SME

Laššáková zastavila financovanie projektov pre LGBTI organizácie

Rezort kultúry nepodporí ani jeden projekt.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: FOTO ARCHÍV SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA. Projekty predložené organizáciami zastupujúcimi LGBTI ľudí v dotačnom programe pre oblasť kultúry znevýhodnených skupín obyvateľstva nedostanú finančnú podporu.

Ako agentúru SITA informoval výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko, rezort nepodporí ani jeden projekt, a to napriek tomu, že udelenie dotácií týmto projektom navrhla odborná hodnotiaca komisia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zmenili podmienky

Podľa iniciatívy ide o osobné rozhodnutie ministerky kultúry Ľubice Laššákovej.

Inakosť takisto upozornila, že ministerstvo do budúcnosti podmienky dotácií zmenilo tak, že podpora projektov LGBTI organizácií nebude možná vôbec.

SkryťVypnúť reklamu

"Ministerstvo kultúry zverejnilo 2. mája nové podmienky dotačného programu pre oblasť kultúry znevýhodnených skupín obyvateľstva. Bez akejkoľvek konzultácie, avizovania či diskusie s dotknutými subjektmi zásadne a brutálne obmedzilo aktivity, ktoré je možné financovať. V budúcnosti tak už nebude možné financovanie nielen všetkých spomínaných aktivít LGBTI organizácií, ale ani väčšiny ostatných organizácií, ktoré boli od roku 2004 financované z tejto výzvy," konštatuje Macko v stanovisku, ktoré podpisujú Iniciatíva Inakosť, Dúhový PRIDE Bratislava a Divadlo Nomantinels.

Vyzývajú zdôvodniť rozhodnutie

Ministerku kultúry vyzývajú, aby zdôvodnila svoje konanie, zrušila aktuálnu výzvu a začala rokovať s dotknutými organizáciami o ďalšom fungovaní dotačnej schémy pre oblasť kultúry znevýhodnených skupín obyvateľstva.

Už vyše desaťročie sa LGBTI organizácie uchádzajú o podporu pre svoje kultúrne aktivity z dotačného programu kultúry znevýhodnených skupín na Ministerstve kultúry (MK) SR.

SkryťVypnúť reklamu

Urobili tak aj vo výzve na tento rok, keď žiadalo o podporu osem projektov. Medzi nimi aj Filmový festival inakosti a Dúhový PRIDE Bratislava.

"V priebehu apríla 2019 zverejnilo MK výsledky posudzovania dotácií a rozhodlo sa nepodporiť ani jeden z ôsmich projektov organizácií Iniciatíva Inakosť, Dúhový PRIDE Bratislava a divadla Nomantinels. Ako dôvod uviedlo nedostatočnú kvalitu a výsledky posúdenia odbornej komisie. Roky neboli s našimi projektmi väčšie problémy a napr. Filmový festival inakosti bol podporovaný z tejto dotačnej schémy každoročne od roku 2008, preto nám prišli zverejnené výsledky a ich odôvodnenie zvláštne," hovorí Macko.

"Vyžiadali sme si preto všetky materiály odbornej komisie na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Napriek tomu, že MK nám ich opakovane odmietlo sprístupniť v kompletnej podobe, aj z čiastočne sprístupnených dokumentov jasne vyplýva, že odborná komisia navrhla na podporu šesť z ôsmich projektov. Medzi nimi aj Filmový festival inakosti 2019 s navrhovanou podporou 35 000 eur a Dúhový PRIDE Bratislava 2019 s podporou 19 000 eur. Rekordná výška navrhovanej podpory svedčí o vysokej kvalite projektov,” podotkol Macko.

SkryťVypnúť reklamu

Udelenie dotácií

Podľa Macka tak oficiálne zdôvodnenie neudelenia dotácie nezodpovedá realite.

"O udelení dotácie rozhoduje v konečnej inštancii ministerka kultúry a je zrejmé, že vyradenie všetkých LGBTI organizácií je jej osobné rozhodnutie. Za desať rokov mojich skúseností s rôznymi dotačnými schémami ministerstiev som sa ešte nestretol s prípadom, že by minister v takom rozsahu nerešpektoval návrh odbornej komisie a vylúčil projekty celej konkrétnej skupiny obyvateľstva,” konštatuje Macko.

Dodal, že ministri sa obmedzovali na kozmetické úpravy navrhovaných súm dotácií alebo skôr v ojedinelých prípadoch pridelili dotáciu projektu, ktorý komisia neodporučila podporiť.

"Takýto zásah je skutočne bezprecedentný a vyvoláva podozrenie z predpojatosti. Je absurdné a neprijateľné, aby sa znevýhodňovali celé skupiny obyvateľstva v dotačnej schéme určenej práve znevýhodneným skupinám,” uzatvára Macko.

Na Slovensku neexistuje zo strany štátu inštitucionálna podpora organizácií, ktoré sa venujú LGBTI ľuďom, ako to je v iných európskych krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu LGBTI organizácie nemali problém uspieť so svojimi projektmi v dotačných schémach založených na slobodnej a férovej súťaži s transparentným procesom hodnotenia založeným na kvalite, prízvukoval Macko.

Agentúra SITA k tejto téme požiadala o reakciu aj Ministerstvo kultúry SR.

Ľubica Laššáková

Ľubica Laššáková.

Strana vylúčila Migaľa ešte na januárom kongrese Hlasu.


SITA 1
Súvisiace témy: LGBTQI+ menšina
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 483
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 172
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 131
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 031
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 885
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 846
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 194
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva 1 627
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Rakúsko - Fínsko: ONLINE prenos zo zápasu na MS v hokeji 2025 vo Švédsku a Dánsku.

Sledujte s nami online prenos zo zápasu skupiny A na MS v hokeji 2025: Rakúsko - Fínsko.


Juraj Kucka.

Tréner Weiss ho musel krotiť. Je to blázon, tvrdil o Kuckovi.


Fanúšikovia Slovenska na MS v hokeji 2025 pred zápasom Slovensko - Švédsko.

Hokejovým fanúšikom nepraje vo Švédsku ani počasie.


TASR
Mads Pedersen.

Prvú vrchársku prémiu a 18 bodov vzal Moniquet.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu