BRATISLAVA. S búracím prácami v plánovanej nemocnici na bratislavských Rázsochách by sa malo začať najneskôr na konci júna.
Zmluvu o zabezpečení prác so spoločnosťou Metrostav podpísala vo štvrtok priamo v areáli ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smer) za účasti premiéra Petra Pellegriniho (Smer).
Súťaž na projekt nemocnice
Kalavská avizovala, že do desiatich dní vyhlási súťaž na projekt nemocnice.
Na mieste starého skeletu rozostavanej nemocnice Rázsochy chce štát vybudovať novú Univerzitnú nemocnicu Bratislava.
"Vysielame jasný signál, že 30-ročná história sa ide meniť," povedal Pellegrini. Kalavská očakáva, že s výstavbou by sa mohlo začať do jedného roka. "Počas budúceho volebného obdobia by mohla byť dokončená," doplnil Pellegrini.
S búraním skeletu sa malo začať pôvodne už na jeseň minulého roka.
Voči tendru za viac ako 17,5 milióna eur bez DPH však podala na Úrad pre verejné obstarávanie námietky talianska spoločnosť Despe, ktorá v ňom neuspela.
Týkala sa najmä toho, či je možné znovu použiť 100 percent materiálu zo zbúraného skeletu a základov, ako to deklaroval Metrostav.
Ten predložil ponuku za viac ako 10,69 milióna eur a hovorí o 100-percentnej recyklácii a opätovnom využití stavebných materiálov.
Štátna má byť lepšia
Despe sa uchádzala o tender spolu so slovenskou spoločnosťou Doprastav s ponukou za viac ako 10,66 milióna eur, recyklovala by 71 percent pôvodného stavebného materiálu.
O zákazku súťažil aj slovenský tandem Strabag - Destroy s ponukou za viac ako 10,08 milióna eur, recykloval by desať percent stavebného materiálu.
Novú nemocnicu v Bratislave v lokalite Bory stavia aj finančná skupina Penta. Premiér už v apríli pripustil, že nová štátna univerzitná nemocnica by za tou súkromnou na Boroch mohla meškať asi dva roky.
Postavená by tak mohla byť okolo roku 2024. Pellegrini tvrdí, že štátna nemocnica bude lepšia ako tá súkromná.
Verejná súťaž
Ministerstvo bude musieť podľa šéfa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslava Hliváka presvedčiť verejnosť o tom, že výber úspešného uchádzača búracích prác skeletu nemocnice bol správny.
"Zároveň bude musieť preukázať, že úspešný uchádzač skutočne plní ním nastavené podmienky," povedal vo štvrtok na brífingu Hlivák.
Prehadzovanie zodpovednosti za verejnú súťaž na nezávislý kontrolný orgán považuje za nesprávny krok.
"Keďže ministerstvo vo štvrtok rozhodlo o podpise zmluvy s úspešným uchádzačom, bude na jeho zodpovednosti, ako si ošetrí, aby víťaz plnil podmienky uvedené v zmluve," zdôraznil šéf úradu.
Pripomenul, že za každú verejnú súťaž si zodpovedá verejný obstarávateľ, ktorý si súťaž od začiatku jej vyhlásenia nastavuje.
Transparentnosť obstarávania
Hlivák poukázal na to, že úrad mal strategický význam súťaže búracích prác na skelete nedostavanej nemocnice na pamäti. Zdôraznil, že pri posudzovaní námietok ÚVO konal rýchlo a efektívne.

"Zámer vybudovať štátnu nemocnicu nie je záležitosťou jedného roka. Štát o tom uvažuje už roky. Aj tu sa ukazuje, ako štát akútne potrebuje zaistiť, aby prípravu a plánovanie, zvlášť strategických verejných súťaží, robili kvalifikovaní odborníci znalí zákona o verejnom obstarávaní, ktorí nepodliehajú politickým cyklom. A práve to má zaistiť náš koncept profesionalizácie, ktorý sme predložili na rokovanie vlády," uviedol Hlivák.
Šéf ÚVO dodal, že tento koncept ocenila aj v Správe o Slovensku 2019 Európska komisia a takisto aj Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
Ako dodal, ÚVO je "otvorený" odbornej diskusii aj o ďalších legislatívnych a nelegislatívnych zmenách, ktoré majú vplyv na realizáciu aj tých zákaziek, ktoré sú strategické z pohľadu štátu, a bude sa "promptne" a "dôkladne" zaoberať všetkými návrhmi, ktoré ministerstvo s týmto cieľom predloží.
"Urobí tak však len za predpokladu, že bude zachovaná transparentnosť v procese verejného obstarávania," uzavrel.