BRATISLAVA. To, že spievanie cudzej štátnej hymny na Slovensku nebude možné pokutovať, je už jednoznačne jasné aj v zákone.
Povedal to Tibor Bastrnák (Most-Híd) po tom, ako poslanci Národnej rady v stredu schválili novelu zákona o štátnych symboloch, ktorou chcel Most-Híd opraviť nedávno prijatú úpravu od SNS.
"Keď niekto chce spievať hymnu iného štátu, nemôže byť za to pokutovaný alebo perzekvovaný," tvrdí predseda Mosta-Híd Béla Bugár.
Dodal, že zákon bude teraz v rukách prezidenta a je na ňom, ako rýchlo bude konať. Dúfa vraj, že už "bude konečne pokoj".
Pokuta v zákone zostala
V zákone síce zostala pokuta vo výške 7000 eur, tá sa však podľa slov Bugára vzťahuje na to, prečo SNS pôvodnú úpravu navrhla. Vyplýva z toho, že sa týka štátnych symbolov na dresoch hokejistov.

"Táto nešťastná novela vyvolala veľké emócie," povedal Bastrnák s tým, že citlivá bola najmä pre maďarské menšiny.
V súvislosti s podporou návrhu Mosta-Híd v pléne sa poďakoval nielen koalícii, ale aj opozícii. "Táto koalícia nevznikla z lásky, viete, že sú to ideologicky rozličné strany, o to viac si vážim postup koaličných partnerov," skonštatoval Bastrnák.
Napriek tomu, že zákon z dielne SNS nezakazoval spievanie cudzej hymny, sa v koalícii podľa Bugárových slov dohodli, že okamžite po jeho schválení sa zmení ten pôvodný, ktorý "vyvolával určité obavy".
SMK nie je úplne spokojná
Rozhodnutie poslancov víta aj mimoparlamentná Strana maďarskej komunity (SMK). "Aj po tomto rozhodnutí je však naďalej zakázané slobodné používanie maďarských národných symbolov, napríklad vlajky či trikolóry, na športových podujatiach," upozornili predseda SMK József Menyhárt a predseda republikovej rady strany Péter Őry.
"Pre nás ako daňovníkov je mimoriadne ponižujúce, že poslanci a úradníci platení aj z našich daní zakazujú a sankcionujú vyjadrenie našej identity," uviedli.
Pripomenuli, že v tejto súvislosti iniciovala SMK petíciu.
Parlament prelomil Kiskovo veto
Novelu zákona o štátnych symboloch, ktorou Most-Híd opravuje nedávno prijatú novelu z dielne SNS, poslanci Národnej rady v stredu schválili. Prerokovali ju v skrátenom legislatívnom konaní.

Podľa novely poslancov Mosta-Híd zákon naďalej hovorí, že slovenská štátna hymna sa hrá alebo spieva pri príležitosti štátnych sviatkov, pamätných dní, výročí a pri iných významných príležitostiach celoštátneho alebo miestneho charakteru. Tiež to, že štátna hymna iného štátu sa hrá, ak je prítomná jeho oficiálna delegácia. Týmto však podľa návrhu Mosta-Híd nie je dotknuté "právo fyzických osôb a právnických osôb hrať alebo spievať štátnu hymnu iného štátu".
Zákon sa mení aj v otázke pokút.
V prípade pôvodnej novely zákona o štátnych symboloch z dielne SNS plénum v piatok 10. mája prelomilo veto prezidenta Andreja Kisku. Ten ju vrátil Národnej rade (NR) SR na opätovné prerokovanie ako celok.
Poslanci nemohli robiť zmeny, mohli iba zákon odmietnuť alebo schváliť. Za novelu vtedy hlasovalo 86 zákonodarcov.
Chýbali predkladatelia
Poslanci ukončili rokovací deň o polhodinu skôr ako mali v pláne. Dôvodom bola neprítomnosť zákonodarcov, ktorí mali predkladať svoje návrhy.
Do lavíc sa vrátia vo štvrtok ráno (16. 5.), kedy ich čakajú termínované návrhy zákonov.
Medzi nimi sú návrhy vicepremiéra pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho (Smer), ako napríklad opatrenia proti byrokracii.
Na rad príde aj novela zákona o Audiovizuálnom fonde, ktorú predkladá ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer).
Čím sa ešte zaoberal parlament
Zákon o slobodnom prístupe k informáciám sa nezmení. Strana Sloboda a Solidarita navrhovala zaviesť novú povinnosť pre povinné subjekty podľa zákona o slobode informácií, a to zverejňovanie všetkých poskytovaných informácií v zmysle tohto zákona. Návrh zákona obsahoval výnimky, pri ktorých zverejňovanie nie je objektívne možné alebo účelné. Poslanci za SaS navrhovali, aby sa informácie zverejňovali na webovom sídle.
Poslanci z SaS tiež nepochodili s návrhom, aby podpisy na podpisových hárkoch pod petíciou, ktorou sa žiada vyhlásenie referenda v určitej otázke, mali byť použiteľné len šesť mesiacov od začiatku zbierania podpisov.
SaS neprešiel ani návrh, aby ministerstvo školstva každoročne predkladalo Národnej rade Slovenskej republiky správu o stave a úrovni vzdelávania v školách, školských zariadeniach a na pracoviskách praktického vyučovania. Navrhovala ho Zuzana Zimenová.
Sobášiť páry budú môcť naďalej len poslanci Národnej rady, ktorí súčasne pôsobia v komunálnej politike. Parlament odmietol novelu zákona o rodine z dielne SaS, ktorá mala túto právomoc rozšíriť na všetkých parlamentných poslancov.
Protikorupčný balíček z dielne OĽaNO Národná rada v stredu neschválila. Sériou návrhov chceli opoziční poslanci prispieť k boju proti korupcii a zavedeniu opatrení na fungovanie právneho štátu.Medzi najdôležitejšie zmeny, ktoré navrhovali urobiť v zákone o konflikte záujmov, patrilo sledovanie majetkových prírastkov politikov.
OĽaNO v prvom čítaní neuspelo s návrhom novely zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci. Cieľom návrhu zákona bolo zaviesť funkčný mechanizmus „trestania“ prešľapov a pochybení verejných funkcionárov pri nakladaní s verejnými prostriedkami.
Volebné moratórium 48 hodín pred voľbami a zákaz vedenia volebnej kampane počas neho sa nezruší. Navrhovali to poslanci opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Peter Osuský, Ondrej Dostál, Martin Klus. Ich návrh novely zákona o volebnej kampani parlament neposunul do druhého čítania.
Návrh novely zákona o správnych poplatkoch z opozičnej SaS parlament neposunul do druhého čítania. Cieľom návrhu bolo umožniť poplatníkovi správnych poplatkov uhradiť zvýšený správny poplatok a ako protihodnotu získať zrýchlené rozhodnutie v jeho veci.