BRATISLAVA. Tento školský rok škôlky zamietli 11-tisíc žiadostí o miesto v štátnej škôlke.
Očakáva sa, že budúci rok to bude rovnaké, ak nie ešte horšie. Na tlačovej besede to uviedla nezaradená poslankyňa NR SR a členka mimoparlamentnej strany Spolu Simona Petrík.
Nedomyslený návrh
„Rýchly návrh zákona o zavedení povinnej škôlky pre všetky päťročné deti situáciu ešte zhorší. Máme nedostatok učiteľov. Schválením návrhu päťročné deti vytlačia zo škôlky tie mladšie. Najhoršie to bude pre trojročné deti," povedala nezaradená poslankyňa.

Na júnovú schôdzu Petrík predloží návrh zákona, ktorý bude garantovať miesto v škôlke pre všetky deti od troch rokov.
„Každý rodič by mal mať istotu, že keď jeho dieťa bude mať tri roky, bude mať nárok na cenovo dostupnú škôlku alebo ho samospráva odškodní aspoň vo výške rodičovského príspevku," vysvetlila.
Podľa odborníka na školstvo strany Spolu Juraja Hipša je myšlienka zákona dobrá, aj keď návrh je nedomyslený.
„Je prejavom arogancie a neodbornosti, ak neprejde takýto návrh verejnou odbornou diskusiou a pripomienkovaním," reagoval na to, že návrh nepredložilo ministerstvo školstva, ale traja koaliční poslanci Eva Smolíková (SNS), Ľubomír Petrák (Smer) a Péter Vörös (Most-Híd).
Trvať bude jeden rok
Parlament sa bude návrhom koalície o zavedení povinnej škôlky pre všetky päťročné deti zaoberať na konci aktuálnej 45. schôdze.
Touto právnou úpravou sa povinná školská dochádzka predlžuje zo súčasných desať rokov na jedenásť rokov, pričom povinná školská dochádzka v materskej škole bude trvať jeden školský rok.
Účinnosť návrhu novely zákona navrhujú na 1. septembra 2020.
Ministerstvo reaguje na odborníka na školstvo
Predkladať návrhy zákona je právom každého poslanca NR SR a zároveň súčasťou jeho agendy.
Ministerstvo školstva tak reagovalo na vyjadrenia odborníka na školstvo strany Spolu Juraja Hipša.
Na dnešnej tlačovej besede uviedol, že zákon o povinnej škôlke pre všetky päťročné deti namiesto ministerstva školstva predložili poslanci a návrh tak nebolo možné pripomienkovať.
„Keďže sa návrh na povinné predprimárne vzdelávanie predkladá v podobe poslaneckého návrhu, predlžuje sa legisvakačná lehota, ktorá umožní Združeniu miest a obcí Slovenska zabezpečiť potrebné priestorové kapacity pre zriaďovateľov materských škôl," uviedol rezort školstva s tým, že do zákona sa v druhom čítaní budú môcť zapracovať navrhované zmeny, teda nie je pravda, že sa prijíma bez diskusie.