BRATISLAVA. Na Slovensku médiá a opozícia šíria obrovskú nenávisť, musí sa to preto niekde odzrkadliť.
Prejavuje sa to v bezpečnostných rizikách, ktoré sa objavujú. V nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3 to vyhlásil poslanec Národnej rady a predseda koaličného Smeru-SD Robert Fico. Vysvetľoval tak dôvody, prečo aj po skončení vo funkcii premiéra využíva naďalej štátnu ochranku.
Fico uviedol, že bol najdlhšie slúžiacim premiérom v histórii Slovenska, a keď je niekto v "prvej línii", rozdeľuje aj spoločnosť.
"Dajte tejto téme pokoj. Buď sú dôvody na ochranu a bude spolupráca s úradom pokračovať, alebo mi oznámia, že už neexistujú dôvody a potom spolupráca nebude pokračovať," skonštatoval.
O idiotoch na internete a diskusných príspevkoch

Médiá podľa lídra Smeru-SD veľakrát napíšu, čo chcú, ale málokedy dávajú priestor napadnutému politikovi, aby sa bránil. Preto je za opätovné presadenie práva na odpoveď aj pre verejných činiteľov, a to prostredníctvom novelizácie tlačového zákona.
Fico podotkol, že je to úprava typická pre mnohé európske krajiny. Je však podľa neho potrebné pozrieť sa aj na určitú mieru regulácie diskusných príspevkov v internetovom priestore.
"Mrzí ma, že tu máme všelijakých zakomplexovaných idiotov, ktorí v živote nič nedosiahli, majú 30 až 35 rokov, stále bývajú u mamičky v detskej izbe, vypisujú nezmysly a šíria obrovskú nenávisť," vyhlásil Fico.
Ako tvrdí, nech si každý píše čo chce, ale nech nesie za to aj istú mieru zodpovednosti. Podľa poslanca bude preto potrebné nastaviť identifikáciu príspevkov, aby sa presne vedelo, kto čo píše a hovorí, alebo bude za to niesť zodpovednosť prevádzkovateľ internetovej stránky alebo médiá, pokiaľ takúto diskusiu dovolia.
"Je tu návrh na vytvorenie špeciálnej regulačnej rady, ktorá by kontrolovala naplnenie tohto zákona. Som však skeptický. Sme príliš blízko pred parlamentnými voľbami," podotkol Fico.
O práve na odpoveď
Parlamentné voľby budú podľa jeho slov vo februári a vidí malú možnosť prijať tak komplikovanú právnu úpravu.
"Minimálne by sme mali presadiť právo na odpoveď a prvú mieru regulácie nenávistných diskusií pod článkami," podotkol s tým, že právo na odpoveď aj pre politikov má priniesť väčšiu mieru vyváženosti.
Odmieta tvrdenia, že by išlo o zásah do demokratických princípov a poukazuje pritom na iné európske krajiny. "Demokracia nie je chaos, musí mať nejaký poriadok," skonštatoval.
O parlamentných voľbách
V parlamentných voľbách má Smer podľa Fica opäť ambíciu vyhrať. Dodal však aj to, že pre stranu by možno bolo dobré ísť trochu aj do opozície.
„Smer po 12 rokoch odovzdáva krajinu v perfektnom finančnom stave. Cieľom politiky nie je šetriť, ale mať zdravé verejné financie,“ uviedol Fico.
Zo sociálnych opatrení ako najzávažnejší krok vytýčil zvýšenie rodičovského príspevku. Pripomenul, že riešili aj prídavky pre deti, obedy zadarmo a na jeseň ich čaká dotiahnutie otázky minimálnej mzdy. Doplnil, že koaliční partneri sú na týchto opatreniach dohodnutí.
“Máme rovnaký jazyk. Neobávam sa o budúcnosť strany.
„
Na pripomienku Združenie miesta a obcí Slovenska, že obedy zadarmo nie sú celkom zadarmo, budú chýbať zamestnanci v školských jedálňach, Fico konštatoval, že mestá a obce nikdy nemali toľko peňazí ako teraz.
„My sme im výrazne pomohli, veľa vecí sme s nimi vyriešili a máme záujem o dobré vzťahy s nimi,“ prízvukoval Fico.
O vzťahoch v Smere a koalícii
V súvislosti so vzťahmi vo vnútri strany Fico deklaruje stabilitu. Podpredseda Smeru Robert Kaliňák z politiky neodišiel, podľa Fica aktívne vnútrostranícky pracuje.
S premiérom a ďalším podpredsedom Smeru-SD Petrom Pellegrinim hodnotí spoluprácu ako dobrú. "Máme rovnaký jazyk. Neobávam sa o budúcnosť strany," podotkol Fico.
Vzťahy sú podľa jeho slov stále dobré aj vo vládnej koalícii, kde sa, ako tvrdí, nehádajú nad parlamentnými voľbami, ale diskutujú, aké sociálne opatrenia ešte ľuďom prinesú a ako prerozdelia dobrý hospodársky výsledok.
O Európskej únii a Ľubošovi Blahovi
V zahraničnej politike Fico presadzuje názor, že Európska únia je pre Slovensko životne dôležitá a bez členstva v Únii by nebolo Slovensko tam, kde je.

"My si hlavne sledujme, keby došlo k akémukoľvek centralizovaniu niektorých štátov, aby nám tento vlak neušiel. Buďme plnoprávnym platným členom Európskej únie. Hovorme o veciach, ktoré sú v Únii zlé," povedal.
Deklaruje, že Smer-SD je proeurópsky orientovaná strana a na tomto sa nič meniť nebude.
Fico však odmieta, aby Európska únia robila z Ruska strategického nepriateľa. Rusko podľa jeho slov nie je nepriateľ Európy. "Európska únia potrebuje Rusko a Rusko potrebuje Európsku úniu," skonštatoval Fico.
Ako tvrdí, Slovensko má právo, aby svoje suverénne postoje prezentovalo, ale nemôže "hlava-nehlava tĺcť" do inštitúcie, ktorá mu mimoriadne pomohla.
V prípade predsedu Výboru pre európske záležitosti Ľuboša Blahu (Smer-SD) a jeho protieurópskych vyjadrení na sociálnej sieti Fico uviedol, že ani raz nebol svedkom toho, že by Blaha urobil krok proti orientácii Slovenska.
Blaha podľa Fica vie, že životný priestor Slovenska je Európska únia. "Orientácia krajiny je zabezpečená na 100 percent," deklaruje líder Smeru-SD. Ak má Blahov slovník "väčšiu kadenciu alebo viac farieb", Ficovi to nevadí.