséfalvayová.
Pod hybridnými hrozbami treba podľa Cséfalvayovej rozumieť čoraz väčšiu závislosť na internete a ovplyvňovanie verejnej mienky, ktoré je vďaka nemu účinné.
Zo sveta sú známe aj kybernetické útoky s cieľom ovplyvniť voľby. „Na tieto javy treba reagovať legislatívou. Pridať by mala aj vláda," dodala.