BRATISLAVA. O zavedení povinnej škôlky rokujú v piatok poslanci v takmer prázdnej sále. Prítomní sú najmä opoziční poslanci, z nich je do rozpravy prihlásených sedem.
Názory koalície v pléne obhajoval len predseda Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Ľubomír Petrák (Smer).
Gröhling kritizuje ministerstvo
Poslanec NR SR a tímlíder strany Sloboda a Solidarita pre školstvo Branislav Gröhling v pléne kritizoval ministerstvo školstva, že návrh namiesto neho predložili traja koaliční poslanci.

„Príprava na povinné predprimárne vzdelávanie je amatérska," uviedol s tým, že na dobudovanie nových miest nie sú financie.
Podľa nezaradenej poslankyne Zuzany Zimenovej by v modernej demokratickej spoločnosti malo byť miesto v škôlke garantované pre všetky deti od troch rokov. Tvrdí, že na zavedenie povinného predprimárneho vzdelávanie nie je pripravené prostredie.
„Vypomstí sa to učiteľkám, no najmä deťom. Povinná škôlka negarantuje dostupnosť ani kvalitu vzdelávania. Mladším deťom to dokonca ešte sťaží šancu navštevovať škôlku. Dopyt je oveľa väčší, než je miest," dodala Zimenová.
Pripravení rokovať
Koaliční poslanci sú pripravení rokovať o návrhu na povinnú predškolskú dochádzku pre päťročné deti so všetkými relevantnými organizáciami, s opozíciou a pripúšťajú aj zmeny vrátane posunutia účinnosti zákona o rok.

Uviedol to predseda parlamentného školského výboru Ľubomír Petrák zo Smeru.
"Sme pripravení stretnúť sa so všetkými relevantnými organizáciami, vypočuť si ich požiadavky a nápady. Deklarovali sme, že sme pripravení viesť aj neformálne rokovania so všetkými predstaviteľmi koaličných aj opozičných strán, aby sme návrh vylepšili a nie potopili," uviedol v diskusii v pléne.
Ak sa v procese diskusií ukáže, že existujú predovšetkým kapacitné problémy v niektorých regiónoch, podľa Petráka sú predkladatelia návrhu pripravení posunúť účinnosť zákona o rok.
Možné úpravy v návrhu pripustila jedna z jeho predkladateľov Eva Smolíková (SNS).
"Ak dáte možnosť nášmu poslaneckému návrhu cez to všetko, že sa stretneme počas druhého čítania, dohodneme sa, môže z toho byť pekný návrh," odkázala opozičným poslancom s tým, že neodmieta ani stretnutia s odborármi či predstaviteľmi ZMOS-u. Opatrenie sa totiž má dotknúť najmä samospráv.
Podľa Smolíkovej treba dať rovnakú šancu všetkým deťom vyrastať v adekvátnom prostredí. Vyzdvihla potrebu pomoci deťom zo sociálne slabšieho prostredia.
Doplnila, že pokiaľ ide o kritiku personálnych kapacít, pracovných síl by v škôlkach malo byť dosť.
Povinná dochádzka
Ministerstvo školstva tvrdí, že predkladať návrhy zákona je právom každého poslanca NR SR a zároveň súčasťou jeho agendy.
Rezort chce zavedením povinnej škôlky dosiahnuť zaškolenosť najmä u detí z marginalizovaných rómskych komunít a zo sociálne znevýhodneného prostredia. „Predpokladáme tiež zlepšenie výsledkov v medzinárodných testovaniach," dodalo ministerstvo.
Parlament sa na aktuálnej 45. schôdzi zaoberá návrhom koaličných poslancov Evy Smolíkovej (SNS), Ľubomíra Petráka (Smer-) a Pétera Vörösa (Most-Híd) o zavedení povinnej škôlky pre všetky päťročné deti.
Touto právnou úpravou sa povinná školská dochádzka predlžuje zo súčasných desať rokov na jedenásť rokov, pričom povinná školská dochádzka v materskej škole bude trvať jeden školský rok. Účinnosť návrhu novely zákona navrhujú na 1. septembra 2020.
Poslanci ďalej rokovali o:
- Opozičným poslancom SaS nevyšiel zámer zaviazať vládu, aby do konca novembra tohto roka vypracovala štyri správy týkajúce sa situácii v lesnom hospodárstve a pôdohospodárstve. Parlament ich návrh uznesenia v piatok odmietol. Podľa SaS vláda dostatočne nevníma situáciu v lesnom hospodárstve a pôdohospodárstve a za dôležitejšie vníma prijímanie opatrení v rozvojových krajinách ako na Slovensku.
- Návrh, ktorým chcel nezaradený poslanec Oto Žarnay upraviť podmienky pre riaditeľov a predsedov vo verejnej správe, neuspel. Poslanci neposunuli jeho návrh novely zákona o výkone práce vo verejnom záujme do druhého čítania.
- Poslanci v závere rokovacieho dňa rokovali aj o návrhu zákona o opatreniach na usporiadanie vlastníctva pozemkom, ktorý predložila poslankyňa SaS Anna Zemanová. Navrhuje v ňom zvýšiť výmeru poľnohospodárskej pôdy a lesných pozemkov, ktorú nemožno drobiť na menšie celky. V súčasnosti legislatíva predpokladá toto obmedzenie na úrovni 0,2 hektára pre poľnohospodárske pozemky a 0,5 hektára pre lesné pozemky. Po novom sa má v prvom prípade výmera zvýšiť na jeden hektár a v druhom prípade na päť hektárov.
- Poslanci ukončili rokovanie siedmeho dňa 45. schôdze parlamentu návrhom novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky z dielne opozičného hnutia OĽaNO. Zákon predložil líder hnutia Igor Matovič . Podľa návrhu by sa výpočet platu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky mal odvíjať od medziročného nárastu priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zverejneného Štatistickým úradom SR. Plat poslanca NR SR by sa podľa Matoviča nemal odvíjať od násobku samotnej priemernej nominálnej mesačnej mzdy za predchádzajúci kalendárny rok, ako to bolo doteraz.